Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Nestudijuosi Strateginio plano – pinigų negausi

2022/10/12


Marijampolėje vykusioje konferencijoje, organizuotoje Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT), pristatytas Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginis planas. Į renginį susirinkę ūkininkai replikuodami klausėsi žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, viceministro Egidijaus Giedraičio pasisakymų apie artimiausių metų naujoves bei reikalavimus ir pateikė daug klausimų. Renginio dalyviai neslėpė nerimo dėl to, kaip reikės gyventi ir ūkininkauti ateinančiu laikotarpiu.

Konferencijoje dalyvavę ūkininkai suprato, kad norint gauti ES pinigų, teks investuoti į informaciją – užsisakyti „Ūkininko patarėją“.

LŽŪT, Strateginis planas, Kęstutis Navickas, Ūkininko patarėjas, gauti ES pinigų Į Strateginio plano aptarimą Marijampolėje susirinko apie šimtas ūkininkų, žemės ūkio specialistų.

Kaip pasiimti duodamus pinigus

LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė sakė, kad renginio tikslas – kuo išsamiau informuoti žemdirbius apie Strateginį planą.

Konferenciją pradėjusi LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė pažymėjo, kad renginio tikslas – kuo išsamiau informuoti ūkininkus apie Strateginį planą. „Ateis pavasaris, deklaravimo metas. Turite būti pasiruošę pasiimti jums duodamus pinigus“, – sakė D. Karalevičienė.

Marijampolės savivaldybėje deklaruojančiųjų pasėlius ir žemės ūkio naudmenas yra 2 400. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininko Raimundo Juknevičiaus pastebėjimu, salėje – apie 100 žmonių. „Kai pradedama kalbėti apie pinigus, auditorijos akys padidėja. Šiuo atveju kalbame apie jūsų pinigus. Labiausiai pasiseks tiems, kurie geriausiai žinos Strateginio plano sudėliojimo principus. Daugiau nei 50 ha turinčiam ūkininkui reikės gerokai pasukti galvą, kuriuo keliu eiti. Deja, niekas už ūkininką sprendimo priimti negalės, ir už nežinojimą nebus pasigailėta“, – perspėjo R. Juknevičius.

LŪS pirmininko teigimu, neįvykdžius bent vieno iš devynių geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų, gresia netekti visų tiesioginių išmokų. Ūkininkas, pildydamas deklaraciją, galės pasirinkti ekoschemas, už tai gaus po 78 Eur/ha. Tačiau bus privalu iš maždaug 17 ekoschemų pasirinkti tris, sudaryti paketą, ir tik tada pretenduoti į išmokas. „Vadinasi, ūkininkas, norėdamas įvykdyti įsipareigojimą, turės investuoti savo pinigus, darbo jėgą. Tik po patvirtinimo ir teigiamo įvertinimo gausite, mano manymu, kompensaciją už atliktą aplinkai naudingą veiklą. Ekoschemų pinigai tiesiogiai neprisideda prie žemės ūkio veiklos pinigų“, – aiškino LŪS pirmininkas.

„Kietas“ klausimas

Žemės ūkio viceministras E. Giedraitis sakė, kad Strateginis planas komisijai buvo pateiktas praėjusių metų pabaigoje. Sulaukta 219 įvairių pastabų, klausimų. Pasak viceministro, vienas iš „kietų“ klausimų – apie žaliojo kurso reikalavimą per žiemą augalais padengti 100 proc. dirvonų. Per Kalėdas laukuose jau turėtų būti žiemkenčiai, kviečiai, rapsai arba paliktos ražienos ar tarpiniai augalai, bet negalėjo būti arimų. Tačiau, kalbantis su ūkininkais, paaiškėjo, kad būtų per žiauru išsyk viską pakeisti. Pirmosios diskusijos šiuo klausimu prasidėjo prieš metus. Žemės ūkio ministerija sutiko padengimo procentą sumažinti iki 65 proc.

Strateginiam planui įgyvendinti yra skirti 4 mlrd. Eur. 3 mlrd. Eur – tiesioginėms išmokoms, iš kurių – 25 proc. skiriami ekoschemoms. „Tiesioginės išmokos ir ekoschemos – susikibusios už parankių, kaip sesutės. Jei pagal GAAB nuo kitų metų bus privaloma palikti 3 metrus palaukėse, už tą plotą išmokų nebus, tačiau, pagal ekoschemas, nušienavus, sumulčiavus, ūkininkas gali tikėtis ir 150 Eur/ha“, – teigė E. Giedraitis.

Replikos ir klausimai

Žemės ūkio viceministro pranešimas ne sykį buvo pertrauktas replikų, klausimų, pastebėjimų dėl pieno, degalų, trąšų, sėklų kainų santykio. Buvo ir aštrių nuomonių, priekaištų valdžiai, ko toji sėdi ir nieko gero dėl Lietuvos žmonių nedaro. Tik mokesčiais ir baudomis gąsdina, vis į Europos reikalavimus gręžiojasi.

E. Giedraitis sakė, kad lengviausia jam buvo ūkininkauti iki tol, kol Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Tačiau tuomet nebuvo išmokų. „Kur pinigai, ten ir reikalavimai, įvairūs sukčiavimai, apgavystės. Reikia ne 100, o 1 000 darbuotojų-tikrintojų. Ūkininkauti kiekvienas gali kaip nori, niekas nedraudžia, tačiau mes kalbame apie išmokas“, – aistras gesino viceministras.

LŪS pirmininkas antrino: „Ūkininkai yra teisūs. Ūkininkauti su šiuo Strateginiu planu lengviau nebus, tačiau pasirinkimų yra daug. Galima gilintis, aiškintis, deklaruoti ir gauti maksimaliai pinigų. Galima, kaip anksčiau, ateiti pas žemės ūkio specialistą ir tikėtis, kad jis viską užpildys. Bet taip jau nebebus. Specialistai nebeprisiims atsakomybės už ūkininką.“

Konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio ministras K. Navickas džiaugėsi galimybe tiesiogiai su ūkininkais aptarti Strateginio plano reikalavimus, žemės ūkio aktualijas, atsakė į klausimus. Į kai kuriuos klausimus ūkininkams atsakyta jau po renginio. Renginys sudomino ir Marijampolės savivaldybės merą Povilą Isodą, vicemerą Artūrą Visocką, Žemės ūkio skyriaus vedėją Eugenijų Alesių, Nacionalinės mokėjimo agentūros Marijampolės paramos administravimo skyriaus specialistą Egidijų Štarą, Suvalkijos savivaldybių žemės ūkio skyrių atstovus.

E. Alesius pažymėjo, kad dalis ūkininkų tikrai rimtai įsigilino į Strateginį planą, bet dauguma – dar tik pradeda tai daryti. Todėl tokių susitikimų, konferencijų dar reikės.

 

Autorės nuotraukos

2022.10.12

Dalia KARPAVIČIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: LŽŪT, Strateginis planas, Kęstutis Navickas, Ūkininko patarėjas, gauti ES pinigų

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...