Columbus +2,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +2,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Orai muša naujus šilumos rekordus Lietuvoje ir visoje Europoje

2023/01/04


Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) konstatavo, kad 2022-ieji buvo šiltesni nei įprastai. O pirmosios naujų metų dienos šiluma nustebino visą Europą.

Laikotarpis nuo Naujųjų metų išvakarių iki sausio 3-iosios buvo rekordiškai šiltas. Tiesa, šiluma jau traukiasi. Pasak LHMT, penktadienį–sekmadienį prognozuojama maždaug iki 10–15 laipsnių šalčio, vietomis gali spausti šaltis net iki -20 °C. Vis dėlto, šalti orai Lietuvoje ir šįkart neužsibus.

Neįprastai šiltų dienų periodas buvo didelėje Europos dalyje. Šilumos nacionaliniai rekordai buvo pagerinti net aštuoniose Europos šalyse: Nyderlanduose, Lichtenšteine, Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Danijoje ir Baltarusijoje. Šilumos rekordai taip pat buvo užfiksuoti ir Vokietijos, Prancūzijos bei Ukrainos orų stebėjimo stotyse.

LHMT grafikas.

Varšuvoje sekmadienį termometro stulpeliai rodė kone 19 laipsnių. O Bilbao, Ispanijoje, temperatūra pasiekė net 25 laipsnių ribą, ir tai yra net dešimčia laipsnių daugiau už daugiametį vidurkį. Tokie drastiški rekordai klimatologams kelia didelį nerimą.

Jungtinė Karalystė, Airija, Prancūzija ir Ispanija pripažino, kad 2022-ieji buvo šilčiausi metai per orų stebėjimo istoriją.

LHMT skelbia, kad vidutinė metinė oro temperatūra 2022 m. siekė 7,9 °C  – tai 0,5 °C daugiau nei įprastai (1991–2020 m. vidurkis). Per visą meteorologinių stebėjimų istoriją šilčiausi buvo 2020 metai, kai vidutinė metinė oro temperatūra siekė net 9,2 °C.

Praėjusiais metais penki mėnesiai buvo vėsesni už daugiametį vidurkį, o septyni – šiltesni. Šiluma išsiskyrė rugpjūtis, kurio vidutinė mėnesio oro temperatūra buvo 20,4 °C. Tai buvo pats šilčiausias rugpjūtis nuo 1951 m. (tuomet pradėti visą šalį apimantys meteorologiniai stebėjimai).

2022 m. aukščiausia oro temperatūra buvo registruota rugpjūčio 28 d. Ventėje (Šilutės r.), kai oras įkaito iki 34,4 °C, o žemiausia gruodžio 10 d. Mažeikiuose ir gruodžio 15 d. Akmenėje, kai minimali oro temperatūra nukrito iki -21,3 °C.

Vidutinis metinis kritulių kiekis Lietuvoje buvo artimas daugiametei normai, per metus vidutiniškai iškrito 674 mm kritulių (vidutinis daugiametis vidurkis Lietuvoje yra 695 mm).

 

ŪP pagal LHMT ir BBC

ŪP asociatyvi nuotrauka

Dalintis

Verslas