Pradėjo nuo plano
V. ir Š. Gustaičių 2 arų daržiukas palei mišką driekiasi iš rytų į vakarus, o nuolydis sminga į pietus, žemyn link upės.
Kiekvieną pavasarį Viktorija nubraižo daržiuko planą. Jo pagrindas – 20 m ilgio ir 80 cm pločio juostos, su kuriomis, jos žodžiais tariant, ji žaidžianti nuo 2017 metų. Iš pat pradžių toje prastoje žemėje (smėlis, pušyno pamiškė) niekas neaugo. Kasmet tenka atvežti bent priekabą komposto ir daug mulčiuoti (per sezoną sunaudojami du šieno ritiniai).
„Tvirti, aukšti struktūriniai augalai (smidrai, kukurūzai, saulėgrąžos, topinambai) sudaro daržo karkasą, nes sulaiko vėją ir tarnauja kaip atrama kitiems augalams, – teigia viską iš anksto kruopščiai apgalvojusi pašnekovė. – Toliau į pietų pusę juostomis sėju ir sodinu augalus žemėjančia tvarka: bulves, česnakus, svogūnus, burokėlius, morkas, paprikas, ropes, salotas, neužmiršdama „gerosios kaimynystės“ (pavyzdžiui, kukurūzai – svogūnai – morkos, saulėgrąžos – pupos – bulvės).“
Viktorija prisipažįsta nesėjusi daugiau kaip dviejų eilučių sėklų (burokėliai, ropės, morkos) ir nesodinusi daugiau kaip vienos eilutės daigų (kukurūzai, paprika, saulėgrąžos), išimtis – tik svogūnai, kurių juostą sudaro trys galvučių eilutės.
Takelius ji įrengia gana tankiai, augalų juosta neturi būti platesnė negu gali ranka pasiekti, nes reikia ne tik apravėti (mulčiavimas sumažina darbo), bet ir nuimti derlių. Dar svarbu pagalvoti, ką valgysime pirmiausia (salotos, ridikėliai, žirniai, ropės, ankstyvos bulvės) ir ką į jų vietą sėsime rudeniniam derliui.
Tagetės – daržo sargybiniai, saugantys nuo ligų ir kenkėjų. Juos pašnekovė sodina juostų pakraštyje, pavyzdžiui, prie žirnių. Kol valgomi žirniai, tagetės pradeda žydėti ir užima visą laisvą plotą.
Kokie „juostinio“ daržo privalumai? Pašnekovė pastebėjo, kad tokį daržą lengviau prižiūrėti, augalai, apsaugoti nuo skersvėjų, geriau auga, mažiau puola ligos ir kenkėjai. Trūkumas – reikia daugiau vietos nei auginant lysvėmis.
Vis dėlto kitais metais Viktorija taisys kai kurias klaidas – ropių nesės prie burokėlių, nes šios, būdamos aukštesnės, užgožė ir „apvalgė“ burokus. Moliūgus įkurdins kraštinėje daržo juostoje, didesniais tarpais ir leis driektis į pievą, kad jiems augti būtų daugiau vietos. Arbūzus, kuriuos reikia pavasarį dengti nuo šalnų ir kurie mėgsta „išlipti“ iš lysvės, irgi sodins daržo pakraštyje.
Nors daržas pamiškėje, tvoros jam nereikia – derlių nuo stirnų ir kiškių akylai saugo Rytų Europos aviganis Česlovas... Ir pats šuo niekada neužmins ant augančios daržovės, tausoja kiekvieną augalą.
Į dirvą daugiau sodina negu sėja
Daugumą daržovių Viktorija augina daigais ir vėliau perkelia į dirvą. Paprikas sėja jau vasarį, pomidorus – kovą ir augina kambaryje po specialia lempa. Šiltnamyje balandžio antroje pusėje į indelius sėja arbūzus, moliūgus, cukinijas, agurkus, kukurūzus (nes dirvoje dygsta prastai), petražoles, saulėgrąžas, gėles...
„Daigus į dirvą sodinti patikimiau, nes galima planuoti vietą, be to, į daržą sodinu tik stipriausius“, – atkreipia dėmesį V. Gustaitienė.
Įdomu tai, kad ji su broliu architektu Vyčiu Nebilevičiumi formuoja bonsus iš vietinių augalų. Augina mini ąžuoliuką, pušelę, maumedį, klevą, laukinę kriaušaitę. Kai kuriems – daugiau nei 15 metų. Medeliai pasodinti iš rąsto pagamintoje klomboje ir puikiai žiemoja.
Nuo ropių iki dygliuotų baklažanų
Viktorija nevengia auginti Lietuvos daržininkų nepelnytai pamirštų ropių. Šiemet pasėjo baltųjų ropių veislę ‘Purple Top White Globe’, kurios yra saldžios, traškios, valgiui naudojamos kaip ridikai, su grietine.
Kukurūzai ‘Tasty Sweet H’, ‘Sweet Nugget H’ auginami anūkų džiaugsmui ir daržovių užuovėjai, stiebiasi aukšti, tvirti, tinka daržo zonoms atriboti. Šiemet pasodintus žaliuosius ankstyvuosius smidrus ‘Gijnlim’ šeima valgys kitąmet.
Pamėgtos Dwarf serijos pomidorų veislės – ‘Big Green’, ‘Desperado’, ‘King Aramis’, ‘Uluru Ochre’. Įdomu tai, kad žemaūgiai pomidorai auginami lauke, medžiaginiuose prekybos centrų maišuose. Aukštaūgius pomidorus pašnekovė augina šiltnamyje, tiksliau būtų pasakyti – po priedanga, nes plačios šiltnamio durys visada atviros. Paprikos auga darže, dirvoje.
Arbūzai smėlingoje žemėje užauga ne kasmet, nes jiems reikia šiltos vasaros. Šiemet gražiai pučiasi, sparčiai didėja ‘Crimson Sweet’, ‘Sugar Baby’, ‘Moro H’, ‘Zloto Wolicy H’.
Saldaus ir gaivaus skonio moliūgai – ‘Pink Banana Jumbo’ (pailgi, geltoni, derlingi), ‘Naples Long’ – žali „tigriniai“, užauga labai dideli, minkštimo struktūra primena makaronus.
Iš retesnių augalų kiek įdomesnis pikulialapis baklažanas (Solanum sisymriifolium) – dygliuotas nuo koto iki lapų galiukų. Jo net vaisiai apsaugoti spygliais.
Darže karaliauja Peruvinė dumplūnė (Physalis Peruviana), kuri driekiasi pažeme, užima daug ploto, tačiau auginti verta dėl skanių vaisių.
Daržo gėrybėmis Viktorija ir Šarūnas Gustaičiai dalinasi su trijų dukterų – Viktorijos, Brigitos ir Magdalenos – šeimomis.
Puošia ne tik gėlės
Šiemet V. Gustaitienės darže iš gėlyno augalų – tik tagetės ir spalvotos saulėgrąžos, kurias augina ir palieka paukščiams nulesti, o kitais metais sodins medetkų, agurklių, ramunėlių, linų, kosmėjų, juodgrūdžių – tegu puošia daržą žiedais.
Dekoratyviai atrodo ne tik gėlės, bet ir krapai, pankoliai (juos naudoja ir gėlininkai natūralistiniuose gėlynuose kaip struktūrinius augalus), spalvotos salotos, lapiniai burokėliai, žydintys daugiamečiai ir žieminiai svogūnai.
Kitais metais į daržą perkels ir prieskoninius augalus – raudonėlį, juozažolę, gelsvę, peletrūną: jie ne tik gražiai žydi, bet ir atbaido kenkėjus.
„Galvoju apie tvarų, daugiametį, turtingą žydinčiais augalais, nuolat atsinaujinantį ir draugišką gamtai daržą“, – žvelgia į priekį Viktorija.
Viktorijos GUSTAITIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.