Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė  

Nuotaikos niūrios – piendaves pardavė

2024/03/21


Akmenės rajono Kanteikių kaimo ūkininkai Angelė ir Antanas Balčiūnai pardavė 56 melžiamas karves. Savo poreikiams pasiliko tik tris piendaves. Balčiūnai daugiau nei prieš metus nusprendė parduoti pačių užaugintas karvutes, nes pieno ūkis tapo nuostolingas. Nelengva buvo atsisveikinti su piendavėmis, be to, reikėjo atleisti darbuotojus, bet kito pasirinkimo nebuvo.

„Ūkininko patarėjas“ ne kartą pasakojo apie darbščius ir kuklius ūkininkus Balčiūnus iš Kanteikių kaimo. Jie iki šiol gyvena A. Balčiūno senelio 1934 m. statytame nedideliame mediniame namelyje. Tašytų eglinių rąstų troba, suręsta iš prosenelio klėties rąstų, yra kelių kartų likimų liudininkė – čia gyveno A. Balčiūno seneliai, paskui gyveno jo tėvai, čia ir jis užaugo, o po kurio laiko nedideliame namelyje įsikūrė jaunieji ūkininkai Angelė ir Antanas. Paveldėtoje troboje užaugo trys jų vaikai – du sūnūs ir dukra. Iki šiol Balčiūnai tebegyvena toje troboje. Šalia pasistatė nedidelį mūrinį namą, į kurį persikraustyti gyventi ketina šiais metais. Buities patogumams vis neužteko pinigų, nes visas pajamas skyrė ūkiui.

A. Balčiūnas savo valdas įregistravo 1998 m. Iki tol jis dirbo vairuotoju Akmenėje ir Šiauliuose. A. Balčiūnienė – maisto paruošimo technologė, dirbo valgykloje. Paveldėjęs senelio 12 ha, nutarė ūkininkauti ir įsikabinti į gimtinės žemę. Augo trys vaikai, viskam reikėjo pinigų, todėl jauna šeima sunkiai plušėjo, laikė keletą melžiamų karvių, avių, kiaulių. Kasmet vis didėjo ir dirbamos žemės plotai, ir melžiamų karvių banda.

Abu Balčiūnai turėjo vilties, kad iš pieno ūkio galės išgyventi. Pasiryžo įgyvendinti didelį projektą – pastatyti erdvią karvių fermą. Projekto vertė buvo beveik 1 mln. litų (289 tūkst. Eur). Be gautos finansinės paramos, jie fermos statybai ir įrangai turėjo pridėti dar ir savo 340 tūkst. litų (98 tūkst. Eur). Teko imti iš banko paskolą. Ferma buvo pastatyta 2012 m. pabaigoje. Joje buvo 100 laikymo vietų, įrengtas pieno blokas, melžimo, girdymo linijos, mėšlo rezervuaras.

balciunu ukis
Naują fermą pastatė 2012 metų pabaigoje.

Karvėms šerti patys paruošdavo užtektinai visaverčių pašarų – šienainio, šieno, kukurūzų siloso, nusipirko pašarų smulkintuvą-dalytuvą. Pašarus galvijams išdalydavo ant šėrimo tako.

Ūkininkas pasakojo apie žlugusias pieno ūkio viltis ir sunkų kasdienį darbą. Jis deklaruoja 130 ha, pusę plotų buvo paskyręs pievoms ir ganykloms, likusioje žemėje augino grūdines kultūras, dalį grūdų parduodavo, o likusius palikdavo pašarams.

„Banguotos buvo pieno supirkimo kainos, mėnesį kitą ir visai neblogai mokėjo, o paskui euforija baigėsi – už pieną supirkėjai bemokėjo vis mažiau. Užsikrovėme sunkią naštą ant savo pečių – buvome įsipareigoję padidinti bandą, todėl dar nusipirkome melžiamų karvių, vienu metu laikėme net 68 piendaves, turėjome prieauglio. Nuolat reikėjo bankui mokėti, o pajamų už pieną – mizeris. Tikra kankynė – nei pririšti, nei paleisti. Pieno kainos vis „šokinėjo“ – supirkėjai tai pridėdavo po keletą centų, tai vėl sumažindavo, kol galiausiai visai mažai bemokėjo. Ūkyje dirbo keturi darbuotojai, visiems reikėjo algas mokėti. Paskutiniais metais tik šėrikas ir melžėja dirbo. Sunku kaime rasti darbuotojų, visi ieško, kur lengviau. Pagaliau atėjo apsisprendimo metas – daugiau nei prieš metus abu su žmona ryžtingai nusprendėme parduoti melžiamas karves, pasakėme kvit, gana kentėti. Pieno gamybos kaštai išaugo, pabrango elektra, degalai, trąšos. Laikyti melžiamas karves pasidarė nuostolinga, tai buvo savanoriška vergystė“, – vaikščiodamas po ištuštėjusią fermą kalbėjo darbštus žemaitis A. Balčiūnas.

Ūkininkė A. Balčiūnienė ŪP pasakojo, kad savo karvėms atidavė daug širdies. Pasak jos, pieno ūkis yra sunkus lažas, darbas be išeiginių. Savo piendaves jie pradėjo pardavinėti praėjusių metų rudenį. Visai neseniai iš jų kiemo išlingavo du dideli furgonai – išvežė daug karvių. Ūkininkė sakė, jog tada jai nepaprastai skaudėjo širdį. Išvežė karves į mėsos kombinatą, nes jų jau prieš metus nebesėklino.

Didelėje fermoje dar liko 39 galvijai: trys melžiamos, dvi mėsinės karvės, yra ir veršelių bei telyčių, keli mišrūnai jaučiai. Balčiūnai planuoja auginti mėsinius galvijus, tačiau prasitarė, kad planai gali ir pasikeisti – gal nutars išvis nelaikyti galvijų, augins tik grūdines kultūras.

Ūkininkė A. Balčiūnienė širdžiai nusiraminti pasiliko tris melžiamas karvutes. Sakė, turės kokybiško, sveiko pieno savo šeimai ir atvažiuojantiems vaikams bei anūkams, padarys gardžių sūrių, sviesto.

 

Autorės nuotraukos

Viršelyje: Ūkininkai Angelė ir Antanas Balčiūnai pardavė 56 karves.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis