Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +1,0 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Neįtikėtini skaičiai sukčiavimo schemoje: per pusė milijono apgautųjų, per pusė milijardo išviliotų eurų

2024/04/16


Įspūdinga investicinė schema baigėsi policijos reidais, kratomis ir antrankiais – bendromis Berlyno policijos ir Prancūzijos žandarmerijos pajėgomis, bendradarbiaujant Europolui ir Eurojustui bei dalyvaujant agentams iš Dominikos Respublikos, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Jungtinės Karalystės (JK), išardyta nusikalstama organizacija, į netikrą verslą įtraukusi investuotojus iš viso pasaulio. Skaičiuojama, kad nusikaltėliai per kiek daugiau nei dvejus metus išviliojo 645 mln. eurų.

Balandžio 11 d. daugiau nei 400 teisėsaugos pareigūnų Ispanijoje, Italijoje, Vokietijoje, JK, Lenkijoje, Latvijoje ir Dominikos Respublikoje suėmė 9 įtariamuosius ir atliko 38 kratas namuose, pranešė Europolas. Areštuota arba įšaldyta 4 700 000 eurų banko sąskaitose, 1 515 000 eurų kriptovaliuta, 106 000 eurų grynųjų pinigų ir 2 600 000 eurų nekilnojamojo turto. Konfiskuota keletas prabangių transporto priemonių, meno kūrinių, įvairių prabangos prekių, daugybė elektroninių prietaisų ir dokumentų. Didelės apimties tyrimas nusikaltimų istorijoje liks „Stonerio“ operacijos vardu.

Konfiskuotas vertybes nusikaltėliai sukaupė per gana trumpą laiką, nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. liepos. Jie įkūrė platformą „JuicyFields“ ir kvietė žmones investuoti į medicininių kanapių auginimą bei platinimą.

Skaičiuojama, kad į sukčių pinkles pakliuvo apie 550 000 žmonių visame pasaulyje, daugelis jų Europos piliečiai. Jie buvo užsiregistravę kaip investuotojai internetu. Naudodamiesi banko pavedimais arba kriptovaliuta, maždaug 186 000 dalyvių faktiškai pervedė lėšas į sudėtingą „Ponzi“ schemą.

Teisėsaugininkų vertinimu, bendra žala, padaryta dėl netikrų investicijų į reklamuojamą kanapių auginimo platformą siekia net 645 mln. eurų, tačiau faktinė žala gali būti žymiai didesnė, nes ne visi nukentėjusieji pranešė apie apgaulės būdu iš jų išviliotus pinigus.

Investavimo į kanapes galimybė buvo tik iliuzija

Nusikaltėlių tinklas turėjo biurus skirtinguose Europos miestuose: Valensijoje, Berlyne, Ciuriche, Amsterdame ir Lisabonoje. Siekiant įgyti klientų pasitikėjimą, buvo netgi organizuojami vizitai į legalias kanapių plantacijas, neva „JuicyFields“ platformos partneres, Kolumbijoje, Danijoje ir Portugalijoje, tačiau realiai į pasėlius nebuvo investuojama. Sukčiai netgi pasirašė sutartis su šio sektoriaus įmonėmis ir jas reklamavo, kad sukurtų teisėtos veiklos įvaizdį, daugiau detalių atskleidžia ispanų portalas „Lasprovincias“

Europolo interneto svetainėje išsamiai atskleidžiama, kaip veikė nusikaltėlių naudota sukčiavimo schemą „Ponzi“. Įtariamieji, daugiausia rusai, bet taip pat ir olandai, vokiečiai, italai, latviai, maltiečiai, lenkai, jordaniečiai, amerikiečiai ir venesueliečiai dėjo skelbimus socialiniuose tinkluose, kad priviliotų aukas į savo svetaines. Ten skelbiamoje informacijoje reklamuotos daug žadančios investicijos į medicininiais tikslais naudojamų kanapių auginimą, derliaus nuėmimą ir platinimą.

Investavus į vadinamąją „e-auginimo“ galimybę mažiausiai 50 eurų, buvo žadama asmenį susieti su medicininių kanapių gamintojais. Vadinamieji „e-augintojai“ buvo patikinami, kad, įsigiję kanapės augalų, gali greitai gauti didelį pelną iš marihuanos pardavimo įgaliotiems pirkėjams. Žadėtas metinis pelnas siekė nuo 70 proc. iki 168 proc., priklausomai nuo kanapių rūšies, į kurią asmuo investavo. Tačiau „JuicyFields“ tiksliai neatskleisdavo, kaip tai pasiseks, ir juo labiau – ar galės tai garantuoti.

„Ponzi“ schema yra tam tikras investicinis sukčiavimas, kai nusikaltėliai žada didelę grąžą su maža rizika arba visai be jos investuotojams. Užuot iš tikrųjų uždirbę pelno iš teisėto verslo, sukčiai naudoja naujų investuotojų pinigus, kad sumokėtų grąžą ankstesniems investuotojams. Taip sukuriama pelningos įmonės iliuzija, tačiau iš tikrųjų schema žlunga, kai pristinga naujų investuotojų, galinčių padengti išmokas, todėl dauguma investuotojų patiria nuostolių.

Potencialiems investuotojams „JuicyFields“ platforma galėjo pasirodyti patikima, nes buvo ne tik atstovaujama skaitmeniniame pasaulyje, ji sukūrė patikimos teisinės verslo struktūros su fiziniais biurais, darbuotojais įvaizdį, dalyvavo kanapių pramonės renginiuose, mugėse. Iš pradžių, kaip praneša Europolas, daugiau nei 500 000 „e. augintojų“ gaudavo investicijų grąžą. Tačiau 2022 m. liepos mėn. schemos vykdytojai staiga pašalino įmonių profilius iš socialinės žiniasklaidos tinklų ir neleido vartotojams prisijungti prie savo paskyrų, taip užšaldė grynųjų pinigų išėmimą.

Didžiosios Britanijos agentūra, atsakinga už kovą su organizuotu nusikalstamumu, sukčių veikimo metodą apibūdino kaip „liūdnai pagarsėjusią ir sudėtingą Ponzi schemą“. Šį vardą schema gavo po to, kai italų imigrantas Charlesas Ponzi pirmasis išgarsėjo JAV dėl sukčiavimo. Jis žadėjo investuotojams labai didelį pelną ir išmokėjo lėšas ankstyviausiems investuotojams, naudodamas naujai įgytų aukų pinigus, bet vėliau „verslą“ sustabdė, pasisavindamas investuotojų pinigus.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Verslas