Columbus +21,5 °C Debesuota
Antradienis, 29 Bal 2025
Columbus +21,5 °C Debesuota
Antradienis, 29 Bal 2025


Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Nuo kosmoso grįžtama prie žemės

2025/03/15


Artėjant pasėlių deklaravimui, šiemet ūkininkų nuotaikos giedresnės, nes atsiranda gerų naujienų. Ir tai, jų nuomone, yra aktyvios žemdirbių savivaldos darbo, taip pat ir Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) kitokio požiūrio rezultatas. Anksčiau buvo kone viena tiesa – Briuselis neleidžia ir baudžia, bet paaiškėjo, kad su Europos Komisija (EK) galima tartis, o Lietuva pati linkusi perlenkti lazdą. Kartu kalbama, kad reikėtų siekti didesnių pokyčių, atsisakyti nereikalingų ekoschemų bei tobulinti kitus reikalavimus.

Pančių mažėja

EK patvirtino jau trečiąjį Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) pakeitimą, kuris turės įtakos artėjančiam žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimui. Jis šiemet turėtų prasidėti balandžio 14 d. ŽŪM akcentuoja, kad trečiasis pakeitimas buvo inicijuotas reaguojant į ūkininkų, paramos gavėjų asociacijų ir kitų suinteresuotų šalių pasiūlymus, taip pat ir į Europos Sąjungos (ES) reglamentų pasikeitimus.

ŽŪM teigimu, yra panaikintos perteklinės procedūros, sušvelninti privalomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimai, panaikinta Veiksmingumo ir efektyvumo metodika, patvirtinta nauja intervencinė priemonė, papildomas finansavimas skirtas investicijoms, bus plačiau taikomi fiksuotieji įkainiai, pagerintos kitos paramos teikimo sąlygos, taip pat sumažinta perteklinė administracinė našta. Žemdirbių organizacijų atstovai palankiai vertina naujienas ir priduria, kad reikėtų siekti kardinalių pokyčių, keičiant SP. Ir to imtis reikėtų jau dabar, nelaukiant rudens.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas, LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas Gedas Špakauskas „Ūkininko patarėjui“ suminėjo pagrindines naujienas, kurios laukia deklaruojant pasėlius. „Pati svarbiausia naujiena, kad nebelieka reikalavimo, kuris ūkininkams nerimą kėlė nuo pat SP įgyvendinimo pradžios, – dalį ariamosios žemės skirti negamybiniams plotams, iš kurių negaunama jokios produkcijos ir pajamų. Iš pradžių buvo reikalauta tai daryti visiems, vėliau – tiems, kas dalyvauja ekoschemose, o pernai atsirado palengvinimas, kad negamybinius plotus galima „padengti“ tarpiniais pasėliais. Šiemet tokios sąlygos visai nėra ir tai yra labai didelis pasiekimas ir, sakyčiau, visų – ir žemdirbių savivaldos, ir ministro Igno Hofmano – pastangų ir nuoseklaus darbo rezultatas“, – pabrėžė ūkininkų lyderis.

Kita svarbi naujiena – nebelieka kompleksiškumo, dalyvaujant ekoschemose. Iki šiol žemdirbiai buvo pančiojami sąlyga rinktis skirtingas veiklas, buvo susietos gamybinės ir negamybinės veiklos. Anot G. Špakausko, ūkininkams buvo nesuprantama, kodėl jie anksčiau buvo įsprausti į tokius sugalvotus rėmus. Tiesa, ŽŪM skelbia, kad tie, kurie deklaruos daugiau kaip 100 ha ariamos žemės ir dalyvaus veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“, privalės pasirinkti dar vieną iš šių veiklų: „Augalų kaita“, „Tarpiniai pasėliai“, „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“, „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“, „Daugiamečių žolių juostos“.

Naujiena dėl pagriovių

Dar vienas pokytis, dėl kurio buvęs aplinkos ministras, parlamentaras Simonas Gentvilas jau spėjo pažerti priekaištų žemės ūkio ministrui I. Hofmanui, – sušvelninti reikalavimai melioracijos griovių apsauginėms juostoms. ŽŪM duomenimis, šie pokyčiai apims daugiau nei 95 proc. melioracijos griovių. „Anksčiau prie griovių reikėjo palikti 3 m žolinės dangos juostas, dabar – tik 1 m, taigi ūkininkams liks daugiau dirbamos žemės. 1 m apsauginės juostos turės būti prie mažesnių kaip 3 km griovių. Beje, į Briuselį buvo išsiųstas prašymas iš viso panaikinti tas juostas, bet EK nepasidavė ir pasakė, kad turi būti bent 1 m“, – aiškino LŪS vicepirmininkas. Jo nuomone, dar reikėtų koreguoti prievolę, kad apsaugos juosta būtų su žoline danga. „Kiek žinau, kitose ES šalyse tokio reikalavimo nėra. Todėl ir mes galėtume tartis, ar pagrioviuose būtinai turime laikyti žolinę dangą“, – svarstė ŪP pašnekovas.

G. Špakauskas pastebėjo, kad ūkininkams kils klausimų, kaip pamatuoti melioracijos griovio ilgį ir kokio pločio apsaugos juostas prie jo palikti. Žadama, kad bus parengti reikiami žemėlapiai, pagal kuriuos ir galima bus orientuotis deklaruojant.

Dar viena naujiena – pagal GAAB 7 standartą sumažinti reikalavimai augalų kaitai. Deklaruotos ariamos žemės plotas, kuriame kasmet privaloma pakeisti pagrindinius pasėlius, sumažintas nuo 65 proc. iki 35 proc. Be to, augalų kaitos reikalavimus galima įgyvendinti auginant antrinius pasėlius (įsėlį, posėlį, tarpinius pasėlius per žiemą) ir ilgesnį laiką (anksčiau buvo 2 m., nuo 2025 m. – 3 m.) galima auginti tas pačias kultūras toje pačioje vietoje.

Gera žinia smulkiesiems ūkiams, deklaravusiems iki 10 ha žemės ūkio paskirties žemės ploto, – jiems nebus taikoma paramos sąlygų (Valdymo reikalavimų ir GAAB) laikymosi kontrolė ir nebus skiriamos nuobaudos. Tiesa, stambesni žemės ūkio produkcijos gamintojai baiminasi, kad, sumažėjus smulkiųjų priežiūros apimtims, kontrolieriai nepradėtų dar uoliau spausti vidutinių ir didesnių ūkių.

Jautė spaudimą

Panevėžio r. ūkininkas Eugenijus Adamkevičius vylėsi, kad galbūt pagaliau bus grįžta „nuo kosmoso prie žemės“, nes pastaraisiais metais žemdirbiams jau buvo sudėtinga suvokti, kodėl biurokratai taip nori jiems apsunkinti gyvenimą. „Mums pakanka gamtos keliamų iššūkių, o dar valdininkai tiek prigalvojo visokių „kabliukų“, kad tik ūkininkas paslystų, suklystų ir sulauktų sankcijų“, – pastarojo meto agrarininkams jaučiamu spaudimu piktinosi ŪP pašnekovas.

Tuo pat metu jis pasidžiaugė, kad pagaliau bus atsisakyta negamybinių plotų, kuriuos reikėjo laikyti dykus. Ūkininkui toks reikalavimas buvo nuostolingas ir nesuprantamas, nebent valstybė už tai būtų mokėjusi tiek, kiek prarandama neauginant produkcijos. „Atgausime savo žemę ir nuo pagriovių. Mano ūkyje tokių juostų susidaro apie 2 ha, iš kurių negalėjau gauti jokių pajamų. Juk dabar technologijos leidžia purkšti ir tręšti tiksliai, kad trąšų ir augalų apsaugos priemonių nepatektų į vandenis, tad nežinau, kodėl anksčiau tas juostas išplatino“, – samprotavo E. Adamkevičius.

Yra taisytinų dalykų

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. kovo 14 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis