Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
Jau trečią sezoną sodininkai skins negausų ir prastesnės kokybės derlių, negalės realizuoti ir vasarinių krituolių obuolių, nes perdirbėjai kol kas jų nesuperka. Augintojai suka galvas, kaip reikės išlaikyti rudeninių obuolių derlių saugyklose, kai elektros kainos nenumaldomai kyla. Ar valdžia išties pagalbos ranką sodininkams, kad jie nebankrutuotų? Neaišku. Nieko konkretaus jiems nepažadėjo ir žemės ūkio ministras, pas kurį lankėsi Lietuvos verslinių sodų asociacijos (LVSA) „Vaisiai ir uogos“ atstovai.
Praėjusių metų permainingi orai atsiliepė lietuviškų obuolių derliui – jis buvo prastas. Todėl ir obuolių šviežiam vartojimui buvo supirkta mažiau. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenimis, praėjusių metų lapkričio mėnesį obuolių supirkimas sumažėjo daugiau nei 10 proc., iki 405 t.
Kaip „Ūkininko patarėjui“ teigė LVSA „Vaisiai ir uogos“ prezidentė Vitalija Kuliešienė, šie metai sodininkams bus dar liūdnesni. Derlius bus vidutinis, o dėl išaugusių energetikos kainų ant žemės gali likti pūti ne tik vasariniai, bet ir rudeniniai obuoliai krituoliai. Perdirbėjai, su kuriais obuolių augintojai bendradarbiavo, kol kas produkcijos nesuperka. „Visa tai – aukštų elektros ir dujų kainų pasekmė. Kas norės dirbti dėl mokesčių ir eiti į minusą? Jei nesupirks obuolių krituolių, mums neapsimokės jų rinkti. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pažadėjo, kad mums Nacionalinė mokėjimo agentūra netaikys sankcijų, nes šis dalykas atsitiko ne dėl mūsų kaltės“, – sakė V. Kuliešienė ir pridūrė, kad susitikime su žemės ūkio ministru ji išsakė sodininkų bėdas, apie kurias buvo kalbėta visus metus. Ministras jas išklausė, tačiau nieko konkretaus nepažadėjo. „Ministras mums siūlė imti lengvatines paskolas. Kas iš tų paskolų? Jomis tik maitinsime bankus. Tikimės, kad ŽŪM ras alternatyvų ir palengvins sodininkų naštą. Jei niekas nepasikeis, sodininkystės šakos nebeliks“, – apgailestavo LVSA „Vaisiai ir uogos“ prezidentė.
ŽŪM ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius redakciją informavo, kad susitikime su ministerijos vadovybe buvo aptarti sodininkams aktualiausi klausimai – augantys gamybos, produkcijos sandėliavimo kaštai, rinkos situacija, paramos taisyklių taikymo aktualijos. Pasitarime buvo konstatuota, kad analogiška situacija dėl gamybos kaštų brangimo yra ir kituose žemės ūkio bei ekonomikos sektoriuose, todėl sprendimai turi būti horizontalaus principo. „Dabar sunku pasakyti, kokia bus šių metų derliaus kaina vartotojams ir kokios grąžos iš rinkos gali tikėtis sodininkai. Visgi pirminės indikacijos rodo, kad pardavimo kainai įtakos turės ES ir kitiems gamintojams dėl karo apribotos pardavimo rinkos. Taip pat sodininkystės sektoriaus atstovai informavo, kad šių metų klimatinė situacija, ypač šalnos, kai kuriose ūkiuose pažeidė sodus, tad derliaus tikėtis nėra galimybių. Atkreiptas ministerijos atstovų dėmesys, kad reikėtų taikyti išimtines paramos teikimo nuostatas, nes kai kurios paramos taisyklės reikalauja minimalaus derliaus buvimo siekiant gauti paramą“, – tvirtino ŽŪM. Ministerija sodininkystės sektoriaus atstovus informavo, kad jei aplinkybės dėl taisyklių nuostatų laikymosi susidarė nepriklausomai nuo pareiškėjo valios, tokiu atveju jie gali tikėtis paramos taisyklių taikymo išimčių. Pavyzdžiui, administruojant paramą nebūtų prašoma pasiekti minimalaus gauto derliaus reikalavimo, jei sodai buvo paveikti šalnos.
Šiųmetiniu derliumi nesidžiaugia Biržų r. „Naradavos“ medelyno direktorius Saulius Palijanskas. Jis sakė, kad lietingu laikotarpiu obelis paveikė ligos. Todėl kai kurių veislių obuoliai bus prastesnės kokybės. „Šiemet perdirbėjai nesuperka vasarinių obuolių krituolių. Neaišku, kaip bus su vėlyvesnių veislių obuoliais. Viskas paaiškės rudenį. Kaip išsiteksime su aukštomis energetikos kainomis, taip pat nežinome. Jei tik bus įmanoma išgyventi ir padengti išlaidas, dalį derliaus perdirbsime patys. Kaip ir anksčiau, gaminsime džemus, tyrelės. Tačiau viską į savo vietas sudėlios laikas. Pernai buvome pagaminę per 3 tūkst. t produkcijos“, – konstatavo S. Palijanskas. Jis sakė, kad vasarinių obuolių krituolių perdirbimas yra išsigelbėjimas. Šios pajamos yra labai svarbios. Todėl už dyką obuolius krituolius parduodant perdirbėjams neatsiperka net jų surinkimo kaštai. Pernai už krituolių kilogramą supirkėjai mokėjo 0,05–0,07 Eur/kg. Maišas obuolių kainuodavo apie 2 Eur. AB „Ažuožerių sodai“ skins vidutinį derlių. Didžiausios specializuotos Anykščių rajono sodininkystės įmonės direktorius Jonas Janišius atviravo, kad šis sezonas – neeilinis. „Iš dalies derliaus spausdavome sultis. Nežinome, kaip viskas bus. Neramina obuolių laikymas saugyklose, elektros kainos – neaiškios. Įsivaizduokite, esame sudarę sutartį su UAB „Ignitis“, dabar sutartį nutraukė ir parašė, kad kaina bus lanksti. Jei jos nežmoniškai kils, neišsilaikysime. Tokių nesąmonių dar nėra buvę. Sodininkai nesulaukia ir valstybės paramos, esame palikti likimo valiai. Ministrui tas pats, ar mes esame, ar nesame. O kas mums belieka? Vaikščioti ištiesus ranką? Sodininkystė reikalauja daug rankų darbo, stebuklų neuždirbame. Jei bankrutuosime, žmones paleisime“, – liūdna gaida su ŪP pokalbį baigė J. Janišius.
Eilę metų obuolius iš sodininkų supirkdavo UAB „Vaiskona“. Šios bendrovės direktoriaus pavaduotoja Indrė Flemingienė ŪP sakė, kad apie obuolių krituolių supirkimą ir galimas jų kainas galės atsakyti po dviejų savaičių. „Dabar stebime energetikos kainas, nes naudojame ir gamtines dujas, ir elektrą. Esame skaičiavimo stadijoje, todėl negalime atsakyti į klausimus“, – teigė I. Flemingienė.
Obuolių perdirbimo sezonas planuojamas bendrovėje „Anykščių vynas“. Bendrovės gamybos vadovė Liubovė Rebiatnikova sakė, kad jau buvo supirktos uogos, kurių derlius vėlavo savaitę. Vėluoja ir obuolių derlius. Jo tikimasi sulaukti tik rugsėjo pradžioje. „Šiandien nežinome, kiek turėsime obuolių ir kokios bus jų supirkimo kainos. Jokių duomenų kol kas neturime. Gamybos apimčių mažinti neplanuojame, nes tai būtų neefektyvu. Visada yra efektyviau ir pigiau gaminti maksimaliu našumu. Todėl mažinti apimčių tikrai neplanavome“, – ŪP tvirtino L. Rebiatnikova. Ji paminėjo, kad su kai kuriais sodininkais jau buvo susisiekusi, tačiau galutinai dėl obuolių supirkimo nesusitarė – dar ankstoka.
Dr. Juozas LANAUSKAS
LAMMC Žemdirbystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas
Vasario mėnesį, kada buvo šilta, gilioji augalų ramybė buvo pasibaigusi, jie buvo pradėję ruoštis vegetacijai. Tačiau kovas buvo šaltas, tad šiek tiek prabudę augalai pateko į šalčio zoną, buvo sunaikinti jų žiediniai pumpurai. Žydėjimo metu jau matėsi, kad vainiko apačiose kai kurių obelų veislių žiedų beveik nėra, o kai kurios veislės beveik nežydėjo, nors turėjo. Jau nusimatė, kad derlius nebus didelis. Dėl šiltų ir lietingų orų sodus apniko ligos, iš kurių pagrindinė – rauplės. Apsaugą nuo rauplių buvo galima panaudoti iki liepos trečios dekados, tačiau dėl kritulių ne visi sodininkai galėjo tą padaryti. Dabar sodininkams rūpestį kelia kaitra. Todėl obuolių kokybė – neaiški.
Rinkoje padėtis – sudėtinga. Laikomų obuolių savikaina dėl išaugusių energetikos kainų nėra aiški. Ar už Lietuvoje išaugintą obuolį bus mokama brangiau? Kaimyninė Lenkija visuomet pasiūlo išoriškai gražių ir pigesnių obuolių. Šiemet mūsų sodininkai yra sunkioje padėtyje ne tik dėl gamtinių, bet ir dėl geopolitinių sąlygų.
Autorės ir socialinių tinklų nuotraukos
2022.08.31Susijusios temos - skaitykite: obuolių derlius, asociacija Vaisiai ir uogos, Ažuožerių sodai, Vitalija Kuliešienė, Juozas Lanauskas