Columbus +2,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Nepasitikrinai sveikatos – nebegalios ir vairuotojo pažymėjimas

2023/11/17


Ateinančiais metais įsigalioja didelę visuomenės dalį paliesiantis pokytis: vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos galiojimu. Lietuvoje iš viso išduota 1,51 mln. vairuotojo pažymėjimų, o kas penkto asmens medicininės pažymos galiojimas yra pasibaigęs. Tačiau tai ne vienintelė vairuotojų laukianti naujiena.

Pernai spalio 10-ąją Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas, tarp jų ir 22 str. pakeitimą. Jame, be kita ko, numatyta: „Nepasitikrinusių sveikatos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytu periodiškumu vairuotojų turimi vairuotojo pažymėjimai vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka skelbiami negaliojančiais. Pašalinus priežastis, lėmusias vairuotojo pažymėjimo paskelbimą negaliojančiu, vairuotojo pažymėjimas skelbiamas galiojančiu automatinėmis priemonėmis tai pažymint Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių vairuotojų registre“.

Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisa įsigalios 2024 m. sausio 1 d. – vairuotojo pažymėjimo galiojimo trukmė bus susieta su vairuotojo medicininės pažymos galiojimu

Tikimasi, kad tai keliuose padės užtikrinti didesnį saugumą: vairuotojo sveikatos būklė daro reikšmingą įtaką eismo saugumui.

Atsakingos institucijos tvirtina, kad pokyčio įgyvendinimui jau yra pasirengusios ir tikisi, kad visuomenėje bei prie šeimos gydytojų kabinetų bus išvengta sumaišties.

Bus pereinamasis laikotarpis

„Nors per šiuos metus sveikatą pasitikrino daugiau vairuotojų nei įprastai, dar yra nemažai ir tokių, kurie nesuskubo to padaryti. Sausio 1 d., kai įsigalios įstatymo pataisos, apie 264 tūkst. vairuotojų dėl pasibaigusios vairuotojo medicininės pažymos būtų stabdomas vairuotojo pažymėjimo galiojimas“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė.

Pasak jos, įvertinus esamą padėtį, Vidaus reikalų ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerija priėmė sprendimą įvesti pereinamąjį laikotarpį, suteikti daugiau laiko vairuotojams pasitikrinti sveikatą bei suvaldyti pacientų srautus. Medicininių pažymų galiojimas pratęsiamas pusmečiui – iki gegužės 31 d.

„Šis sprendimas padės užtikrinti nepertraukiamą sveikatos priežiūros pasaugų teikimą padidėjus jų poreikiui tiek dėl būsimo didesnio srauto vairuotojų sveikatai patikrinti, tiek dėl padidėjusio peršalimo ligomis sergančių pacientų skaičiaus“, – sako D. Jankauskienė, kartu ragindama vairuotojus nesnausti ir pasirūpinti medicininės pažymos atnaujinimu.

Kita naujiena – pakoreguotas pažymų galiojimo terminas

Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nurodoma, jog vairuotojai privalo tikrintis sveikatą Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytu periodiškumu. Visuomenėje kylant vis daugiau diskusijų dėl vairuotojų sveikatos patikros periodiškumo ir amžiaus, taip pat įvertinus kitų šalių patirtį, sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatomas naujas vairuotojų sveikatos patikros periodiškumas.

Iki šiol kai kurių amžiaus grupių vairuotojai sveikatą privalėjo tikrintis dažniau: vairuotojai iki 55 metų – 1 kartą per 10 metų, nuo 56 iki 69 metų – 1 kartą per 5 metus, nuo 70 iki 79 metų – 1 kartą per 2 metus, o nuo 80 metų – kasmet.

Nuo ateinančio pirmadienio, lapkričio 20 d., vyresnio amžiaus vairuotojams įsigalioja liberalesni sveikatos patikrų reikalavimai.

Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti tik kas dešimt metų, o vyresniame amžiuje – dažniau: 66–79 metų – kas penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – kas dvejus metus.

Vairuotojo sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisirašęs arba bet kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas. Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus / vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 2023 m. sveikatą pasitikrino 286 tūkst. vairuotojų, 2022 m. – 237 tūkst.

Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti tik kas dešimt metų, o vyresniame amžiuje – dažniau: 66–79 metų – kas penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – kas dvejus metus.

Kokia tvarka įsigalios nuo kitų metų?

2024 m. sausio 1 d. 264 tūkst. vairuotojų neturėtų galiojančios medicininės pažymos, o pridėjus pereinamąjį laikotarpį – šis išaugtų dar beveik 60 tūkst., net iki 324 tūkst. Tai yra reikšminga šalies vairuotojų bendruomenės dalis. Lietuvoje iš viso išduota 1,51 mln. vairuotojo pažymėjimų.

Nauja tvarka, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, įsigalios 2024 m. birželio 1 d. – nustojus galioti medicininei pažymai, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas, o atlikus sveikatos patikrinimą ir gavus pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus vėl atstatomas automatiniu būdu.

„Regitra” tvirtina, kad yra jau pasirengusi pokyčio įgyvendinimui. Kelių transporto priemonių vairuotojų registre atlikti reikalingi pakeitimai, ir vairuotojų sveikatos duomenys iš E. sveikatos yra gaunami elektroniniu būdu.

„Rūpindamiesi klientų patogumu, atlikome parengiamuosius darbus, kad vairuotojai galėtų vieno mygtuko paspaudimu greitai ir patogiai pasitikrinti savo medicininės pažymos galiojimą. Jei jos galiojimas yra pasibaigęs, vairuotojui pasitikrinus sveikatą, jo vairuotojo pažymėjimas būtų vėl skelbiamas galiojančiu. Kadangi visos šiuo metu išduodamos medicininės pažymos „Regitrą“ pasiekia skaitmeniniu būdu, šis procesas vyksta automatiškai“, – sako „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.

Jis akcentavo, kad vairuotojams nereikia gaišti laiko vizitui į „Regitrą“. Nuotoliniu būdu įstaigos interneto svetainėje galima pasitikrinti, ar turima medicinos pažyma galioja, o atlikus sveikatos patikrą – naujoji pažyma automatiškai atkeliaus į sistemą.

Pasak V. Dominausko, visuomenės aktyvumas ženkliai auga. Spalio mėn. duomenimis, sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų skaičius sumažėjo 22 tūkst., o „Regitros“ E-paslaugų portale apsilankė ir medicininės pažymos galiojimą pasitikrino net 6 kartus daugiau vartotojų nei įprastai.

...vairuotojams nereikia gaišti laiko vizitui į „Regitrą“. Nuotoliniu būdu įstaigos interneto svetainėje galima pasitikrinti, ar turima medicinos pažyma galioja, o atlikus sveikatos patikrą – naujoji pažyma automatiškai atkeliaus į sistemą

Vairuotojo pažymėjimo galiojimo patikra kelyje

Nebegaliojanti vairuotojo medicininė pažyma dar viena priežastis, dėl kurių nuo ateinančių metų vairuotojo pažymėjimas taps negaliojančiu.

Naujai priimti įstatymo pakeitimai policijos pareigūnų darbe, jų pačių teigimu, iš esmės nieko nekeis.  Bet kurio reido metu sustabdę transporto priemonę ir patikrinę informaciją apie asmens teisę vairuoti transporto priemonę, pagal asmens duomenis policijos pareigūnai gali matyti, ar vairuotojo pažymėjimas galioja, ar nėra atimta teisė vairuoti, ar transporto priemonei atlikta techninė apžiūra ir ji apdrausta.

„Naudojamės duomenų baze, kurioje matome vairuotojo pažymėjimo galiojimo būseną. Jei vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus sustabdytas dėl pasibaigusios medicininės pažymos, šią informaciją matysime“, – sako Policijos departamento Viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys.

Pasak jo, pereinamuoju laikotarpiu, vairuotojai, nepratęsę medicininių pažymų, nebus baudžiami. Administracinė bauda grės nuo birželio 1-osios. Transporto priemonės vairavimas su negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu užtraukia vairuotojui baudą nuo 30 iki 50 eurų.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis