WUR biotechnologė Kimberly Wevers jau dabar gali parodyti vizitinių kortelių, sveikinimo atvirukų ir menininkams skirto popieriaus, pagaminto Heelsum mieste veikiančiame popieriaus fabrike. Naujojo produkto gamybai jis pasirinktas neatsitiktinai, jame gaminami popieriaus, kurio sudėtyje yra kakavos lukštų ar net susidėvėjusių džinsų medžiagos, pavyzdžiai.
Mokslininkai įsitikinę, kad iš žolės pagamintas popierius tiks ne tik nišinėms rinkoms, bet bus naudojamas ir maisto pramonėje, pavyzdžiui, kiaušinių dėžutėms ar pomidorų padėklams gaminti.
Pakelėje nušienautos žolės pluoštui patekus į specialiai sukurtą aparatą, žaibišku greičiu nuskaitoma, ar nėra priemaišų, tokių kaip skardinės, žemės ūkio plastikas ir pan. Vėliau žolė patenka į pūdytuvą, kur bakterijos žolėje esantį cukrų paverčia biodujomis, kurios panaudojamos tolesniame žolės rafinavimo procese.
Po tokių procedūrų, kaip plovimas, šarmo vonia, džiovinimas, pjaustymas sraigtiniu presu ir mėsmale, gaunama švari pluoštinė medžiaga, o jos pluoštai gražiai sujungiami popieriaus gamybos proceso metu.
Biotechnologė K. Wevers pasakojo, kad šiuo metu popieriaus ir kartono gamybai buvo naudojama gamtos draustinyje auganti žolė. Ji pjaunama vieną arba du kartus per metus, todėl joje yra mažai baltymų, o stiebeliai kieti. Pasak mokslininkės, tokia žolė itin tinkama, nes gaunamas tvirtesnis popierius.
Paklausta, ar pakelės žolės užterštumas išmetamųjų dujų dulkėmis ir automobilių padangų gumos dalelėmis nėra problema, tyrėja teigė, kad draustinio žolė yra pakankamai švari, be to, automobilių keliama tarša nebuvo tyrimų objektas.
WUR mokslininkų atliekami tyrimai yra Europos projekto GO-GRASS dalis. Pagal ES programą „Horizontas 2020“ buvo finansuojami keturi GO-GRASS demonstraciniai projektai, kuriais siekiama keturiose šalyse sukurti „regiono lygmens žiedinius verslo modelius kaimo vietovėms“.
Pavyzdžiui, Danijoje mokslininkai ieško būdų, kaip išskirti baltymus iš žolės. Šioje šalyje stiprus kiaulininkystės ūkis, gyvuliai daugiausia šeriami soja. Žolės virškinamumas prastas, bet jeigu kiaulės būtų šeriamos iš žolės išskirtais baltymais, šalis galėtų atsisakyti sojų importo. O štai Vokietijoje mokslininkai iš žolės gamina tam tikros rūšies anglį (bioanglį), kuria galima praturtinti dirvožemį.
ŪP portalo informacija
WUR nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos