Columbus +21,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 11 Geg 2025
Columbus +21,0 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 11 Geg 2025

Paprikų kolekcionavimas įsuko kaip azartinis žaidimas

2023/04/15


Medikės Jūratės VILIMIENĖS iš Garliavos (Kauno r.) teigimu, paprikų auginimas ir kolekcionavimas ją įsuko taip greitai ir smarkiai, kaip azartinis žaidimas. Kadangi ją ypač domina retos veislės, garliaviškė kolekcijai jų dairosi svetur – viena už kitą įspūdingesnės ir įvairesnės. Praėjo vos treji paprikų auginimo metai, o medikės sąraše daug nematytų veislių, kurių seniai ieško ta pačia aistra užsikrėtę augintojai.

Aukoja daug laisvalaikio valandų

Nuo atsitiktinumo prasidėjęs J. Vilimienės susidomėjimas paprikomis, peraugo į nepakeičiamą laisvalaikio pomėgį, į kurį investuoja tikrai nemažai ir laiko, ir lėšų: „Naršiau internete ieškodama pomidorų sėklų ir pamačiau įspūdingai atrodančias paprikas. Buvau girdėjusi, kad jas auginti labai sunku, tad daviau sau žodį išbandyti laimę šioje srityje, nes mėgstu iššūkius. Ir man pavyko jau pirmaisiais metais.“ Ką jau kalbėti apie prabėgusius trejus metus: pastaruoju metu feisbuko naršytojai tikrai yra stabtelėję ties įspūdingomis medikės nuotraukomis su jos užaugintomis paprikomis.

„Kiekvienas randa kur save realizuoti: vieni žvejoja, kiti medžioja, treti kolekcionuoja batelius ar rankines... O aš save atradau ieškodama kuo įdomesnių paprikų veislių,“ – džiaugiasi ne vien dėl naudos, bet ir dėl įdomumo šias daržoves auginanti pašnekovė.

Jūratė Vilimienė" „Man didesnis azartas – auginti retesnes paprikas, kurių Lietuvoje kažin ar yra.“

Auginimas – klasikinis ir ne tik...

Pašnekovė yra ne tik lietuviškų, bet ir užsienio feisbuko grupių narė, iš kurių nuolat semiasi paprikų auginimo patirties, o tai, kaip pati jas augina, vadina klasika.

„Darau tą patį, ką ir visi, – pastebi J. Vilimienė. – Galiu tik paantrinti daugumą – nereikia labai skubėti sėti, jeigu nėra sąlygų (tokių kaip speciali lempa augalams auginti ar panašiai). Aš naudojau tiek šildomą daigyklą, tiek specialias lempas, bet gal dar neturiu gerų įgūdžių, nes man labiau pasiteisino tradicinis metodas – vėliau pasėti. Daigai neperauga, vaisiai spėja sunokti, nes paprikoms auginti turiu atskirą šiltnamį.“

Kiekvienas sėja įvairiai – kas į dėžutes, kas į didesnius indelius, o garliaviškė visuomet šias daržoves sėja į daigyklas, po sėklą į kiekvieną narelį, tik kiek vėliau, atėjus laikui, išsodina į 0,5 l vazonėlius.

„Paprikų nepersodinėju daug kartų, kaip pomidorų, bet jei reikia, iš 0,5 l indelio drąsiai perkeliu į 1 l vazonėlius, – patirtimi dalijasi J. Vilimienė. – Stengiuosi kuo mažiau sujudinti šaknis – ir viskas būna gerai.“

Paklausta, kokias trąšas naudoja, garliaviškė atsako: „Trąšų stengiuosi nenaudoti, nes paskui pačiai tenka valgyti paprikas. Internete pasiskaitau, kuo tręšti daigelius, tai tik juos ir tręšiu – ir tai tik tuos, kuriems blogiau sekasi augti. Sodindama šiltnamyje, į duobę beriu truputį žuvų miltų, granuliuoto vištų mėšlo – ir viskas. Laikausi tos nuomonės: tegu vaisiai būna mažesni, bet kuo mažiau „praturtinti“ chemija.“

Krūmus J. Vilimienė pririša prie tvirtų kuoliukų, kad nelūžtų šakos nuo vaisių svorio. Augalų ji negeni, palieka jiems patiems spręsti augimo problemas.

Dominuoja margumynas iš svetur

„Man didesnis azartas – auginti retesnes paprikas, kurių Lietuvoje kažin ar yra, todėl taip susiklostė, kad daugumą jų perku iš užsienio“, – prisipažįsta pašnekovė, kolekciją kasmet atnaujinanti paprikų mėgėjams dar neregėtomis veislėmis. Iš neįtikėtinai didžiulės saldžiųjų ir aitriųjų paprikų kolekcijos skaitytojams pristatome tik dalelę. Ir net neabejojame, kad daugelio jų nebūsite regėję.

‘Marconi Purple’

‘Marconi Purple’ – ypatingos ne tik vaisių spalva, bet ir tuo, kad juos galima naudoti visais augimo tarpsniais: kai pradeda nokti ir dar žaliuoja – skonis panašus į obuolio, vėliau, kai būna purpurinės spalvos – saldesnio skonio, o vaisiams sunokus, tampa saldžios. Ilgi, kūgiški vaisiai siekia apie 15 cm ilgio. Krūmo aukštis 0,6 m. Derlinga veislė.

‘Adam’s Heart’ – vidutinio ankstyvumo saldžiųjų paprikų veislė. Neaukštas krūmas (0,5 m), išmargintas raudonomis storasienėmis, puikaus skonio širdelėmis, sveriančiomis 30–60 g. Derlinga veislė. Tinka auginti lauke ir šiltnamiuose.

‘Bagira’s Seedling 2’ – vaisių spalva akį traukianti veislė. Jie gražiai geltonos spalvos, rusvais potėpiais, 50–100 g svorio. Krūmas 0,5 m aukščio. Vaisių sienelės nėra labai storos, bet minkštimo nemažai. Malonaus, salstelėjusio skonio.

‘Laylak’ – originali, ankstyva, derlinga veislė. Augalo aukštis 50–60 cm, vaisiai kūgio formos, prinokę keičia spalvą nuo šviesiai violetinės, tamsiai vyšninės iki bordo. Vaisiai kvapnūs ir sultingi, sveria 130–150 g, sienelės storis 8–9 mm.

‘Black Marconi’ – vidurio sezono saldžiųjų paprikų veislė. Krūmas dideliais lapais, greitai besivystantis. Vaisiai pailgo kūgio formos, dažnai lenkti, blizgūs, saldūs, traškūs. Brendimo metu vaisiai būna juodos spalvos, prinokę – tamsiai raudoni.

‘Black Marconi’

‘Milky Way’ – ankstyva, derlinga saldžių ir itin gražių paprikų veislė. Bręstantys vaisiai būna šviesiai kreminės spalvos, vėliau atsiranda tigriniai dryžiai, o jau subrendę – ryškiai oranžiniai su purpurinėmis dėmelėmis. Sveria 70–150 g, vaisiaus sienelės storis 6–7 mm. Malonaus, salstelėjusio skonio. Krūmas 60–70 cm aukščio.

‘Chocolate Baby’ – labai derlinga ir dekoratyvi veislė, šiltnamio ir palangės puošmena. Vaisiai mėsingi, maži, sveria 15–30 g, noksta iki tamsiai rudos spalvos. Traškaus ir saldaus skonio. Veislė puikiai tinka žmonėms, kurie neturi galimybės auginti daržovių atvirame lauke. Krūmas siekia apie 50 cm aukščio.

‘Dobryak’ – saldžių ir skanių paprikų vaisiai rutuliški, vidutinis svoris 80–100 g, sienelės storis siekia iki 10 mm. Veislė prisitaiko prie žemos temperatūros ir nepalankių oro sąlygų. Galima auginti šiltnamiuose ir atvirame lauke. Augalo aukštis – iki 0,5 m.

‘Gogoshary’ – vidutinio sezono, derlinga saldžiųjų paprikų veislė. Neaukštas krūmas užaugina storasienių geltonų, į širdeles panašių vaisių, kurių svoris 90–140 g. Vaisiai ne tik labai mieli, bet ir skanūs. Dėl nedidelio aukščio labai tiktų auginti vazonuose.

‘Gogoshary’

‘Citron’ – išskirtinio citrinos aštrumo aitrioji paprika. Vaisiai citrinos geltonumo, 4–6 cm ilgio piramidės formos ankštimis, su iškilimu viršuje.

‘Purple Reaper’ – naujai išrasta itin aitrių paprikų veislė iš Brazilijos. Ši atmaina dar jauna, todėl galima pastebėti spalvų skirtumus. Švelnaus aromato vaisiai sunoksta nuo tamsiai violetinės iki violetinės/žalios ar dar iki raudonos spalvos. Lapai, stiebai ir ankštys tamsiai violetinės, beveik juodos spalvos. Kuo daugiau saulės šviesos jie gaus, tuo bus tamsesni.

‘Koral’ – vidutiniškai ankstyva, derlinga aitriųjų paprikų veislė. Krūmas 40–60 cm aukščio. Vaisiai smulkūs, apvalūs, tamsiai žali, prinokę – raudoni, 2–3 mm storio sienelėmis, labai aštrūs. Galima auginti šiltnamyje ir lauke. Augalai puikiai toleruoja nepalankias oro sąlygas.

‘Rezha Macedonian’ – šis daugiau nei 100 metų Makedonijos paveldas žinomas kaip ‘Vezeni Piperki’ ir ‘Elefant pepper’. Aitriųjų paprikų krūmas užauga iki 45–60 cm aukščio. Paprikos sunoksta nuo žalios iki ryškiai raudonos spalvos ir yra maždaug 10–18 cm ilgio, ilgos bei smailėjančios formos, pasižymi švelnoku, saldoku ir šiek tiek riešutiniu skoniu. Jų minkštimas gana sultingas, nėra traškus, bet šiek tiek minkštas. Odelė yra šiurkšti, atrodo kaip būtų „siuvinėta“.

‘Georgia Flame’ – į krūmus panašūs 60 cm augalai, kilę iš Gruzijos. Apie 10–15 cm ilgio ankštys sunoksta iki raudonos spalvos. Storasienis, traškus ir sultingas minkštimas, juntamas švelnus aitrumas. Tinka kepti ant grotelių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Jūratės Vilimienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis