Kaip rašo Tygodnik-rolnicy, Pakarpatės vaivadijos ūkininkai iš asociacijos „Apgautas kaimas“ (Oszukana wieś) regioninio padalinio ketvirtadienį nutarė prisijungti prie vežėjų blokados.
Kaip šaltiniui teigė organizatorių atstovas Roman Kondrów, iki šeštadienio ūkininkai dienomis bus Medykoje, o „nuo pirmadienio prasidės 24 valandų pamainos, protestas truks mažiausiai iki sausio 3 dienos“.
Ūkininkai reikalauja kompensacijų už labai žemas kukurūzų supirkimo kainas, kurios yra net 60 proc. mažesnės nei praėjusiais metais. Taip pat reikalaujama, kad būtų padidintas lengvatinio skolinimosi limitas apyvartinėms lėšoms, nebūtų didinamas žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifas (ateinančiais metais mokestį už žemę planuojama padidinti apie penktadaliu).
Įtampa rinkoje neslūgsta
Pakarpatės žemės ūkio rūmų valdyba neseniai paskelbė su reikalavimais susijusius pareiškimus (aukščiau cituotas Roman Kondrów yra šios valdybos narys bei regiono atstovas nacionalinėje organizacijoje KRIR). Viename jų išreiškiamas didelis susirūpinimas dėl žemės ūkio produktų rinkose, o dabar aktualiausia kukurūzų tema.
„Padėtis kukurūzų rinkoje yra dramatiška. Šiuo metu nuimamas kukurūzų derlius, o perkantieji subjektai nėra suinteresuoti jį pirkti iš ūkininkų, taip pat įvedami grūdų pirkimo apribojimai“, – teigia vaivadijos skėtinė žemdirbių organizacija. Pasak jos, dabar supirkėjų mokamos kukurūzų kainos „siaubingai žemos“, už drėgnus grūdus – apie 300 PLN/t (apie 68 Eur/t).
Todėl esą būtina kuo greičiau įgyvendinti subsidijų kukurūzų augintojams programą, kuri leistų ūkininkams kompensuoti nuostolius, patirtus dėl labai žemų kainų.
Mažų kainų problema neapsiriboja kukurūzų rinka. Pasak regioninių Žemės ūkio rūmų, padėtis grūdų rinkoje yra nepatenkinama apskritai.
Tai lemia pašarinių grūdų perteklius rinkoje, kuris „vis dar susidaro dėl nekontroliuojamo grūdų srauto iš Ukrainos į ES rinką, Europos Komisijai panaikinus muitus“. Lenkijos ūkininkams nepadėjo ir derliaus nuėmimo metu vyravę itin permainingi orai – tai prisidėjo, kad didesnė nei įprastai derliaus dalis yra ne maistinės, o pašarinės kokybės.
Pareiškime pakartojama pozicija, kad „buvo klaida nepratęsti ES embargo Ukrainos grūdams“. Analogišką nuostatą yra išsakę ir Didžiosios Lenkijos žemės ūkio rūmai.
Vis dėlto pasienio punktų blokadai pritaria anaiptol ne visa Lenkijos žemdirbių bendruomenė.
Pienininkai neseniai pareiškė, kad tai kenkia pieno gamybos sektoriui, dėl blokados ūkiai bei pieninės patiria nuostolių, nes pasienyje įstringantys produktai genda.
Ukrainiečiai: garantijos nėra vykdomos
Žiniomis iš Lenkijos operatyviai dalijasi Ukrainos Latifundist. Jis primena, kad tarptautinės kelių transporto sąjungos pramonės grupės nariai iš Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos, Čekijos ir Lietuvos kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen su prašymu persvarstyti susitarimą, leidžiantį liberalizuoti eismą su Ukraina, kuris baigiasi 2024 m. birželio mėn. ES vykdomoji institucija ketvirtadienį pareiškė, kad bet koks leidimų ar kvotų Ukrainos kelių transportui atnaujinimas teisiškai neįmanomas, nes pažeistų dabartinį ES ir Kijevo susitarimą. ES leido Ukrainos vežėjams gabenti prekes negavus leidimų, kad karo metu prekių srautas būtų greitesnis.
Ukrainos infrastruktūros ministro pavaduotojas Serhijus Derkachas, pirmadienį apsilankęs Rava-Ruska ir Krakivets (dabar prisideda ir Shehyni-Medyka) pasienio kontrolės punktuose, socialiniame tinkle Facebook pastebėjo, kad sieną įkaite laiko ne daugiau kaip 15 protestuotojų. „Akivaizdu, kad garantijos dėl nevaržomo kelio humanitarinės pagalbos ir gyvybiškai svarbioms prekėms nėra vykdomos. Matėme daug eilių su degalų bakais ir humanitarine pagalba. Mes perdavėme šią informaciją savo kolegoms iš Lenkijos ir laukiame atsakymo", – Derkachą cituoja „Latifundist“.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.