Marijampolėje vykusioje konferencijoje, organizuotoje Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT), pristatytas Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginis planas. Į renginį susirinkę ūkininkai replikuodami klausėsi žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, viceministro Egidijaus Giedraičio pasisakymų apie artimiausių metų naujoves bei reikalavimus ir pateikė daug klausimų. Renginio dalyviai neslėpė nerimo dėl to, kaip reikės gyventi ir ūkininkauti ateinančiu laikotarpiu.
Konferencijoje dalyvavę ūkininkai suprato, kad norint gauti ES pinigų, teks investuoti į informaciją – užsisakyti „Ūkininko patarėją“.
Konferenciją pradėjusi LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė pažymėjo, kad renginio tikslas – kuo išsamiau informuoti ūkininkus apie Strateginį planą. „Ateis pavasaris, deklaravimo metas. Turite būti pasiruošę pasiimti jums duodamus pinigus“, – sakė D. Karalevičienė.
Marijampolės savivaldybėje deklaruojančiųjų pasėlius ir žemės ūkio naudmenas yra 2 400. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininko Raimundo Juknevičiaus pastebėjimu, salėje – apie 100 žmonių. „Kai pradedama kalbėti apie pinigus, auditorijos akys padidėja. Šiuo atveju kalbame apie jūsų pinigus. Labiausiai pasiseks tiems, kurie geriausiai žinos Strateginio plano sudėliojimo principus. Daugiau nei 50 ha turinčiam ūkininkui reikės gerokai pasukti galvą, kuriuo keliu eiti. Deja, niekas už ūkininką sprendimo priimti negalės, ir už nežinojimą nebus pasigailėta“, – perspėjo R. Juknevičius.
LŪS pirmininko teigimu, neįvykdžius bent vieno iš devynių geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų, gresia netekti visų tiesioginių išmokų. Ūkininkas, pildydamas deklaraciją, galės pasirinkti ekoschemas, už tai gaus po 78 Eur/ha. Tačiau bus privalu iš maždaug 17 ekoschemų pasirinkti tris, sudaryti paketą, ir tik tada pretenduoti į išmokas. „Vadinasi, ūkininkas, norėdamas įvykdyti įsipareigojimą, turės investuoti savo pinigus, darbo jėgą. Tik po patvirtinimo ir teigiamo įvertinimo gausite, mano manymu, kompensaciją už atliktą aplinkai naudingą veiklą. Ekoschemų pinigai tiesiogiai neprisideda prie žemės ūkio veiklos pinigų“, – aiškino LŪS pirmininkas.
Žemės ūkio viceministras E. Giedraitis sakė, kad Strateginis planas komisijai buvo pateiktas praėjusių metų pabaigoje. Sulaukta 219 įvairių pastabų, klausimų. Pasak viceministro, vienas iš „kietų“ klausimų – apie žaliojo kurso reikalavimą per žiemą augalais padengti 100 proc. dirvonų. Per Kalėdas laukuose jau turėtų būti žiemkenčiai, kviečiai, rapsai arba paliktos ražienos ar tarpiniai augalai, bet negalėjo būti arimų. Tačiau, kalbantis su ūkininkais, paaiškėjo, kad būtų per žiauru išsyk viską pakeisti. Pirmosios diskusijos šiuo klausimu prasidėjo prieš metus. Žemės ūkio ministerija sutiko padengimo procentą sumažinti iki 65 proc.
Strateginiam planui įgyvendinti yra skirti 4 mlrd. Eur. 3 mlrd. Eur – tiesioginėms išmokoms, iš kurių – 25 proc. skiriami ekoschemoms. „Tiesioginės išmokos ir ekoschemos – susikibusios už parankių, kaip sesutės. Jei pagal GAAB nuo kitų metų bus privaloma palikti 3 metrus palaukėse, už tą plotą išmokų nebus, tačiau, pagal ekoschemas, nušienavus, sumulčiavus, ūkininkas gali tikėtis ir 150 Eur/ha“, – teigė E. Giedraitis.
Žemės ūkio viceministro pranešimas ne sykį buvo pertrauktas replikų, klausimų, pastebėjimų dėl pieno, degalų, trąšų, sėklų kainų santykio. Buvo ir aštrių nuomonių, priekaištų valdžiai, ko toji sėdi ir nieko gero dėl Lietuvos žmonių nedaro. Tik mokesčiais ir baudomis gąsdina, vis į Europos reikalavimus gręžiojasi.
E. Giedraitis sakė, kad lengviausia jam buvo ūkininkauti iki tol, kol Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Tačiau tuomet nebuvo išmokų. „Kur pinigai, ten ir reikalavimai, įvairūs sukčiavimai, apgavystės. Reikia ne 100, o 1 000 darbuotojų-tikrintojų. Ūkininkauti kiekvienas gali kaip nori, niekas nedraudžia, tačiau mes kalbame apie išmokas“, – aistras gesino viceministras.
LŪS pirmininkas antrino: „Ūkininkai yra teisūs. Ūkininkauti su šiuo Strateginiu planu lengviau nebus, tačiau pasirinkimų yra daug. Galima gilintis, aiškintis, deklaruoti ir gauti maksimaliai pinigų. Galima, kaip anksčiau, ateiti pas žemės ūkio specialistą ir tikėtis, kad jis viską užpildys. Bet taip jau nebebus. Specialistai nebeprisiims atsakomybės už ūkininką.“
Konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio ministras K. Navickas džiaugėsi galimybe tiesiogiai su ūkininkais aptarti Strateginio plano reikalavimus, žemės ūkio aktualijas, atsakė į klausimus. Į kai kuriuos klausimus ūkininkams atsakyta jau po renginio. Renginys sudomino ir Marijampolės savivaldybės merą Povilą Isodą, vicemerą Artūrą Visocką, Žemės ūkio skyriaus vedėją Eugenijų Alesių, Nacionalinės mokėjimo agentūros Marijampolės paramos administravimo skyriaus specialistą Egidijų Štarą, Suvalkijos savivaldybių žemės ūkio skyrių atstovus.
E. Alesius pažymėjo, kad dalis ūkininkų tikrai rimtai įsigilino į Strateginį planą, bet dauguma – dar tik pradeda tai daryti. Todėl tokių susitikimų, konferencijų dar reikės.
Autorės nuotraukos
2022.10.12Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
Susijusios temos - skaitykite: LŽŪT, Strateginis planas, Kęstutis Navickas, Ūkininko patarėjas, gauti ES pinigų