Lietuvoje – stabilu
Lietuvoje grūdų rinkos temperatūra šiuo metu stabili, rodo naujausias Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) leidinys „AgroRINKA“. Spalio antroje pusėje didėjo kviečių, avižų ir rapsų supirkimo kainos. Antai kviečiai buvo superkami vidutiniškai po 213,89 EUR/t (apie 1,5 proc. brangiau nei rugsėjį, bet 1,25 proc. pigiau nei pernai tuo pačiu metu). Avižos buvo superkamos vidutiniškai po 155,74 EUR/t (apie 4,7 proc. brangiau nei prieš mėnesį, bet apie 13,6 proc. pigiau negu prieš metus). Rapsai vidutiniškai buvo superkami po 487,73 EUR/t (apie 7,3 proc. brangiau nei prieš mėnesį ir 15,6 proc. brangiau nei prieš metus).
Rugsėjo mėnesį iš Lietuvos eksportuota 663,30 tūkst.t grūdų – panašiai kaip 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu. Didžiąją dalį sudarė kviečiai (606,53 tūkst.t). Juos Lietuvos grūdų supirkimo įmonės eksportavo į Latviją, Lenkiją, Belgiją, Daniją, Nyderlandus, Vokietiją, Ispaniją, Prancūziją, Jungtinę Karalystę, Šveicariją, Monaką, Nigeriją, Maroką, Ganą, Kongą, Gaboną, Kamerūną ir PAR (vidutinė kaina – 216,86 EUR/t).
Pasaulinis grūdų derlius – mažėlesnis, daugiausia dėl kukurūzų
Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) šią savaitę paskelbė keletą pranešimų.
FAO analitikai prognozuoja, kad šių metų pasaulinis grūdų derlius palyginti su pernai bus apie 0,4 proc. mažesnis (sieks 2 848 mln. t), vis istoriškai jis yra antras didžiausias.
Tikimasi, kad pasaulinis kviečių derlius didės. Didesni pasėlių plotai ir palankios oro sąlygos Azijoje su kaupu atsveria Europos didžiųjų augintojų patirtą nuosmukį.
Tuo tarpu eksportui skirtas stambiųjų grūdų derlius palyginti su 2023 m. rekordiškai sumažės, daugiausia dėl kukurūzų gamybos nuosmukio, kurį lėmė nepalankios oro sąlygos.
Naujo derliaus prognozė
FAO analitikai mano, kad ne pačios palankiausios kviečių supirkimo kainos šiauriniame pusrutulyje lems mažesnius žieminių kviečių pasėlių plotus. Jungtinėse Amerikos Valstijose sėja vyksta vidutiniu tempu, tačiau sausros sąlygos turi įtakos didesniam kviečių plotui nei praėjusiais metais.
Europos Sąjungoje sėjos darbus antrus metus iš eilės trukdė smarkios liūtys Vidurio ir Vakarų rajonuose. Rusijos Federacijoje dėl mažo kritulių kiekio ir aukštesnės nei vidutinė temperatūros pietiniuose ir centriniuose regionuose vėlavo sėja. Panaši situacija klostėsi ir karo alinamuose Ukrainos regionuose.
Kinijoje ir Indijoje palankios kainos, vyriausybės paramos politika ir apskritai palankios oro sąlygos ūkininkus skatina plėsti kviečių plotus.
Pietų pusrutulio šalyse vyksta stambiųjų grūdinių kultūrų sėja. Drėgmės trūkumas Argentinoje stabdo kukurūzų sėją. Brazilijoje pagrindinė kukurūzų sėja naujajam derliui vyks tik kitais metais, o pasėlių plotai gali sumažėti dėl geresnių konkuruojančių pasėlių perspektyvų. Tuo tarpu Pietų Afrikoje kukurūzų auginimą skatins beveik rekordinės kainos ir po sausrų įsivyravę palankūs orai. Tikimasi, kad 2025 m. sugrįš drėgnesnės, kukurūzų pasėlių augimui palankios sąlygos, tai taip pat skatins šios kultūros auginimą kaimyninėse Pietų Afrikos šalyse.
Poreikis, tikėtina, bus šiek tiek didesnis
FAO analitikai skaičiuoja, kad 2024/25 grūdų panaudojimo poreikis sieks 2 857 mln. tonų, arba 0,5 proc. daugiau palyginti su 2023/24 m. lygiu. Didėjimo prognozę daugiausia lemia numatomas maisto, ypač ryžių ir kviečių, vartojimo maistui augimas. Kitų gūdų panaudojimo augimas didės nežymiai, jis beveik visiškai susijęs su ryžiais.
Grūdų naudojimas pašarams – priešingai, tikėtina, sumažės. Tai iš dalies dėl sumažėjusio kviečių ir ryžių naudojimo pašarams; šį pokytį turėtų nusverti numatomas stambiųjų grūdinių pašarų padidėjimas.
Pasaulinės atsargos gali padidėti
Remiantis dabartinėmis 2024 m. grūdų derliaus ir panaudojimo 2024/25 m. prognozėmis, pasaulinės grūdų atsargos gali padidėti 0,6 proc., palyginti su pradiniu lygiu, iki 889 mln. t.
Tikimasi, kad labiausiai padidės pasaulinės ryžių atsargos, po kurių seks stambiųjų grūdų atsargos. Priešingai, kviečių atsargos, tikėtina, nukris žemiau pradinio lygio. Dėl to pasaulio grūdų atsargų ir panaudojimo santykis šiek tiek sumažėtų – nuo 30,9 proc. 2023/24 m. iki 30,6 proc. 2024/25 m. ir išliktų artimas penkerių ir dešimties metų vidurkiui.
Prognozuojamas tarptautinės prekybos mažėjimas
FAO analitikai taip pat prognozuoja, kad pasaulinė prekyba grūdais 2024/25 m. palyginti su ankstesniu sezonu sumažės 3,9 proc. iki 485 mln. t. Tokią prognozę lemia numatomas pasaulinės prekybos kviečiais ir stambiaisiais grūdais sumažėjimas.
Parengė Irma Dubovičienė