Kaunas -1,6 °C Debesuota
Antradienis, 21 Sau 2025
Kaunas -1,6 °C Debesuota
Antradienis, 21 Sau 2025


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Pasėlių deklaravimas – linksmieji kalneliai

2024/05/08


Įpusėjus didžiajam darbymečiui laukuose, prasidėjo ir pasėlių deklaravimas. Praėjusiais metais šis procesas nevyko sklandžiai, todėl net žemės ūkio ministras pripažino, kad deklaravimas turėtų būti paprastesnis ir laisvesnis. Ar šiais metais viskas eisis kaip per sviestą? Žemdirbių bendruomenė ir specialistai tuo abejoja.

Bus kaip ir pernai

Molėtų r. ūkininkas Andrius Arlauskas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) teiginiai apie pasėlių deklaravimo supaprastinimą yra tik skambios frazės. „Iš tiesų, šis procesas yra painus. Deklaracijos dar neteikiau, tik preliminarius pildymus pasidariau. Be specialistų pagalbos neišsiversiu, teks ją bendromis jėgomis koreguoti“, – atvirai kalbėjo jaunas ūkininkas.

Ukmergės r. ūkininkas Algirdas Valaiša neslėpė, kad jų rajone apie šiųmetį pasėlių deklaravimą trūko informacijos ir mokymų. „Dauguma žmonių eina į seniūnijas, prašo specialistų pagalbos, nes nežino, kaip teisingai pateikti deklaracijas. Buvo labai mažai mokymų, o deklaravimo naujovių ir pakeitimų – daug. Šiųmetis deklaravimas yra  sudėtingas. Norėtume, kad jis būtų paprastesnis“, – nuomonę išsakė redakcijos pašnekovas. Klaipėdos r. ūkininkas Antanas Lučinskas ŪP sakė, kad seminarai ir mokymai buvo pradėti vesti ne laiku, t. y. balandžio mėn., kai ūkininkams prasidėjo darbymetis. „Auginame gyvulius, todėl mes jau laukuose, o dar ir sėja ant nosies. Todėl sakau, kad bus sankcijų, baudų, kaip ir praėjusiais metais. ŽŪM kalba gražiai, o būna taip, kaip ir visą laiką“, – liūdna gaida pokalbį baigė A. Lučinskas.

Deklaravimas sudėtingas

Pasak Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) vadovo Jono Sviderskio, pernai pasėlių deklaravimas nevyko sklandžiai. Apie tai buvo daug rašyta ir kalbėta, tačiau žemės ūkio ministras išaiškino Premjerei, kad viskas vyko puikiai. Kaip gi kitaip? Nuo to priklausė ministro likimas. „Matome, kas išėjo: kai kurios priemonės po 2,5 karto neatitiko planuotų rezultatų. Ieškodami tiesos, patys žemdirbiai vyko į Briuselį, reikėjo keisti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą (SP). Kaip bus šiais metais? Deklaravimas sudėtingas, jis metai iš metų sudėtingėja, daugėja reikalavimų. Yra daug naujovių. Kaip jos bus įgyvendintos, kaip seksis, sunku pasakyti. Neaišku, kaip tie ūkininkai susigaudys. Žmonės deklaravimu domisi, tačiau į jį žvelgia su nerimu ir rūpesčiu“, – mintimis su ŪP pasidalijo J. Sviderskis. Tam, kad žemdirbiams ir kai kurių rajonų savivaldybių žemės ūkio skyrių, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) specialistams pasėlių deklaravimo darbai vyktų sklandžiau, LŽŪBA praėjusią savaitę organizavo seminarą.

LŽŪBA generalinis direktorius ŪP sakė, kad jie ne kartą kalbėjo su ministerija apie pasėlių deklaravimo supaprastinimą, teikė pastabas. Tačiau į tai nebuvo atsižvelgta. „Prigalvojama naujų dalykų, kurių reikalingumas ir tikslingumas kelia abejonių. Nesusikalbėjome dėl griovių apsauginių zonų. Aplinkos ministerija jas skaičiuoja nuo vidutinio vandens lygio griovyje, ŽŪM – nuo griovio šlaito. Kodėl? Seniai prašome, kad būtų galima deklaruojant pažymėti, kas naudojasi augalų apsaugos priemonių programa IKMIS, kuri Europoje pripažinta viena moderniausių, kas daro tręšimo planus. Tai turėdami, galėtume pasakyti, jog einame modernizavimo keliu, kad aplinkosaugininkai visa tai matytų. Šie elementarūs dalykai nėra padaryti. Todėl ne kartą sakiau, kad kol neatsiras ministerijoje žmonių, kurie savo kailiu dirbo ūkininko darbą ir deklaravo, nieko gero nebus. Biurokratija kuria biurokratiją“, – savo nuomonę išsakė LŽŪBA vadovas.

Išsakytos pastabos

Praėjusią savaitę Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) nariai buvo susitikę su ministerijos atstovais ir pareiškė daug pastabų dėl šiųmečio pasėlių deklaravimo. „Deklaravimo sistemoje nėra aiškiai nurodyta, kokius tęstinius įsipareigojimus turi ūkininkas, pasigendame skubių perspėjimų apie deklaracijoje padarytas klaidas. Yra bėda su pagriovių juostų deklaravimu, tai yra dažnas atvejis, kai sistema neleidžia to padaryti dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Yra netikslumų posėlių ir tarpinių augalų, kuriuos leidžiama auginti, sąrašuose, ir daug kitų“, – pagrindines pastabas įvardijo LGAA pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius pastebi panašius dalykus, kurie kasmet kartojasi. Vienas jų – deklaravimui prasidėjus arba prieš pat jį atsirandantys taisyklių taisymai. „Jei bus taip, kad deklaravimo metu niekas nesikeis, bus keista. Ūkininkai per darbymetį neturi galimybės „sėdėti“ internete ir gaudyti ministerijos žinučių interneto puslapyje“, – paminėjo R. Juknevičius.

