Kaunas +26,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Lie 2025
Kaunas +26,2 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Lie 2025

Paieškokime daugiau dekoratyvių vaismedžių vainikų formų

2023/08/26


Neseniai rašėme, kaip suformuoti vaismedžių vainikus, kad sodybos aplinka taptų įdomesnė. Bet pasidomėjus dar plačiau galima rasti ir kitokių, ne mažiau dekoratyvių sprendimų, pavyzdžiui, sraigtą, žvakidę ar vėduoklę primenančius medelių.  

Dviliemenės formos tinkamiausios vaismedžiams su vegetatyviniais poskiepiais. Du liemenys (šakos) išauginami 0,5 m aukšty­je nuo šaknies kaklelio iš vieno kamieno. Abu liemenys nukreipiami į skirtingas kryptis (taip sukuriama Y forma) ir tvirtinami prie bam­bukinių atramų. Ant liemenų formuojamos gausios trumpos 2–3 metų amžiaus šakelės, kurios išaugina gerą derlių. Dviliemenėms formoms auginti reikia įrengti palaikančias konstrukcijas. Atskiras šakas (liemenis) ga­lima išauginti iš dviejų, tinkamame aukštyje išaugusių ūglių ar įskiepijus. Auginant šios formos vaismedžius juos reikia genėti ir vasarą. Panašios sodo konstrukcijos gali būti įrengtos saulėtose sodo vietose ir puošti sodybos aplinką ne tik forma, bet ir gausiais žiedais bei spalvingais vaisiais.

vaismedžiai
Triliemenės formos formavimas.

Triliemenės formos kuriamos iš trijų ūglių. Vienas centrinis ir du šoniniai ūgliai nuo pagrindinio tinkamais atstumais auginami vertikaliai ir tvirtinami prie kons­trukcijų. Reikia palaikyti atskirų šakų augimo intensyvumą trumpinant centrinę šaką. Šios formos tinka obelims su vegetatyviniais poskiepiais. Labai svarbu atskirose šakose įpjovomis skatinti augti pumpurus. Augalus vegetacijos metu reikia nuolat stebėti ir šalinti augančius ūglius. Birželį reikiamame aukštyje trumpinamos visos šakos.

Koloniškos formos sodo augalų galime rasti labai daug. Sodybose auginamos ir obelys, ir kaulavaisiniai augalai. Šiandien rinka siūlo daug koloniškų sodo augalų veislių, kurios ne tik gausiais žiedynais mus džiugina, bet ir pakankamai vaisių išaugina. Šiuos augalus būtina sodinti kiekvienoje sodyboje, juk išskirtinių žinių juos formuojant nereikia, auga sau ir mus džiugina visas šakas aukštyn keldami. Žiedais ir vaisiais pasidabina visas kamienas nuo apačios iki viršaus. Koloniškoms formoms reikalingos nuolatinės atramos. Augalai gali būti sodinami labai tankiai ir atstoti aukštas gyvatvores sodybose.

vaismedžiai
Koloniška forma.

Žvakidės formos medelius išauginti nesunku. Jei įsigijote medelį, kuris jau turi dvi žemai skirtingose pusėse išaugusias šakas, kol jos jaunos, belieka horizontaliai stačiu kampu atlenkti į priešingas puses ir pritvirtinti prie įrengto karkaso. Jei šakos storesnės ir jų atlenkti nepavyksta, apatinėje dalyje jas galima įpjauti. Šakų viršūnės nukreipiamos augti vertikaliai ir pritvirtinamos prie vertikalių bambukinių atramų. Per vasarą iš atlenktų šakų išaugs vertikalūs ūgliai. Pasirenkame stipresnius vienodo augumo ūglius, kitus šaliname. Taip abiejose pusėse išauginsime tvirtus ūglius, kurių derėjimą galėsime paska­tinti įpjovomis. Vegetacijos metu iš paliktų šakų reikia šalinti šoninius ūglius. Vertikaliai augančius ūglius reikia pritvirtinti prie verti­kaliai pritvirtintų bambukinių konstrukcijų. Formuojant žvakidę gali ištikti nesėkmė, kadangi arčiau kamieno augančios šakos auga stipresnės. Šios formos augalai gerai dera atvirose, gerai matomose sodo erdvėse.

V formos vaismedžio modelis labai paprastas ir leidžia efektyviau išnaudoti sodui skirtą žemės plotą. Vaismedžiai sodinami vienoje iškastoje duobėje, du iš jų nukrei­piant 60° kampu vieną nuo kito (V raidės forma). Tinka silpnesnio augumo poskiepiai ir veislės. Patys medeliai tvirtinami prie bam­bukinių atramų ir vielų konstrukcijų. Augalai formuojami keletą kartų per vegetaciją skatinant žiedinių pumpurų formavimąsi ir derėjimą, birželį trumpinamos pernelyg stipriai augančios viršūnės.

vaismedžių formos
V forma leidžia efektyviau išnaudoti sodo plotą.

Sraigto forma lengviausiai sukuriama koloniniams vaismedžiams su vegetatyviniais poskiepiais. Jaunas ūglis (medelis) lengvai lankstomas sraigtu, kartu pasukant medieną ir pritvirtinant prie vertikalių, piramide susta­tytų bambukinių kuolų. Norint, kad augalai derėtų, būtina virš pumpurų daryti įpjovas, skabyti vegetacijos metu naujai išaugusius ūglius. Sraigtu formuoti augalai puikiai auga ir dera saulės apšviestose vietose, sodinami kompozicijose kartu su kitais augalais, pa­vieniui ar eilėse.

vėduoklės formos augalų galima su­formuoti labai gražią gyvatvorę, o ir derliaus dar gauti. Sodinami augalai su vegetatyviniais poskiepiais jų šakas nukreipiant viena krypti­mi ir išdėstant vienodais atstumais vieną nuo kitos. Šakų skaičius priklauso nuo atstumų tarp augalų: jei augalus sodiname kas 1,2 m, vėduoklėje pakanka 3–4 šakų. Nereika­lingos šakos šalinamos, o naujai išaugę ūgliai trumpinami vegetacijos metu. Visos vėduokliškos šakos tvirtinamos prie atramų ir nukreipiamos 45–60° kampu.

 

Sodų ekspertas Donatas KLIMAVIČIUS

Autoriaus nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis