Pogulis ant bičių!
Nors bičių produktų ir net nuodų poveikis sveikatai – ne naujiena, sveikatinimas bičių kvapais ir garsais dar nėra įprasta. „Lietuvoje apiterapija oficialiai neįteisinta kaip alternatyvus gydymo būdas, todėl taip vadinti negalime. Tačiau akivaizdu, kad tai padeda pailsėti, atsipalaiduoti, mažina stresą ir stimuliuoja imuninę sistemą“, – teigia ir juokais, ir rimtai savo sodybos ūkvedžiu prisistatantis Giedrius. „Kalniaus sodybos“ svečiai gali rinktis poilsį pagal pomėgius, poreikius, jei susidomi – gali pailsėti su bitėmis specialiame apiterapiniame namelyje. Tokia poilsio rūšis Lietuvoje kol kas reta.
Apiterapijoje naudojami bičių gaminami ir surinkti produktai, taip pat ir bičių nuodai. Bites mylintys ir jų teikiamą naudą vertinantys sodybos šeimininkai iš natūralios medienos surentė savotišką apiterapinį namelį su 12 avilių. Vienu metu jame telpa keturi žmonės. Su namuku aviliai turi bendras sienas, o bitės į juos patenka iš lauko – taigi namelyje esantis žmogus tiesioginio kontakto su savo darbais užsiimančiais vabzdžiais neturi, tačiau jas girdi ir junta jų kvapą. Gali ant bičių net atsigulti ir medituoti – virš avilių įrengti gultai.
Į klausimą, kiek laiko žmonės paprastai medituoja, Giedrius atsako, kad neilgai – mat dažniausiai bičių dūzgesys atpalaiduoja taip, kad gulintieji tuojau pat užsnūsta! O ilsėtis galima tiek, kiek norisi. „Būna, praleidžiu ir visą naktį. Ryte atrodo, kad viskas lengviau, niekas neerzina, nelieka streso, vaikštai sau nerūpestingas it koks tranas“, – juokiasi G. Kalnius. Nuolatinė įtampa sukelia daug ligų, tad pabuvimas su bitėmis yra puiki profilaktika siekiantiesiems jų išvengti!
O jei įgeltų?
Apiterapiniame namelyje bičių nėra. Ir šiaip bitė gelia tik pajutusi pavojų. „Tačiau yra to net pageidaujančiųjų. Bičių nuodų preparatais alternatyviai (ne vietoje gydytojų paskirtų vaistų) gydomi įvairūs reumatiniai sutrikimai ir daugybė kitų ligų. Šalyse, kuriose leidžiama gydyti bičių įkandimais (ne Lietuvoje), yra galimybė nusipirkti, pavyzdžiui, šešias bites, kad jos įgeltų į reikiamą vietą, – pasakoja sodybos savininkas. – Būna svečių, gydančių bičių įkandimais net Laimo ligos padarinius – tikima, kad įgeldama bitė kartu su savo gyvybe mums perleidžia ir savo energiją. Mes tokios paslaugos – gydymo bičių įkandimais – neteikiame. Tačiau tiems, kurie nori, nedraudžiame laukuose pasigauti bitę, kad įgeltų.“
Norint pailsėti, svarbu ne vien bitės, bet ir visa supanti aplinka. Bites auginantis savo ir svečių malonumui Giedrius gali pademonstruoti kitus avilius – pintus iš šiaudų – juose bitės laikomos taip, kaip tai daryta XVIII amžiuje.
Atpalaiduoja ne tik bitės
Jei žmogus bijo bičių, gali atsipalaiduoti kitaip. „Kalniaus sodyboje“ atsikratyti streso ir pamiršti rūpesčius padeda ne vien šios darbštuolės. Čia auginami olandų fryzų veislės žirgai, kuriais galima ir gėrėtis, ir jodinėti. „Nebūtina mokėti joti, su žirgais galima bendrauti pavaišinant juos obuoliu ar morka, pašukuojant, paglostant, išsivedant į mišką pasivaikščioti. Tiesiog pasikalbant. Žirgai protingi. Su jais žmogus išsišneka geriau nei su kitais žmonėmis, ir įtampa, kurios kupinas mūsų gyvenimas, praeina. Dėl bičių ir žirgų žmonės važiuoja iš visos šalies“, – sako Giedrius. Žirgų terapija puiki ne tik dėl nuostabaus grožio gyvūnų, bet ir dėl to, kad ją galima taikyti visus metus, ne tik vasarą.
Žmogus atsipalaiduoja ir gali pabūti su savimi daugybe būdų. Stebėdamas bites, kalbindamas žirgą, glostydamas katiną, klajodamas po mišką ir klausydamas prie ežero gyvenančių gervių garsų ar vaikštinėdamas tarp daugybės veislių ir spalvų vištų. „Sugalvojome dar vieną atpalaiduojančią veiklą ieškantiesiems ramybės ir gamtos. Greta sodybos – 5 km miško takas, einantis per sengirę, kur seni ąžuolai ir natūrali gamta. Įrengėme namelius medžiuose, 4 metrų aukštyje. Komfortabilius – su vonia ir patogumais, tik tarp medžių viršūnių. Iš jų naktimis galima stebėti miško gyventojus, paukščius, apžvelgti gamtos vaizdus, su jais užmigti ir atsikelti“, – pasakoja jau dvi palapines medžiuose įrengęs vyras. Taip miškas ir žmonių veikla padeda pasiekti tikslą – atsipalaiduoti, atgauti dvasines ir fizines jėgas, stiprinti sveikatą.
„Rasų“ korespondentas Rytas PAUKŠTYS
Giedriaus Kalniaus nuotraukos
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.