Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Pašarų kainos neprognozuojamos

2023/07/03


Ūkininkai iš pirmosios žolės pagamino tik apie trečdalį pašarų. Kuo reikės šerti gyvulius, kai pašarų kainos šoka pasiutpolkę? Dabar šienainio rulonas kainuoja 25–45 Eur, o rudenį jis gali kainuoti daugiau nei 50 Eur. Gyvulininkystės specialistai įspėja, kad šie metai pieno ūkiams bus sunkūs, nes teks perbalansuoti mitybos racioną.

Ir perka, ir parduoda

Viešoje erdvėje mirga marga skelbimų, kuriuose vieni ūkininkai ieško, kiti – siūlo įsigyti šieno ir šienainio. Pašarų kainos – skirtingos. Zarasų r. už praėjusiųjų ir šių metų presuoto šieno rulonus, kurių svoris svyruoja nuo 230 iki 240 kg, prašoma 20 Eur. Raseinių r. vienas sėtinių ir natūralių pievų šienainio rulonas kainuoja 25 Eur, Lazdijų r. šienainio rulonas – 45 Eur, šieno – 35 Eur. Marijampolės sav. už šienainio ruloną prašoma 40 Eur.

Šienainio rulono svoris priklauso nuo dydžio ir šienainio masės drėgnio. Drėgnesnio šienainio svoris gali svyruoti nuo 700 kg iki 900 kg, sausesnio – 600–700 kg. Už toną palaido 2022 m. rudens kukurūzų siloso prašoma 35 Eur. Taip pat yra siūlymų užsisakyti naujojo derliaus kukurūzų siloso.

„Šienainio pardavimo kainos – didelės. Manau, rudenį už ruloną prašys 50 Eur. Pašarų gyvuliams neskubu pirkti, stengiuosi jų pasigaminti tvarkydamas visas pašales, mažesnius plotelius. Tikiuosi, kad koks kaimynas dar pasiūlys nušienauti pievas“, – vylėsi Marijampolės sav. ūkininkas Vidas Kašėta.

Pasak Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) vadovo Eimanto Bičiaus, kadangi šieno ir šienainio kainos didelės, dalis ūkininkų neskuba jų pirkti, laukia antrojo žolės derliaus. Dalis pienininkų visai neruošia pašarų, nes yra nusivylę pieno supirkimo kainomis. „Pieno supirkimo kaina – maža. Todėl kuo mažiau jie į ūkį investuoja, tuo mažesnių nuostolių patiria. Negaliu garantuoti, bet girdžiu, kad įmonių, kuriose parduodami pašarų papildai ir priedai, pirkimai mažėja“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo E. Bičius.

Atlieka tyrimus

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis tikino, kad šie metai pieno ūkiams bus sunkūs. Ūkininkai turės žinoti, kokios kokybės pašaro yra pagaminę, ir pagal tai subalansuoti gyvulių mitybos racioną. LŽŪKT specialistai ūkiuose jau tiria pašarų kokybę. „Vienuose ūkiuose pirmosios žolės kokybė yra pakankamai nebloga, energinė vertė, organinės medžiagos virškinamumas, baltymingumas – taip pat, jis svyruoja tarp 16–18 proc. Kituose ūkiuose pašarų baltymingumas siekia 10–12 proc. Aišku, visa tai priklauso nuo žolynų botaninės sudėties, žolės pjovimo laiko“, – ŪP aiškino V. Gudaitis. Jis neatmeta galimybės, kad dėl šiemetės sausros pašarai gali būti sunkiau virškinami ir įsavinami.

„Aišku, dar laukuose – kukurūzai, nežinia, kaip bus su jais. Vienuose plotuose jie yra labai gražūs, po nedidelio lietaus akivaizdžiai paaugo. Kituose – tarp žolių jų nelabai matyti, yra tarsi „išsigandę“. Neaišku, ar tai pavėluotos sėjos, ar šalnų pasekmė. Manau, kukurūzai gelbės daugelį ūkininkų“, – pastebėjimus išsakė gyvulininkystės ekspertas.

Ūkininkai neapsieis be kombinuotųjų pašarų. Jų dalis labai priklausys nuo žolinių pašarų kokybės. Jei ji bus prasta, teks naudoti daugiau kombinuotųjų pašarų. Vienam litrui pieno rekomenduojama duoti 200–400 g, tačiau visada patariama atsižvelgti į tokio pašaro sudėtį, baltymingumą, energinę vertę. „Kombinuotųjų pašarų kainos priklausys nuo to, koks bus grūdų derlius, tad šiandien dar neaišku, kokios bus kainos. Jau dabar ūkininkai perka 18–20 proc. baltymingumo kombinuotuosius pašarus, kurių tona kainuoja apie 340–420 Eur“, – teigė V. Gudaitis.

Kinta gamyba ir kainos

Kombinuotųjų pašarų ir premiksų gamyba kinta. Pagal Žemės ūkio duomenų centrą, šiemet mūsų šalyje buvo pagaminta mažiau papildų, bet daugiau mišinių gyvuliams šerti. Statistika rodo, kad 2023 m. gegužę buvo pagaminta 558 t, o pernai tuo pačiu laikotarpiu – 626 t premiksų. Šių metų gegužę buvo pagamintos 28 585 t, pernai tuo pačiu laikotarpiu – 27 405 t mišinių gyvuliams šerti. Šiemetės kombinuotųjų pašarų ir papildų pardavimų kainos yra šiek tiek mažesnės už pernykštes. Prieš mėnesį viena tona mišinių gyvuliams šerti kainavo 401,24 Eur, pernai tuo pačiu laikotarpiu – 451,85 Eur. Viena tona premiksų gegužę kainavo 984,60 Eur, praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – 1 229,83 Eur.

AB „Lytagra“ vyr. vadybininkė Gitana Novikovienė ŪP sakė, kad jų bendrovė prekiauja pašarais paukščiams ir galvijams. 40 kg kombinuotųjų pašarų melžiamoms karvėms kainuoja 27 Eur. „Bendrovėje parduodame ir birius vitamininius mineralinius papildus, laižalus galvijams. Daugiausia kombinuotųjų pašarų parduodame vištoms, o pašarų premiksų ir priedų – galvijams. Šiemet pašarai nebrango, jų kaina yra tokia pati kaip ir pernai. Pastebime, kad pašarų pardavimai didėja“, – ŪP aiškino G. Novikovienė.

Platus spektras

AB „Kauno grūdai“ galvijininkystės skyriaus vadovas Vytautas Žilvytis teigė, kad jų bendrovėje gaminamų pašarų spektras – labai platus. „Gaminame pritaikytus kombinuotus pašarus vištoms dedeklėms, broileriams, kalakutams, putpelėms, vandens paukščiams, veršeliams, melžiamoms karvėms, mėsiniams galvijams, paršeliams ir penimoms kiaulėms, arkliams, žuvims, avims, ožkoms, triušiams, taip pat jaukus žuvims. Kombinuotų pašarų ir premiksų verslas susideda iš keturių krypčių: mažmeninės prekybos, didmeninės prekybos (paukštininkystė–kiaulininkystė), eksporto ir galvijininkystės skyriaus (pieno ūkiai ir mėsiniai galvijai)“, – pasakojo V. Žilvytis. Anot pašnekovo, firminėse parduotuvėse vyksta mažmeninė prekyba pašarais, todėl galima stebėti ne tik stambių ūkių, bet ir smulkių ūkininkų pirkimo įpročius ir tendencijas. „Per keletą paskutiniųjų metų pastebėjome, kad tarp šių ūkių populiarėja kitas apsipirkimo metodas – e. prekyba. Tai klientams patogesnis apsipirkimo būdas – užsisakei ir produktai laukia prie durų. Mažmeninėje prekyboje daugiausia parduodame lesalų vištoms ir broileriams. Iš 22 000 tonų per mėnesį pagaminamų pašarų daugiausia gaminame paukščiams skirtų lesalų“, – akcentavo AB „Kauno grūdai“ galvijininkystės skyriaus vadovas.

Pardavimai didėja

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 73, 2023 m. liepos 1 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas