Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Norite pasiskolinti? Ko ir kodėl klausia bankas

2024/01/31


Poreikis gauti papildomų lėšų gali būti  suplanuotas, bet ir užklupti netikėtai. Abiem atvejais svarbiausia tuo metu – sulaukti greito ir aiškaus atsakymo iš finansų įstaigos, nes nuo to priklauso, kaip greitai pinigai pasieks sąskaitą ir bus galima jais naudotis. „Finansavimo suteikimas – procesas, kuriame turi aktyviai dalyvauti abi pusės, o jį pagreitina tinkamas pasiruošimas ir supratimas, kaip bankas priima sprendimą“, – sako „Finora Bank“ vadovas Šarūnas Ruzgys.

Finansinės paslaugos yra griežtai reguliuojamos, todėl bankas turi vertinti daug kriterijų, prieš priimdamas sprendimą. Pasak Š. Ruzgio, galima išskirti tris sritis, kurios įvertinamos priimant sprendimą: įmonė, konkretus projektas ir bendra situacija.

Namų darbai padeda

Pirmoji dalis, kurią vertina bankas, – įmonė, ūkininkas. Čia svarbu ne tik tai, kokia yra finansinė padėtis už praėjusius laikotarpius, tačiau ir ateinančio laikotarpio prognozė, turimas turtas. Be to, atsižvelgiama į kredito istoriją, reputaciją ir visą sektoriaus situaciją.

„Bankas turi pažinti savo klientą. Dėl šių priežasčių kreipiantis dėl finansavimo reikia užpildyti anketas, pateikti informaciją apie veiklą. Teikiant informaciją apie finansinę situaciją, ją reikia pagrįsti veiklos, pelno nuostolio ataskaitomis. Ne visos įmonės ar ūkininkai yra įpratę pasiruošti tarpines ataskaitas už ketvirtį ar pusmetį. Rekomenduojame tai padaryti, nes tai pagreitina ir supaprastina procesą“, – pataria Š. Ruzgys.

Vertinant konkretų projektą, kuriam siekiama gauti finansavimą, bankas vertina įvairius aspektus – kokią patirtį besikreipiantysis turi vykdant tokius projektus, kokia bendra projekto logika, kokia numatyta nuosava dalis, kokia turimo užstato vertė, likvidumas, kaip bus užtikrinamos pajamos ateityje ir kokios galimybės įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus.

„Iš pirmo žvilgsnio tiek daug vertinimo kriterijų gali gąsdinti, tačiau patirtis rodo, kad klientai teigiamai atsiliepia apie tokį atidų vertinimą. Kartais atsistojame tarsi į nepriklausomo vertintojo poziciją – padedame iki galo suprasti, ar, pavyzdžiui, naujos technikos, gamybos linijos, pastatų idėja, poreikis gali būti įgyvendinti atsakingai ir be papildomos rizikos dabartinei veiklai. Visada pabrėžiame, kad bankas yra suinteresuotas kliento sėkme, tad bet koks įsipareigojimų nevykdymo ar turto perėjimo scenarijus yra kraštutinė priemonė, kurios visi nori išvengti. Būtent dėl šių priežasčių daug dėmesio skiriama įvertinti situaciją prieš suteikiant finansavimą“, – pasakoja „Finora Bank“ atstovas.

Iš pirmo žvilgsnio tiek daug vertinimo kriterijų gali gąsdinti, tačiau patirtis rodo, kad klientai teigiamai atsiliepia apie tokį atidų vertinimą.

Bankų prioritetai gali skirtis

Bendrame vertinimo paveiksle dalį užima ir banko situacija. Svarbu tai, kokie yra banko tiksliniai klientai, strateginis požiūris, koks rizikos apetitas ir kita. Kitaip tariant, gali būti taip, kad dėl vidinių priežasčių kuriai nors finansų įstaigai, pavyzdžiui, žemės ūkio sektorius bus mažiau patrauklus ir jam skirs mažiau lėšų.

„Dažniausiai žmonės, kurie negauna finansavimo finansų įstaigoje, nežino, kad taip buvo nuspręsta dėl vidinių priežasčių ir mano, kad neturi galimybių gauti finansavimo kitur. Tad dažnai rekomenduojame nebijoti kreiptis daugiau nei į vieną banką. Pavyzdžiui, „Finora Bank“ – rinkoje įsitvirtinantis bankas, kuris nori išsiskirti lankstumu, pagalba klientui, nori padidinti finansavimo prieinamumą. Daug dėmesio skiriame žemės ūkio sektoriui, išmanome jo specifiką, galime pateikti konkurencingų finansavimo pasiūlymų. Kitos finansų įstaigos gali turėti kitokį požiūrį į tą patį sektorių, dėl to verta išplėsti paieškų lauką“, – kalba Š. Ruzgys.

Dažniausiai žmonės, kurie negauna finansavimo finansų įstaigoje, nežino, kad taip buvo nuspręsta dėl vidinių priežasčių ir mano, kad neturi galimybių gauti finansavimo kitur. Tad dažnai rekomenduojame nebijoti kreiptis daugiau nei į vieną banką.

Apibendrindamas banko atstovas akcentuoja, kad sklandžiai ir greitai finansavimo procesas vyksta tuomet, kai klientas yra padaręs bent dalį dokumentų namų darbų ir iš abiejų pusių vyrauja atvirumas, bendradarbiavimas ir noras iš esmės išspręsti situaciją.

 

Partnerio turinys

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...