Columbus +22,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 4 Lie 2024
Columbus +22,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 4 Lie 2024

Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Pasėlių deklaravimas – tarsi bėgimas per kliūtis

2024/06/29


Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet, pasėlių deklaravimas nevyko sklandžiai. Šiemetę paraiškų priėmimo spartą lėtino sudėtingas pagriovių braižymas, informacinės sistemos techniniai trikdžiai, sumažėjęs specialistų skaičius skyriuose ir kt. Žemdirbių organizacijų prašymu Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) nutarė nemažinti išmokų ir tiems, kurie deklaracijas pateiks iki liepos 1 d.

Situacija kėlė nerimo

Dar gegužę, prasidėjus pasėlių ir naudmenų deklaravimui, buvo išsakyti nuogąstavimai, kad, pasunkėjus deklaravimui, ūkininkai ir žemės ūkio specialistai vargiai laiku susitvarkys su dokumentų apimtimi bei apsauginių juostų deklaravimo sistema, kuri nėra aiški. Pasėlių deklaravimui einant į pabaigą, paaiškėjo, kad iki birželio 17 d. Lietuvos žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus buvo deklaravę 92 310 (arba 78,4 proc.) pareiškėjų, buvo deklaruoti 1 849 792 ha (arba 63,7 proc. kasmet deklaruojamo ploto).

Likus 5 dienoms iki deklaravimo pabaigos, darbai nepaspartėjo, nes ūkininkai ir žemės ūkio specialistai gavo netikėtą „dovanėlę“ – užlūžusią informacinę sistemą. Tuo metu VĮ Žemės ūkio ir duomenų centras (ŽŪDC) skelbė, kad įtemptu laikotarpiu įvyko techninė avarija, dėl kurios nebuvo galima naudotis sistema.

Tokia situacija kėlė nerimą Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Akmenės skyriaus pirmininkei, Akmenės r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjais Gražinai Gauronskienei. Ji buvo viena iš iniciatorių, paprašiusi LŪS, kad ši kreiptųsi į ŽŪM pratęsti pasėlių deklaravimo terminą. „Man skaudu, kad buvo užstrigusi sistema. Visi dirbo ir tebedirba juodai, specialistai seniūnijose yra pervargę, tenka dirbti ir savaitgaliais, ir po darbo valandų, ir prieš jas. Tai vyksta ne tik mūsų, bet ir kituose rajonuose. Ūkininkų, kad jie vėluoja pateikti deklaracijas, negalime kaltinti, jie dirba, darbai nelaukia. Deklaravimo sistema – sudėtinga. Tai, kad ŽŪM įsiklausė ir pratęsė pasėlių deklaravimo terminą, yra labai naudinga“, – atviravo G. Gauronskienė.

Paprašė

Kaip „Ūkininko patarėjui“ aiškino LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, tuo metu, kai LŪS kreipėsi į ŽŪM prašydama pratęsti pasėlių deklaravimo laikotarpį, daugelyje rajonų patvirtintų paraiškų skaičius siekė apie 80 proc., kai kur nesiekė net ir 70 proc. „Pasėlių deklaravimo sistema strigo, negalėjo dirbti nei ūkininkai, nei žemės ūkio skyrių darbuotojai. Tokiam dalykui atsitikus deklaravimo pabaigoje ir dėl to išsireguliavus ūkininkų priėmimo pas specialistus grafikui, kilo daug aistrų. Apie tai asmeniškai kalbėjausi su žemės ūkio viceministru Egidijumi Giedraičiu, kuris patvirtino, kad situaciją žino, ir žino, iš kur konkrečiai kyla nesklandumai“, – ŪP teigė R. Juknevičius.

Į ŽŪM dėl pasėlių deklaravimo laikotarpio pratęsimo kreipėsi ir Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT). Šios tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas įvardijo priežastis, kurios paskatino tai padaryti. „Deklaravimas prasidėjo vėliau. Taip pat sumažėjo seniūnijose dirbančių žemės ūkio specialistų skaičius, kai kuriuose regionuose net iki 50 proc.
Pats deklaravimas trunka gerokai ilgiau dėl pagriovių juostų braižymo. Šiais metais dažnai strigdavo informacinė sistema, buvo susiduriama su trikdžiais, buvo dienų, kai sistema neveikė. Todėl prašėme pratęsti terminą, arba netaikyti sankcijų vėluojantiems. Taip ir buvo padaryta“, – teigė I. Hofmanas.

Kodėl toks rezultatas?

Apie tai, kad pasėlių deklaravimui sudėtingėjant ir daugėjant įbraižymų sistemai duomenų srautą tampa sudėtinga apdoroti, kalbėjo ir Kelmės r. ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininkas Martynas Puidokas. Jis minėjo, kad šiais metais deklaruojančiųjų skaičius yra panašus, žemės reikėjo įbraižyti tiek pat. Kodėl rezultatas toks? „Ir pernai tas pats buvo, tik išvadų nelabai kas daro. Nors pasiūlymas ŽŪM būtų vienas – supaprastinti deklaravimą. Nesuprantu tokio dalyko – jei labai norėjo pagriovius įbraižyti, tai kodėl negalėjo to padaryti automatiškai? Ūkininkai tą daro, braižo, vargsta, bet sistema išmeta klaidą. Net nesupranti, kurioje vietoje, koks 1 kv. m išeina iš ribų. Didelė dalis ūkininkų galėtų viską įbraižyti, viską padaryti, bet kai deklaravimo metu keičiamos taisyklės, tiesiog patys bijo tą daryti. Yra žemės ūkio specialistai, kurie tą darbą dirba, todėl kreipiasi į juos“, – teigė M. Puidokas.

Pasėlių deklaravimas neleido atsipūsti Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos (KKŪS) pirmininkui Mantui Župerkai. Šiais metais sistema jam neleido įbraižyti kraštovaizdžio elemento, kurį praėjusiais metais sėkmingai deklaravo. „Jis laisvoje valstybinėje žemėje. Mes tą lauką dirbome daug metų ir visą laiką deklaravome, pernai viskas buvo gerai, automatiškai prisiėmėme įsipareigojimus. Šiais metais nuo lauko krašto palikome palaukę ir jos, kaip kraštovaizdžio elemento, nebeleidžia deklaruoti. Galėtume jos ir nebraižyti, bet kraštovaizdžio elemento nebegalime atsisakyti, nes priimtas įsipareigojimas“, – nesklandumus įvardijo M. Župerka.

Turėtų daryti kuo mažiau keitimų

Kėdainių r. ūkininkas ŪP minėjo, kad ir žemės ūkio specialistė visą dieną taisė ūkio klaidas ir jai nepavyko jų visų ištaisyti. Tad kyla klausimas – ar tikrai siekiama, kad deklaravimas būtų paprastesnis ir visiems suprantamesnis? Anot jauno ūkininko, norint, kad darbas būtų sklandesnis, ŽŪM turėtų daryti kuo mažiau keitimų deklaravimo proceso metu.

Kėdainių r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus l. e. p. vedėjas Arnoldas Noreika neslėpė, kad norinčiųjų deklaruoti pasėlius – labai daug. „Kai kurie specialistai seniūnijose yra susirgę, todėl ir skyriaus specialistai labai užsiėmę. Problema yra su valstybine žeme, kuria ūkininkai naudojosi laikinai, neįregistravę ilgalaikės nuomos“, – aiškino A. Noreika. Jo kolegė – žemės ūkio specialistė Žaneta Lydekienė, paklausta, kiek laiko skiria vienai deklaracijai užpildyti, atsakė, kad tai apskaičiuoti yra sudėtinga. „Galima ir su 40 ha turinčiu ūkiu užtrukti visą dieną, nes sistemoje tikrai daug pakeitimų, daug naujovių“, – atsakė ŪP pašnekovė.

Anykščių r. ūkininkas Dainius Arlauskas jau pateikė pasėlių deklaraciją. Prie trijų ūkių pasėlių deklaracijos jis dirbo pusantros savaitės – braižė laukus, tikslino jų įbraižymą, dėliojo klasifikatoriaus kodus, įsipareigojimus ir kt. Taip pat daug bendravo su Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA), „Ekoagros“, VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) specialistais, aiškinosi, kaip veikia programa ir kaip tinkamai padaryti darbą, kad nesulauktų sankcijų, nes programoje yra spragų ir reikia įvykdyti ŽŪM ar Aplinkos ministerijos (AM) iškeltus reikalavimus.

Paslepia įsipareigojimus

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis