Paaiškindama savo sprendimą Federalinė vyriausybė tvirtina, kad dabartinė narkotikų politika dėl kanapių vartojimo nebeužtikrina žmonių saugumo. Nepaisant draudimo įsigyti ir laikyti kanapės vartojamos daugelyje vietų, o per pastaruosius metus jų vartojimas tik augo.
Juodojoje rinkoje įsigytoi produktai dažnai pavojingi sveikatai, nes THC kiekis nežinomas, be to, juose gali būti toksiškų priedų, priemaišų ir sintetinių kanabinoidų, kurių stiprumo vartotojai negali įvertinti. Įstatymu siekiama prisidėti prie geresnės sveikatos apsaugos, stiprinti su kanapėmis susijusį švietimą ir prevenciją, pažaboti organizuotą narkotikų platinimo tinklą ir stiprinti vaikų bei jaunimo apsaugą.
Naujasis įstatymas įsigaliojo nuo balandžio 1 d., taip suteikiant laiko norintiesiems medicininių kanapių pasisėti dar šį pavasarį, mat geriausias metas tai padaryti yra iki gegužės vidurio.
Vis tik net ir leidžiant auginti bei turėti kanapių, įvedama nemažai apribojimų. Vienas suaugęs žmogus gali auginti ne daugiau nei 3 augalus ir tik asmeniniam vartojimui. Federalinė sveikatos apsaugos ministerija pabrėžia, kad tai daryti galima tik „savo gyvenamojoje vietoje“ arba „įprastoje gyvenamojoje vietoje“. Tačiau reikia laikytis tam tikrų taisyklių ir saugos priemonių. Nuo vaikų ir trečiųjų asmenų kanapių augalai turi būti „saugomi rakinamose spintelėse arba kambariuose“. Nuskinti taip pat turi būti saugomi taip, kad vaikai ir tretieji asmenys negalėtų jų lengvai paimti.
Paskelbus, kad kanapes galima auginti nuosavuose soduose, Berlyno sodo draugų asociacija netruko išplatinti pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad sodų bendrijos nėra laikomos „įprastine gyvenamąja vieta“, todėl jose auginti kanapes draudžiama. Neleidžiama nuomoti sklypų kanapėms auginti ir augintojų asociacijoms, vadinamiesiems socialiniams klubams.
Taigi belieka tik nuosavas butas, nuosavas namas ir nuosavas sodas. Beje, augalai skleidžia stiprų kvapą, todėl Federalinė valdžia pasirūpino įvesti apribojimą – draudimą auginti, jeigu gretimo sklypo kaimyną kvapas erzina. Jeigu kaimynams nepatinka netoliese augančios kanapės, negelbės nė tvora, kuri Vokietijoje paprastai būna vos 1,2 m aukščio.
Kanapių sėklų pilnamečiam asmeniui leidžiama įsigyti iš Europos Sąjungos (ES) valstybės narės internetu arba nuotoliniu būdu ir pristatyti į Vokietiją. Suaugusiesiems, kurie nėra kanapių socialinio klubo nariai, augintojų asociacijos galės parduoti ne daugiau kaip septynias sėklas arba penkis auginius per mėnesį, jeigu šie buvo gauti bendruomenės savarankiško auginimo metu.
Siekiant susilpninti juodąją rinką, kanapių platinimą norima reguliuoti per socialinius kanapių klubus, auginančius kanapes. Namuose užaugintus augalus bus galima parduoti klubuose, bet tik klubo nariams. Taip pabrėžiama, kad tokių kavinių kaip Nyderlandų sostinėje Amsterdame Vokietijoje atidaryti neplanuojama.
Vokietijos ūkininkams ši įstatymas pranašumo ES rinkoje ar daugiau galimybių nei dabar auginant pluoštines kanapes nesuteiks. Svarstant įstatymo pataisas žemdirbių bendruomenė turėjo vilčių, tačiau jos netruko išblėsti.
Varžo ES ir tarptautinė teisė
Rengdama Kanapių įstatymą Vokietijos valdžia susidūrė ne tik su kritika šalies viduje, bet ir ES bei tarptautine teisine baze. Po pasikeitimo informacija su Europos Komisija (EK), vyriausybė nusprendė taikyti dviejų etapų metodą. Pirmasis etapas reguliuoja nekomercinį medicininių kanapių auginimą ir vartojimą asmeniniams poreikiams privačiame sektoriuje bei bendruomenėse (auginimo asociacijose). Tolesniame etape planuojama išbandyti pavyzdinį ribotos trukmės regioninį projektą, įtraukiant komercines tiekimo grandines ir mokslinius vertinimus. Šis projektas bus derinamas su EK ir ES valstybėmis narėmis kaip pranešimo procedūros dalis.
Verta priminti, kad šiuo metu ES ūkininkų ūkiuose leidžiama auginti pluoštines kanapes, produktuose griežtai reguliuojant didžiausią leistiną THC kiekį. Kurį laiką galiojo 0,3 proc. maksimali lesitina riba, vėliau ji buvo sumažinta iki 0,2 proc. Dėl šio sumažinimo Europos gamintojai atsidūrė nepalankioje konkurencinėje padėtyje. 2020 m. spalį Europos Parlamentas balsavo už 0,3 proc. lygio atstatymą, o pataisa įsigaliojo nuo 2023 m. pradžios.
2023 m. pateiktais „Statista“ duomenimis, 2020 m. didžiausia pluoštinių kanapių augintoja Europoje buvo Prancūzija – šie augalai vešėjo apie 20 tūkst. ha plote. Antroji didžiausia augintoja buvo Vokietija, nors bendras kanapių laukas buvo gerokai kuklesnis – šiek tiek daugiau nei 5350 ha.
2020-aisiais ganėtinai stiprias pozicijas ES užėmė ir Lietuva. Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, pluoštinių kanapių buvo deklaruota 5,284 tūkst. ha. Tačiau praėjusiais metais jų plotas susitraukė perpus: iki 2,5 tūkst. ha.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.