Ragina konsultuotis

Praėjusiais metais Kelmės r. buvo ketvirtoje vietoje pagal pateiktų Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškų skaičių. Kaip ŪP teigė Kelmės r. savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja Joana Miliauskienė, žemdirbiai pateikė 3 858 paraiškas, deklaravo daugiau kaip 84 682 ha ploto, įbraižė 37 692 laukus. Praėjusiais metais tik 3,97 proc. žemdirbių deklaravo plotus nuotoliniu būdu, t. y. 153 pareiškėjai patvirtino paraiškas, naudodamiesi Elektroninių valdžios vartų teikiama paslauga. Didžioji dauguma žemdirbių be specialistų pagalbos neišsivertė. Todėl J. Miliauskienė prašė neatidėti deklaravimo darbų į deklaravimo laikotarpio pabaigą ir ragino ūkininkus aktyviai konsultuotis su specialistais, kurie yra pasirengę padėti žemdirbiams. „Pasėlių deklaravimas – vienas svarbiausių procesų žemės ūkyje. Jam ruošiasi ir ūkininkai, ir specialistai. Pakoreguotos Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės. Gal aiškiau ir suprantamiau išdėstyta tiesioginių išmokų gavimo tvarka, bet yra ir naujovių. Šiais metais deklaruoti ūkininkams bus gal kiek lengviau, nes yra kai kurių išimčių – paprasčiau bus deklaruoti gamybinius plotus, yra palengvinimų dėl ekoschemų taikymo. Bet šiemet deklaravimas nebus paprastesnis, palyginti su praėjusiais metais. Ūkininkų nuomone, perteklinis reikalavimas – deklaravimo metu nurodyti tarpinių pasėlių per žiemą, posėlio ir įsėlio naudojamų augalų kodus. Apsunkintos sąlygos gyvulių augintojams – atsiranda reikalavimas priskirti ūkinius gyvūnus ekologinėms sistemoms“, – dėstė J. Miliauskienė.

Visapusiškai pasirengę

Pasak Širvintų r. savivaldybės Žemės ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjos Jūratės Meškutavičienės, ar deklaruoti šiemet bus paprasčiau, bus matyti, kai prasidės procesas. „Aišku tai, kad deklaravimo taisyklės pasikeitusios, atnaujinta ir deklaravimui skirta paraiškų priėmimo informacinė sistema. Be to, pareiškėjai privalės laikytis 2023 m. atidėtų GAAB reikalavimų, susijusių su klimato kaitos švelninimu, vandens telkinių būklės išsaugojimu, dirvožemio būklės gerinimu bei biologinės įvairovės apsauga. GAAB reikalavimai 2024 m. yra privalomi visiems ūkininkams ir už jų nesilaikymą bus mažinamos tiesioginės išmokos“, – sakė J. Meškutavičienė. Ji priminė ūkininkams, kad yra ir gerų žinių, nes nereikės atsėti suartų pievų, taip pat mažesni reikalavimai taikomi daugiametėms pievoms: jas bus galima ne tik nuganyti ar nušienauti, o nušienautą žolę išvežti iš lauko, supresuoti ar sudėti į kūgius, bet ir smulkinti bei paskleisti ar palikti suguldytą pievoje. „Mūsų rajone dauguma pareiškėjų kreipiasi į seniūnijų ir savivaldybės specialistus dėl pasėlių deklaravimo laukų įbraižymo. Specialistai konsultuos paramos gavėjus, padės jiems užpildyti, patvirtinti paraiškos elektroninę formą bei elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje. Esame visapusiškai pasirengę ir, kaip ir kiekvienais metais, laukiame mūsų rajono ūkininkų“, – teigė J. Meškutavičienė.

Procesas įsibėgėjęs

Kauno r. Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo pavaduotojas Tomas Kantaravičius pasidžiaugė, kad pasėlių deklaravimo (įbraižymo) procesas Kauno r. yra įsibėgėjęs ir ūkininkai aktyviai vyksta pas žemės ūkio specialistus ir įbraižo savo deklaruojamus laukus. „Didžiuojamės, kad turime labai stiprius ir gerus santykius su Kauno r. ūkininkais. Todėl kiekvienais metais, siekdami suvaldyti srautus, mes kviečiame ūkininkus būti aktyviems ir nelaukti paskutinių deklaravimo dienų. Atkreipiame dėmesį, kad ūkininkai patys gali deklaruoti pasėlius, bet paskutiniais metais atsiradę nauji reikalavimai jiems kelia daug iššūkių, todėl ūkininkai dažniau pasitiki žemės ūkio specialistais ir renkasi deklaravimą seniūnijose. Kaip ir kiekvienais metais, mūsų specialistai aktyviai ruošėsi pasėlių deklaravimui, gilino žinias seminaruose, dalyvavo praktinių įgūdžių mokymuose, todėl esame pasirengę padėti ūkininkams ir raginame nelaukti paskutinės dienos“, – ŪP sakė T. Kantaravičius. Vertindami ankstesnių metų aktyvumą, specialistai ir šiais metais tikisi sulaukti panašaus pareiškėjų srauto. Per 2023 m. Kauno r. buvo deklaruota daugiau kaip 63,9 tūkst. ha ir pateikta daugiau nei 2,1 tūkst. paraiškų.

Iššūkis žemdirbiams

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Redakcijos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis