Columbus +24,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024
Columbus +24,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 19 Rgs 2024

Pašarai, sėklos ir vanduo – LŽŪKT specialistų akcentai parodoje „Avis aprengs ir pamaitins“

2024/09/16


Rudeniui lyg kažko trūktų, jei rugsėjį neįvyktų tradicinė avininkystės profesionalus ir mėgėjus, mažus ir didelius jungianti specializuota paroda „Avis aprengs ir pamaitins“. Šįkart ji vyko 12-ąjį kartą ir buvo tikrai šventinė, mat viena pagrindinių organizatorių – Lietuvos avių augintojų asociacija (LAAA) – švenčia 30-metį. Tarp parodos dalyvių buvo ir kasmetinė renginio rėmėja – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT).

„Ši šventė ateina rugsėjį, kaip žemdirbiai nuima derlių, kada gali pasikalbėti, pasidalinti patirtimi. Šiuo metu avys užaugintos. Žinoma, darbų dar daug laukia. Kviečiu pasidžiaugti paroda, pasižiūrėti, kaip ganyti avis su šuniukais, kaip vyksta avių kirpėjų varžytuvės. Lietuvoje laikome apie 145 tūkst. avių, registruotos 36 avių veislės, parodoje turime 18 veislių. Čia atvežamos pačios gražiausios avys. Džiaugiamės visais avininkystės puoselėtojais. Dėkojame, kad jie yra“, – atidarydamas parodą visus sveikino UAB „Genetiniai ištekliai“ Avininkystės padalinio vadovas Rimantas Kairys.

LAAA ir jos narius, renginio dalyvius, sveikino Seimo nariai, Žemės ūkio ministerijos, žemdirbiškųjų institucijų, mokslo ir verslo atstovai.

LŽŪKT direktorius Saulius Cironka džiaugėsi pavykusia paroda ir galimybe susipažinti su avininkystės pasiekimais.

„Gausus svečių ir dalyvių būrys parodė, kad nebaisus joks oras. Per tuos tris dešimtmečius esate sujungę didelį būrį žmonių, kurie džiaugiasi šiuo renginiu. Savo pasiryžimu ir atkakliu darbu siekiate išauginti kokybiškas mėsines avis, skatinate avienos bei ėrienos vartojimą, sudominate ūkininkų bendruomenę užsiimti avininkyste. Tik Jūsų iniciatyva organizuojama ir ši jau tradicija tapusi paroda. Džiaugiamės visais Jūsų laimėjimais. Žinoma, dar daug darbų laukia. Nuoširdžiai dėkojame už glaudų bendradarbiavimą ir linkime Jums galimybių nuolat tobulėti ir darnos. Tegul bendro darbo prasmingumas ir toliau sieja mūsų institucijas“, – linkėjo visiems AAAA nariams ir vadovams Konsultavimo tarnybos direktorius Saulius Cironka.

LŽŪKT specialistų akcentai parodoje – pašarai, sėklų tyrimas ir vanduo. Laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė, vyr. gyvulininkystės specialistė Daiva Gurauskienė, vyresn. gyvulininkystės specialistas Vidas Tolevičius ir vyr. redaktorė Ramunė Sutkevičienė darniai sukosi kiekvienam skirtame darbo bare: bendravo su avių laikytojais ir parodos dalyviais, konsultavo apie pašarus ir kitais gyvulininkystės klausimais, pristatė LŽŪKT laboratorijoje atliekamus šulinio, šiltnamių laistymo, nuotekų vandens, dirvožemio ir ūkinės sėklos kokybės tyrimus.

Sėklų daigumo tyrimas – nauja paslauga, atliekama pagal vokišką technologiją pasitelkiant dirbtinį intelektą. Įstaigos laboratorijoje vos per kelias dienas galima sužinoti turimos ar perkamos ūkinės sėklos daigumą ir dygimo energiją, deformuotas šaknis ar mirusias sėklas: kviečių, kvietrugių, rugių, miežių, avižų, pupų, žirnių, sojų, rapsų, garstyčių, aliejinių ridikų ir saulėgrąžų. Kaip žinia, netinkamai paruošę sėklą, galime netekti iki 15 proc. derliaus. Tad galimybe išsitirti ūkyje turimas sėklas ir sužinoti jų ūkinę vertę susidomėjo nemažai žemdirbių.

Lankytojus taip pat pasitiko tautodailininkų, amatininkų, avininkystės sektoriaus produkcija ir gaminiai, žemės ūkio technikos bei avininkystės reikmenų ekspozicija ir mugė, skaniausi valgiai iš ėrienos ir naminė gira, mažųjų lankytojų laukė smagios pramogos bei užduotys.

LAAA kvietė susipažinti su 18 skirtingų avių veislių, kurias parodyti atvežė augintojai ir asociacijos nariai iš visos Lietuvos: nuo vilninių-mėsinių ir pieninių iki egzotinių. Suprantama, tai tik dalis kailiniuotųjų. Lietuvoje avių veislių pasirinkimas tikrai platus, ganosi beveik 36 skirtingų veislių avys.  

Tradiciškai vyko draugiškos avių kirpimo varžytuvės. Taip pat dalyviai ir lankytojai galėjo stebėti šuniukų aviganių pasirodymas. Jį demonstravo vienintelė Baltijos šalyse ganymo teisėja ir šunų dresūros mokytoja, ūkininkė Audronė Naruševičė. Audronės  ūkyje nuolat vyksta eksperimentai su įvairiomis avių veislėmis. Pievose ganosi įvairi avių banda – nuo škudžių, Lietuvos vietinių šiurkščiavilnių iki kamerūno veislės mišrūnų, kurios yra tikras iššūkis, kadangi grietai bėga, ir atskleidžia skirtingas šunų fizines savybes. Pasak Audronės, avis ji laikanti šunų mokymams ir jų ruošimui ganyti.

Keturkojus piemenis Audronė valdo žodinėmis komandomis ir švilpuku. Komanda gali būti ir užsienio, ir lietuvių kalba. Lygiai paraleliai vyksta komandos švilpuku. Šuo psichologiškai turi būti pasiruošęs: nebijoti avių, jas vaikytis. Be to, svarbi ir simbiozė tarp šuns ir šeimininko, šuns ir bandos, bandos ir šeimininko. Turi mokėti labai jausti tiek avis, tiek šunį. O visa kita, kaip sako Audronė, – praktika (netrukus agroakademija.lt komanda parengs reportažą ir straipsnį iš Audronės ūkio).

Taigi, paroda ir yra ta vieta, kur susitinkama ne tik pasimatyti, pasidžiaugti nuveiktais darbais, bet ir aptarti aktualijas ir priimti svarbius avininkystei sprendimus.

 

Ramunė Sutkevičienė / LŽŪKT

Dalintis
Verslas