ŪP jau rašėme, kad užsitęsusios šių metų pavasario šalnos sunaikino beveik pusę ankstyvųjų šviežių lietuviškų bulvių derliaus. Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorės Indrės Lukoševičienės teigimu, dėl mažesnio derliaus stingant prekyboje daržovių, gali atsirasti daugiau importuotų daržovių, kurių kilmės šalis bus nurodyta klaidingai.
Ypač turgavietėse. Tikros lietuviškos bulvės prekybos centruose šiemet pasirodė savaite vėliau nei įprastai, tačiau jų netrūksta, o kaina – tik šiek tiek didesnė nei pernai tuo pačiu metu. Pasak I. Lukoševičienės, pirmosios lietuviškos bulvės į parduotuves atvežtos iš Kėdainių rajono.
„Ankstyvųjų bulvių derlius šiemet daug mažesnis, nes dalį jų sunaikino ilgalaikės šalnos. Yra ir visiškai sunaikintų plotų, kitur bulvių augimą šalnos tik pristabdė. Ūkininkai teigia, kad ankstyvųjų bulvių derlius yra apie 50 proc. mažesnis“, – ŪP teigė LDAA direktorė.
Pasak I. Lukoševičienės, tokios ilgalaikės pavasario šalnos neigiamai paveikė ir kitas Lietuvoje auginamas daržoves. Didžiulį stresą dėl šalnų patyrė burokėliai, morkos, svogūnai, kopūstai. Kai kurie daržovių augintojai bandė taikyti nuo šalnų apsaugančias priemones, bet kai šalnos užtrunka kelias savaites, apsaugoti daržovių beveik neįmanoma. O tose vietose, kur šalnos nenušaldė svogūnų, morkų ar kopūstų, jie liko smarkiai paveikti streso ir sustojo jų augimas.
„Šiuo metu dar ankstoka kalbėti apie daržovių derlių, nes nežinome, kokios vasarą bus klimato sąlygos, ar sugebės daržovės atsilaikyti prieš įvairias anomalijas. Didesnė dalis daržovių pas mus užauga antroje vasaros pusėje, pirmiausia – ankstyvosios morkos, o paskui ir kitos daržovės. Dar anksti skaičiuoti, kiek šią vasarą daržovių augintojai jų užaugins, kadangi neaišku, kaip kiekybine ir kokybine prasme šalnos bei šaltas pavasaris paveikė derlių. O kad tas daržovių derlius vėluoja apie dvi savaites, akivaizdu jau šiandien“, – pasakojo I. Lukoševičienė.
Anot LDAA direktorės, ir anksčiau yra pasitaikydavę šalnų, bet jos trukdavo vieną, dvi ar tris naktis, o kai tęsiasi kelias savaites, apsisaugoti nuo jų niekaip nebeįmanoma. Tai labai retas stichinis reiškinys, užtrukęs ilgą laikotarpį, kurio neišvengė nė vienas Lietuvos regionas.
Kelmės r. Užvenčio sen. ūkininkas, šalyje žinomas daržovių augintojas Algimantas Vaupšas ŪP sakė, kad jo daržovės nukentėjo ne tik nuo ilgalaikių pavasarinių šalnų ir šalto oro, bet ir dabar yra niokojamos liūčių. Nuostoliai jau akivaizdūs. „Nuo šaltų orų ir šalnų apsaugojome 22 ha kopūstų daigų, uždengę juos daržo plėvele. Užtat netoli esantis 1 ha sodas nušalo 100 proc., obuolių visiškai nebus. Vakar pastebėjau, kad 15 ha burokėlių lauke apie 5–6 proc. jų išėjo į žiedulius. Tai šalnų ir šalto oro pasekmė, nes burokėlių nebuvome uždengę plėvele“, – apgailestavo A. Vaupšas.
Ūkininkas dar sakė, kad jau visas mėnuo, kaip parduoda naująjį kopūstų derlių. „Iš pradžių jų supirkimo kainos buvo normalesnės, bet dabar lenkai pradėjo vežti į Lietuvą kopūstus beveik už dyką, po 20–30 ct/kg, tai ir mes gauname mažesnę kainą. O kita dalis kopūstų, kurie nebuvo dengti plėvele, nesušalo, tačiau apšalo ir dabar labai stipriai vėluoja jų augimas. Apskritai daržovių derlius vėluoja tris savaites. Kai jas anksti parduodi, kaina būna didelė, o vėliau, kai jau visi daržovių augintojai turi daržovių ir jas parduoda, kaina nukrenta iki 20 proc.“, – skaičiavo ŪP pašnekovas.
Ir tai dar ne visų bėdų pabaiga. Pastaruoju metu pila lietūs, skęsta daržovės. „Krušos dar negavome, bet laukai plaukia, viskas po vandeniu. Iš pradžių buvo šalti orai, o dabar derlių gali kaip reikiant pakoreguoti ir kita stichija – šilumos pakanka, bet užtat lyja kiekvieną dieną. Ir ne taip, kad tvarkingai lytų, bet liūtys, kurios padaro savo juodą darbą. Pirmadienį iškrito 20 mm, antradienį – 28 mm kritulių, ir taip pila kiekvieną dieną. Nespėja laukai pradžiūti ir vėl apsemiami. Kopūstai taip pat skęsta. Pernai jų nuskendo 15 ha plote, buvau surašęs visus prašymus, bet nė cento žalos atlyginimo negavau. Valdžios patarimas man: nusirašyk į nuostolius iš pelno, jeigu dar jį gauni. Gaila, kad nei kopūstų, nei morkų ir burokėlių jokia draudimo kompanija Lietuvoje nedraudžia“, – teigė daržovių augintojas A. Vaupšas.
VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. liepos 18 d. numeryje!
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,
arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.
Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.