Lašiša – žuvis nr. 1 lietuviams
Nors statistika rodo, kad lietuviai žuvies vis dar valgo mažiau nei rekomenduoja mitybos specialistai, tendencijos džiugina, sako „Iki“ atstovė: „Pardavimai stabiliai auga, šiemet pirkėjai nupirko virš 10 proc. daugiau šviežios žuvies nei pernai. Tai tik patvirtina, kad lietuviai vis daugiau dėmesio skiria pilnavertei mitybai, o prie sveikesnių mitybos įpročių formavimosi prisideda ir pasiūla. Įvairioms žuvies rūšims kas savaitę skelbiame vis naujas akcijas, į parduotuvių ledo vitrinas šviežias ir gausus žuvies asortimentas atkeliauja keliskart per savaitę, o didžiausias papildymas būna trečiadieniais.“
Pasak G. Kitovės, lašišos populiarumui šviežios žuvies skyriuje jau kurį laiką nėra lygių. Nors pirkėjai mėgsta ir karpį, upėtakį, dairosi įvairovės – nuo tuno iki juodosios kongrijos, bet būtent atlantinė lašiša dažniausiai keliauja į pirkinių krepšelius.
„Jeigu kadaise lašiša buvo tik švenčių ar ypatingų progų patiekalas, tai dabar ja lietuviai mėgaujasi kasdien. Daugelis vertina šios riebios žuvies skonį, naudą organizmui ir tai, kad ją skaniai paruošti reikia visai nedaug pastangų. Nors siejama su prabanga, ji gali būti ir taupus pasirinkimas. Pavyzdžiui, pasirinkus visą šviežią skrostą lašišą, pavyks sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko, nes vienas kepimas taps pagrindu net keliems patiekalams“, – sako G. Kitovė.
Kaip iškepti visą lašišą orkaitėje?
Pigiau įsigijus visą lašišą, ją paruošti bus paprasčiau, nei gali pasirodyti, ir visiškai nereikės šefo gebėjimų. Čia svarbiausia – kantrybė ir šiek tiek gudrybių, sako „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bačkovas.
„Lašiša – riebi, skani, sultinga žuvis, tačiau kartais kepant ji linkusi išsausėti. Nuo to apsidrausti galima įvyniojant žuvį į foliją ar kepimo popierių. Tačiau galima panaudoti ir paprasčiausią druską. Folija, kepimo popierius ar druskos pluta tampa natūraliu barjeru, kuris lašišoje sulaikys drėgmę, skonį, aromatą“, – sako G. Bačkovas.
Paruošimas. Pirma, švelniai nuplaukite lašišą po šaltu vandeniu ir nusausinkite popieriniais rankšluosčiais. Žuvį iš vidaus ir išorės patrinkite pipirais. Jei norite, į jos pilvą pridėkite šviežių žalumynų, citrinos skiltelių, česnako, nors žuvis bus skani ir be šių priedų.
„Uždarykite“ skonį. Jeigu naudojate foliją, prieš suvyniojant lašišą į ją, žuvį patepkite aliejumi ir įtrinkite druska. Jeigu naudojate druskos metodą, kepimo indo dugną išklokite maždaug 1,5 cm druskos sluoksniu. Ant jo padėkite žuvį ir ją visą gausiai užklokite druska, kad nesimatytų nė trupučio odos, ir lengvai apipurkškite vandeniu.
Kepkite. Įkaitinkite orkaitę arba kepsninę iki 200 °C temperatūros. Kepkite lašišą apie 40-60 minučių, priklausomai nuo žuvies dydžio.
Taip iškepta lašiša bus skani tiek karšta, patiekta su mėgstamomis daržovėmis ir ryžiais ar kuskusu, tiek ir šalta. Vienu ypu verta išsikepti ją didesnę, nes kitą dieną galėsite pasilepinti ir kitais naujais patiekalais su šia žuvimi. „Iki“ kulinarai rekomenduoja tris idėjas.
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 30 min.
Reikės: 450 g keptos lašišos, 4-5 virtų ir sutrintų bulvių, 1 kiaušinio, 1 citrinos, 1 šaukšto miltų, 2 šaukštų petražolių arba krapų, druskos ir pipirų, džiūvėsėlių apvoliojimui.
Gaminame:
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 5 min.
Reikės: 250 g keptos lašišos, 120 g šviežio kreminio sūrio, 1 šaukšto Dižono garstyčių, ½ šaukštelio druskos, ½ ryšulėlio krapų, 1 šaukšto balzaminio acto.
Gaminame:
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 10 min.
Reikės: keptos lašišos, 2 kietai virtų kiaušinių, ½ skardinės kukurūzų, gabalėlio poro, 3 marinuotų agurkų, 2-3 šaukštų natūralaus jogurto, 1 šaukštelio majonezo, druskos ir pipirų.
Gaminame:
UAB „Fabula ir partneriai“ informacija