Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024
Ashburn +32,0 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 21 Bir 2024

Ne visos dumplūnės užaugina vaisių – kodėl?

2023/08/07


Yra tekę nugirsti apie bandymus auginti desertines dum­plūnes iš sėklų: parduotuvėje nusipirkus vaisių ir iš jų išėmus sėklas. Deja, neteko girdėti, kad toks bandymas būtų kam nors pavykęs. Kodėl taip nutinka ir kaip užauginti skanių, saldžių dumplūnių, sutiko paaiškinti Praktiškai naudojamų augalų kolekcionierė, www.zolynunamai.lt kūrėja Rasa Buslavičienė.

Iš dumplūnių (Phy­sallis) genčiai priklausančių per 130 rūšių, kaip kultūrinės dažniausiai auginamos trys – filadelfinė („tomatilai“), peruvinė ir plaukuotoji. Prie desertinių galime priskirti dvi iš jų – peruvinę ir plaukuotąją, dažnai dar vadinamą žemuogine.

Taigi, tikriausiai tokiais atvejais, kai smalsūs sodininkai bando užauginti vaisių iš parduotuvėje pirktų, įsigyja peruvinę dumplūnę. Jos vaisiai dažnai parduodami prekybos centruose, indeliuose, arba jais puošiami kepiniai.

Deja, Lietuvos sąlygomis ją užauginti sunku. Krūmai augūs, užima „pusę šiltnamio“, augina po vieną uogą lapų pažastyse, tad derlius negausus ir tik keletas jų spėja sunokti. Lauke sunoksta tik ypatingai šiltomis ir ilgomis vasaromis.

Palikime ją pietiečiams ir Lietuvoje augin­kime plaukuotąją, kuri yra žemesnė, dažnai darže išsisėja ir pati, o uogelių, nors ir šiek tiek mažesnių nei peruvinių, bet be joms įprasto rūgštumo, gausu. Galima auginti net vazonuose ir leisti jai svirti, tik uogeles reikia pasaugoti, nes sunokusios, skirtingai nei peruvinės, nukrinta pačios.

Abiejų dumplūnių auginimas panašus, nesudėtingas, tačiau peruvinę reikia sėti į puodelius daug anksčiau, panašiu laiku, kai sėjate paprikas, o žemuoginei visiškai pakanka ir pomidorams skirto laiko.

 

Rasa BUSLAVIČIENĖ

Asociatyvi 123rf nuotrauka

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Gintaras Gliebus. Pavasariškas vaizdelis Dzūkijos miškuose.
2024 03 12 Telšių rajono ūkininkai rengiasi į protesto akciją
Vilkas kieme užpuolė stirną
Vasario 1 d. Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje
Protestuotojai sveikino Vilnių su 701 gimtadieniu grodami, mirgėdami. 2024 01 25 Vilnius