Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024


Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP portalo redaktorė 

Nuotykiai kaime prasideda: Atviros dienos kaime

2023/04/26


Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) jau atliko visus namų darbus ir skelbia, jog artėja tradicinė akcija – Atviros dienos kaime. Šiemet ji vyks gegužės 19–21 d.

Artėjant renginiui ŪP portalas lankys Atvirų dienų kaime dalyvius. Ir šiandien yra pirmasis toks išankstinis apsilankymas.

Verta priminti, kad renginys turi jau geras tradicijas – LKTA iniciatyva akcija rengiama jau septintus metus. Jos nesustabdė nė kovido pandemija, tik dėl organizacinių dalykų „dienos“ buvo nukeltos į rudenį. Šiemet akcija grįžta į įprastą laiką – gegužę. Kaip tik šiuo metu prasideda ir didysis kaimo turizmo sezonas.

Įsitraukia vis daugiau ūkininkų

Įžvalgomis pasidalijo LKTA prezidentė dr. Agnė Vaitkuvienė.

„Atviros dienos kaime – akcija, kuri vyksta jau 7-us metus. Tuo metu visi kaimo turizmo paslaugų teikėjai atveria savo duris“, – pastebi ji primindama, kad renginio idėja yra populiarinti kaime teikiamas paslaugas, užaugintus bei pagamintus produktus.

Akcijoje dalyvauja ne tik kaimo turizmo sodybų, bet ir kultūros namų, lankytojų centrų šeimininkai, amatininkai, bendruomenės, ūkininkai.

LKTA prezidentė džiaugiasi pastebimai išaugusiu ūkininkų aktyvumu.

„Šiais metais dalyvauja labai daug ūkininkų. Jie jau nebijo įsileisti žmonių kaip anksčiau („ūkiška netvarka, kas ką pagalvos“), pradeda didžiuotis tuo, ką daro“, – dr. A. Vaitkuvienė geru žodžiu mini ūkininkus, įsitraukiančius į akciją.

Jos pastebėjimu, šį įsitraukimą lemia suinteresuotumas: į savo ūkį įsileidžiant lankytojų grupeles, atsiranda proga pristatyti ir parduoti savo produkciją.

Anot dr. A. Vaitkuvienės, Atviros dienos kaime nėra masinis renginys, lygiai kaip nėra masinis ir kaimo turizmas. Paslaugų teikimo vietos nepritaikytos dideliems lankytojų srautams, jos skirtos intymesniam bendravimui, unikalioms patirtims.

Šiais metais dalyvauti akcijoje pasiruošė daugiau nei 100 ūkių ir sodybų visoje Lietuvoje.

LKTA prezidentė dr. Agnė Vaitkuvienė.

Kanapių ūkis „Šironija“ duris atvėrė vienas pirmųjų

Pluoštinių kanapių ūkio „Šironija“ (Molėtų r., Giedraičių sen., Papiškių k.) šeimininkas Andrius Šironas sako, kad jį iškart labai nudžiugino Atvirų dienų kaime sumanymas. Ūkininkas akcijoje dalyvauja nuo iniciatyvos pirmųjų metų, yra praleidęs tik vienus metus. Ūkio atvirumas yra ir „Šironijos“  filosofija.

„Nežinau, kas pirmiau gimė – mano ūkis ar turizmas. Integruota gyvenimo dalis. Gaminame produktus, priimame parodyti, kaip tai vyksta“, – pasakoja ūkininkas.

Pasak jo, toks požiūris formavosi nuo vaikystės. Didelė įtaka tėvo, kuris buvo aktyvus bendruomenės, visuomenės narys: gimtieji namai, kur dabar greta gyvena ir darbuojasi trys Šironų kartos, visada buvo atviri žmonėms ir sumanymams. Prie ūkio filosofijos prisidėjo ir A. Širono matyti pavyzdžiai Vakarų Europoje – Austrijos, Prancūzijos ūkiuose.

Ūkininkas Andrius Šironas.

Edukacijos padeda auginti vartotojų ratą

Pluoštinės kanapės „Šironijoje“ sėjamos 10 ha plote. Dabartinis teisinis reglamentavimas visiškai atitinka ūkio poreikius. Pluoštinių kanapių augintojams tenkantis didesnis tikrintojų dėmesys, ūkininko teigimu, niekada neslėgė ir neatrodė perteklinis – A. Šironas pasitiki Augalininkystės tarnybos darbuotojų profesionalumu.

Ūkyje jau aštuoni metai, kai spaudžiamas kanapių sėklų aliejus. Kita ūkio produkcija – dviejų rūšių arbatos, sėklos.

„Šironijos“ produktai.

Ūkininkui malonu pripažinti, kad kanapių produktų žinomumas per jo veiklos metus labai padidėjo, populiarumas auga tiek Lietuvoje, tiek ir  visoje Europoje. Vyras juokiasi prisimindamas, kaip pradžioje, kai jis kanapių produktus pristatydavo Kaziuko mugėse, eidami pro prekystalį tėvai vaikams akis uždengdavo. Dabar to nėra.

Kanapių ūkio šeimininkui nebereikia ir į Kaziuko muges važinėti. Vyksta elektroninė ir tiesioginė prekyba.

Įgyti nuolatinių pirkėjų padeda edukacijos, kurios ūkyje rengiamos nuo gegužės iki rugsėjo.

Andrius Šironas kanapių produktų degustaciją surengė Asvejos regioninio parko lankytojų centre.

„Parodome aliejaus spaudimo procesą. Aiškiname, kas vyksta, kokie kritiniai taškai. Augalą pažiūri per mikroskopą, kur ir kokios medžiagos“, – apie ūkyje rengiamas edukacijas, kurias galima pavadinti „Kanapių programa žaliems“, pasakoja ūkininkas.

Akcijos dienomis lankytojams bus siūloma susipažinti su ūkiu, jo veiklomis. Bus rengiamos pluoštinių kanapių produktų degustacijos ir edukacinės programos, o ūkio lankytojai produktų galės įsigyti su nuolaida.

Kaip savo gamybos produktus vartoja patys Šironai?

Ūkininkas sulaukia daug klausimų apie kanapių produktų vartojimą: kodėl skiriasi parduotuvėje įsigytas aliejus nuo ūkyje ragaujamo, kokiu dienos metu ir kokiais kiekiais geriau vartoti bei pan. Jis pateikia mokslu pagrįstų patarimų. Pasidalija ir savo šeimos patirtimi. 

Vyras atskleidžia, kad šeima aliejumi mėgsta pratutinti rytinį valgį: košę ar salotas.

Pluoštinių kanapių arbatą gurkšnoja vakarais – ji raminanti.

Sėklų beria į ruošiamus vitamininius kokteilius. O pavasarį pasidaro kanapių sėklių pieno: sėklas iš vakaro užmerkia, o ryte suplaka smulkintuvu. Galima paskaninti cinamonu, medumi.

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis