Akad. Z. Dabkevičius, sakydamas sveikinimo kalbą, padėkojo darbų vertinimo komisijos nariams, pasidžiaugė Lietuvos mokslo laimėjimais. Į Lietuvos Vyriausybės įsteigtas premijas pretendavo 30 darbų. Tai liudija Lietuvos mokslininkų potencialą ir kūrybiškumą. Pasiekti reikšmingi mokslo rezultatai, užsienio leidyklose išleista nemažai monografijų, gauti tarptautiniai patentai. Mokslininkai sėkmingai lygiuojasi į tarptautinę mokslo bendruomenę. Vadinasi, nuolat gerinama mokslo infrastruktūra, konkursinis mokslo finansavimo didinimas atnešė akivaizdžių rezultatų. Baigdamas LMP komisijos pirmininkas pasveikino premijų laureatus ir palinkėjo toliau siekti aukščiausių mokslo laimėjimų ir įvertinimų.
Sveikinimo kalboje G. Paluckas pažymėjo, kad jam labai malonu dalyvauti šiame renginyje. Buvo įdomu įsigilinti ir į laureatų darbus. Diskutuodami apie mokslą, dažnai matome jį tik kaip taikomojo pobūdžio sritį. Tačiau būtent fundamentalieji mokslai sukuria prielaidas naujiems taikymams, pažangioms technologijoms. Jo žodžiais tariant, mokslas stumia mūsų pažinimo ribas, mūsų žinojimą į priekį. Yra tikras mūsų Nepriklausomybės ir visuomenės raidos fundamentas. Baigdamas G. Paluckas pasiūlė mokslininkams nerti į nežinojimo gelmes ir iš ten išnerti su tokiais rezultatais, kurie būtų apdovanojami ir prisidėtų prie viso Lietuvos augimo.
Paskui iškilmingai apdovanoti šešių mokslo premijų laureatai: Tamara Bairašauskaitė už darbų ciklą „Lietuvos visuomenė ir imperija XIX amžiuje (2011–2023)“; Justas Dapkūnas, Darius Kazlauskas, Kliment Olechnovič ir Česlovas Venclovas už darbų ciklą „Baltymų struktūrinės bioinformatikos metodų kūrimas ir taikymas (2010–2023)“; Juozas Vidas Gražulevičius, Jūratė Simokaitienė ir Dmytro Volyniuk už darbų ciklą „Naujos medžiagos ir metodai organinės optoelektronikos prietaisų efektyvumo ir stabilumo didinimui (2009–2023)“; Rūta Navakauskienė, Dalius Navakauskas, Veronika Viktorija Borutinskaitė ir Dalius Matuzevičius už darbų ciklą „Epigenetiniai ir genetiniai biožymenys ligų diagnostikai ir individualizuotai terapijai: mechanizmų tyrimas, metodų kūrimas ir pritaikymo sritys (2009–2023)“; Skaidrė Supronienė ir Gražina Kadžienė už darbų ciklą „Javų varpų fuzariozės sukėlėjų populiacijos pokyčiai ir ekologinis paplitimas kintančio klimato ir agropriemonių poveikyje (2009–2023)“; Jonas Adamonis, Rimantas Budriūnas, Andrejus Michailovas, Tomas Stanislauskas ir Arūnas Varanavičius už darbų ciklą „Didelės galios kelių optinių ciklų impulsų šaltiniai ekstremalios šviesos technologijoms (2009–2023)“.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė R. Popovienė kalbėjo: „Susirinkome švęsti mokslą. Taip pat ir padėkoti mokslininkams, kurių darbai labai reikšmingi įvairiose srityse. Šie rezultatai kuria Lietuvos mokslo pažangą, kartu prisideda ir prie valstybės augimo. Turime nepamiršti kalbėti ir apie jaunuosius mokslininkus. Jūs esate tie lyderiai, pavyzdžiai jaunajai kartai, kaip reikia kurti, gilintis, dirbti ir pasiekti rezultatą. Neabejotina, kad aukšto lygio mokslas yra valstybės prioritetas.“
Susirinkusiuosius bei laureatus sveikino ir LMA prezidentas akad. J. Banys. Jo nuomone, džiugu, kad komisija turi kasmet sunkiai dirbti, siekdama išrinkti laureatus iš didelio kandidatų būrio. Tai parodo, kad Lietuvos mokslas yra stiprus, moksliniai straipsniai publikuojami aukščiausio lygio tarptautiniuose žurnaluose, kuriamos naujos technologijos. Visa tai labai svarbu ir šalies gynybai, valstybės stiprumui. Taigi, mokslas Lietuvoje eina teisinga kryptimi, ugdomi jauni perspektyvūs mokslininkai. Visus karus šalys laimi tada, kai jos yra technologiškai pranašesnės. O tai reiškia, kad jos turi stiprų mokslą. Taip pat J. Banys pasidžiaugė, kad valstybė didina premijų svorį. Premijų prestižas tik auga. Ir palinkėjo laureatams nesustoti, neužmigti ant laurų.
Parengė dr. Rolandas Maskoliūnas / LMA