Miškuose daug pigių malkų, bet gyventojams jų įsigyti – sunku. Geriau laikytis savų biurokratų sugalvotų gamtosauginių reikalavimų ir pūdyti miškus, nei naudoti biokurą?
Ne didesnio nei 6 cm skersmens likvidinė malkinė mediena kainuoja apie 4,49–1,6 Eur/ktm (be PVM)
Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
Plyti lopas iškirsto miško. Šalia jo – lopas neiškirsto miško, kurio paklotę gausiai dengia medžiai virtuoliai, sausuoliai. Tokie vaizdai keičia vienas kitą važiuojant pro Lietuvos miškus ir po juos vaikštant. Šalyje iškertant didžiulius miškų, net sengirių plotus, nei iš Aplinkos ministerijos (AM), nei iš kitų valstybinių institucijų nesklinda nerimas, kad dėl tokios veiklos sparčiai mąžta miško bioįvairovė. Tačiau gyventojai, kurie kreipiasi į AM pavaldžios Valstybinių miškų urėdijos (VMU) regioninį padalinį arba jo girininkiją, prašydami valstybiniame miške ar parke malkoms pasirinkti medžių virtuolių, sausuolių, žinoma, už juos susimokant, dažniausiai išgirsta, kad negalima. Neva ši mediena būtina bioįvairovei užtikrinti.
Paliekama natūraliai raidai
„Nuo mažens gyvenu supamas valstybinio miško. Jame, skirtingai nei seniau, daugybė prikritusių medžių. Kreipiausi į VMU regioninį padalinį, kuriam priklauso šis miškas: „Leiskite malkoms pasirinkti nuvirtusių medžių, sumokėsiu už juos tiek, kiek reikia.“ Neleido. Ne man vienam... Niekam iš mano pažįstamų žmonių neleido taip pasimalkauti. Nejaugi valstybei geriau, kai miške medžiai pūna, trūnija, o gyventojai moka kosmines sumas už malkas ir kitą kurą, skirtą būstams šildyti, maistui gaminti“, – piktinasi pavardės prašęs neminėti Algirdas iš Kauno r.
Kodėl dabar, skirtingai nei anksčiau, šalies valstybiniuose miškuose ir parkuose tiek daug prikritusių medžių? „Paliekamas negyvos medienos kiekis išliko nepakitęs. Biologiniu požiūriu vertinga negyva mediena visada buvo paliekama natūraliai raidai, o medžių šakos naudojamos valksmuose, kad sumažėtų daromas poveikis, pavyzdžiui, kad važiuojanti technika dirvoje paliktų mažiau įspaudų. Galimi įvairūs negyvos medienos palikimo būdai. Svarbiausia, kad medžiai sausuoliai, stuobriai ir virtuoliai būtų kuo didesnio skersmens, įvairių rūšių ir puvimo stadijų. Negyva mediena yra kai kurių gyvūnijos rūšių, tarp jų – retų ir nykstančių, namai“, – į „Ūkininko patarėjo“ klausimą atsako VMU Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus vyresnioji specialistė Jolita Abraitienė.
Ji, paklausta, ar tiesa, kad pūvantys medžiai gamtai, visai aplinkai net kenksmingi, nes išskiria daug anglies dvideginio, tęsia: „Tiesa, kad puvimo proceso metu išsiskiria anglies dvideginis. Tačiau miškininkai stengiasi rasti tinkamiausią sprendimą, kaip, išsaugant biologinę įvairovę, retas ir nykstančias rūšis, reguliuoti negyvos medienos kiekį dėl puvimo metu išskiriamų dujų.“
Parenka biržes
Galbūt ne visuose valstybiniuose miškuose, parkuose draudžiama pasirinkti medžių virtuolių, sausuolių? Jei taip – kuriuose draudžiama, kuriuose – ne ir kodėl? Galbūt artėja pokyčiai – netrukus žmonėms nebus sunku įsigyti sausuolių, krituolių? „VMU vykdo prekybą nenukirstu mišku – parduoda medžių sausuolių, virtuolių ir kitą medieną. Norintieji jos įsigyti turėtų susisiekti su VMU regioniniais padaliniais, jų yra 26. Šių padalinių sąrašą su kontaktine informacija galima rasti VMU internetinėje svetainėje. Gali būti, kad tam tikroje girininkijoje prekyba nenukirstu mišku yra sustojusi, nes nėra prekybai nenukirstu mišku tinkamų biržių. Jas VMU specialistai parenka vadovaudamiesi LR Vyriausybės nustatyta tvarka ir VMU vidaus tvarkomis“, – ŪP aiškina VMU Medienos prekybos ir logistikos skyriaus vyresnysis specialistas Vaidotas Misiūnas, vykdantis medienos prekybos ir logistikos skyriaus vadovo funkcijas.
Pasak jo, nenukirsto valstybinio miško pardavimą ne aukciono būdu reglamentuoja Vyriausybės 2001-10-31 nutarimu Nr. 1286 patvirtintos Nenukirsto valstybinio miško skyrimo ir pardavimo taisyklės ir VMU direktoriaus 2019-04-29 įsakymu Nr. ĮS-129 patvirtintas Nenukirsto valstybinio miško skyrimo pardavimui ne aukciono būdu tvarkos aprašas. VMU girininkijų darbuotojai, vadovaudamiesi šiais teisės aktais ir atsižvelgdami į kitų VMU veiklą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, parenka konkrečias biržes, kurias gali parduoti kaip nenukirstą mišką ne aukciono būdu.
Kiekvienoje girininkijoje – kitaip
2022.11.17 Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ ŪP korespondentė
Susijusios temos - skaitykite: Valstybinių miškų urėdija, medžių virtuoliai, sausuoliai, malkų kaina
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
305/7