Columbus +16,9 °C Stiprus lietus
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +16,9 °C Stiprus lietus
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Ekologiško pieno gamyba Vokietijoje augo

2023/11/07


Vokietijos Federalinės žemės ūkio ir maisto agentūros duomenimis, per pirmus aštuonis šių metų mėnesius šalyje ekologiško pieno pagaminta 6,5 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai. Įdomu tai, kad įprasto pieno gamyba per šį laikotarpį išaugo tik 2 proc. O štai dvi didžiausios šios šalies ekologinės žemdirbystės asociacijos „Bioland“ ir „Naturland“ turi pasiūlymų ir dėl aukštos kokybės pieno kainų.

Informacija apie padidėjusią ekologiško pieno gamybą išplatinta pirmomis lapkričio dienomis. Skaičiuojama, kad iš viso gamintojai pieninėms tiekė 945,9 mln. kg ekologiško pieno. Bet primelžiamo pieno kiekiai skirtingose regiuose augo ne vienodai. Vokietijos prekybos žurnalas „Topagrar“ nurodo, kad tarp jų egzistuoja nemaži skirtumai. Daugiausia ekologiško pieno atkeliauja iš šalies pietų. Bavarijos ir Badeno-Viurtembergo žemėse pagaminama daugiau nei 60 proc. šalies ekologiško pieno. 2023 m. jo gamyba Bavarijoje išaugo 4,5 proc., o Badene-Viurtemberge 5,8 proc.

Vis tik sparčiausiai gamyba didėjo Šiaurės Vokietijoje, situacija pas kaimynus domisi ir Nyderlandų Nieuwe Oogst. 2023 m. sausio–rugpjūčio mėnesiais ekologiško pieno Šlėzvigo-Holšteino ​​ir Hamburgo regionuose primelžta net 20 proc. daugiau nei pernai. Nežymiai atsiliko Tiuringija, kurioje rodikliai ūgtelėjo 15 proc.

Visai kitokie duomenys surinkti Vakarų Vokietijoje. Mažiausias augimas fiksuotas Šiaurės Reino-Vestfalijos ir Heseno/Reinlando-Pfalco/Saarlando regionuose – atitinkamai 0,7 ir 0,8 proc. Nors per visą Rytų Vokietijos teritoriją ekologiško pieno gamybos augimas buvo didesnis nei vidutinis (10 proc.), čia primelžiamas pienas sudaro vos dešimtadalį viso šalyje pagaminamo ekologiško pieno.

Pieno sektoriui Vokietijoje plečiantis, didžiausios ekologinės žemdirbystės asociacijos „Bioland“ ir „Naturland“ siūlo pienininkams už pieno kilogramą mokėti mažiausiai 67 centus. Šiuo metu vidutinė ekologiško pieno kaina Vokietijoje siekia 56 centus. Asociacijų atstovai net pasisako už privalomą ekologiško pieno kainą Europos Sąjungoje, kad būtų apsaugoti aukščiausios kokybės pieno gamintojai.

Idėją dėl kainų politikos asociacijų prezidentai Janas Plagge'as ir Hubertas Heiglas išdėstė šių metų vasarą. „Bioland“ ir „Naturland“ vienija daugiau nei 13 000 ekologinių ūkių. Jų atstovai, tvirtindami, kad ekologinės pieno gamybos kaina yra visos grandinės atsakomybė, atkreipia dėmesį į didelius produkto kainų svyravimus prekybos centruose. Anot Nieuwe Oogst, litrą ekologiško pieno kurį laiką vartotojai galėjo įsigyti už beveik 1,70 euro. Vėliau kaina krito iki 1,50 euro, o vasaros pabaigoje ekologiško pieno Vokietijos prekybos centruose buvo galima įsigyti maždaug nuo 1,20 euro. Asociacijos narių nuomone, tai „kraštutiniai svyravimai“.

„Ekologiniai pieno ūkiai veikia pagal aukštus standartus, – bendrame pareiškime teigė „Bioland“ ir „Naturland“. – Partneriai visoje vertės grandinėje turėtų būti atsakingi už būtino kainų stabilumo užtikrinimą.“ Asociacijų prezidentų teigimu, dabar už kainų kritimą moka būtent pieno gamintojai.

Tokie ekstremalūs pardavimų svyravimai neturėtų atsiliepti gamintojų pajamoms. „Mūsų įmonėms reikia tvirtos ir pastovios kainos, kad ilgainiui išlaikytų aukštus ekologiško pieno gamybos tvarumo standartus“, –  teigė „Bioland“ prezidentas J. Plagge.

Pasak asociacijų, orientacinė kaina leistų pieno gamykloms prisiimti atsakomybę. Neįpareigojanti ir rekomenduojama supirkimo kaina nurodytų, ko reikia pieno gamintojams, kad melžimas padengtų išlaidas. Suprantama, jie neneigia, kad kaina priklauso ir nuo kitų veiksnių, pavyzdžiui, pagaminamo pieno kiekio ir paklausos.

Asociacijos orientacinę ekologiško pieno supirkimo kainą apskaičiavo atsižvelgdamos į visas sąnaudas. Skaičiavimo pagrindas buvo Žemės ūkio technologijų ir statybos patikėtinių tarybos ir kitų federalinių bei valstybinių institucijų duomenys. Taip pat įtrauktos priemokos ir papildomos pajamos, pavyzdžiui, pardavus galvijus. Veiksniai, kurie paprastai įtakoja visas išlaidas, tai – karvių skaičius, galvijų veislė, ūkio dydis, pieno išeiga, žemės įrenginiai, klimato sąlygos, ūkio struktūra.

Be to, visas „Bioland“ ir „Naturland“ ūkių narių sąnaudas papildomai lemia aukštesnė gyvūnų gerovė ūkyje, ekologiški regione pagaminti pašarai ir paslaugos, skirtos biologinei įvairovei, klimatui ir aplinkos apsaugai.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis