Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Paskelbtas didžiausių Lietuvos įmonių sąrašas

2023/06/26


Praėję 2022 m. į tarptautinę verslo erdvę atnešė nemažai staigių posūkių. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje sudrebino energetikos sritį ir drastiškai pakeitė kai kurias prekybos kryptis, slūgstanti Covid-19 viruso banga formavo naujus vartotojų įpročius, o sparčiai didėjanti infliacija lėmė kainų šuolį. Šie ir kiti įvykiai turėjo įtakos tiek vietinio, tiek ir tarptautinio verslo rodikliams – tai puikiai pastebima ir Lietuvos įmonių duomenų bazės „Scoris“ paskelbtame 500 didžiausių 2023 m. Lietuvos įmonių sąraše.

Pagrindinis verslo rodiklis, kuriuo remtasi sudarant šį sąrašą – 2022 m. metinė apyvarta. Kartu į sąrašą įtraukti ir kiti kintamieji, leidžiantys susidaryti bendrą įspūdį apie kiekvienos bendrovės verslo pokyčius: apyvarta 2021 m., apyvartos augimas procentais (nuo 2021 iki 2022 m.) darbuotojų skaičius bei pozicijos pokytis lyginant su 2021 m. didžiausių Lietuvos įmonių sąrašu. Vis dėlto, kartu būtina pažymėti ir tai, kad į sąrašą įtrauktos tik tos įmonės, kurios jau paskelbė savo 2022 m. veiklos rodiklius. Bendrovių, kurios dar nepaskelbė šių duomenų (dėl vėlavimo arba finansinių metų nesutapimo su kalendoriniais metais), sąrašas paskelbtas po įmonių reitingu, o pagrindinio sąrašo duomenys nuolat atnaujinami.

Ženkliai išaugo energetikos sektoriaus įmonių pajamos

Pačiame reitingo viršuje šiemet atsidūrė net dvi šio sektoriaus įmonės. Praėjusių metų reitinge pirmąją vietą užėmęs rafinuotų naftos produktų gamintojas „Orlen Lietuva“ ir toliau išliko tvirtu lyderiu: bendrovės apyvarta išaugo nuo 4 iki net 7,5 mlrd. eurų (77,1 %). Antrą vietą užėmė elektros energijos tiekėjas „Ignitis“, užfiksavęs 239,6 % pelno augimą. Net 285 % apyvartos šuolį taip pat užfiksavo ir dujų pardavimo įmonė „Achema Gas Trade“, palyginus su 2021 m. reitingu pakilusi net 61 eilute aukščiau (į 14 vietą). Pagrindinė tokių drastiškų pokyčių priežastis – Rusijos pradėtas karas, sukėlęs neprognozuojamas geopolitines aplinkybes ir nestabilumą tarptautinėje energijos išteklių rinkoje. Tai lėmė nemažą energijos kainų šuolį, kuris atitinkamai padidino energetikos srities įmonių metinę apyvartą.

Infliacija atnešė papildomą pelną prekybos įmonėms

Remiantis Lietuvos banko paskelbtais duomenimis, vidutinė infliacija šalyje 2022 m. siekė net 18,9 %. Žvelgiant į labiausiai infliacijos paveiktas prekių kategorijas, sąrašo viršuje atsidūrė maisto produktai bei degalai. Ši tendencija aiškiai matoma ir „Scoris“ publikuotame didžiausių Lietuvos įmonių reitinge. Didžiausias šalyje maisto prekių parduotuvių tinklas „Maxima LT“ jame užima trečią vietą (taip pat, kaip ir 2021 m. sąraše), o bendrovės pajamos per praėjusius metus išaugo 12,8 %. Kiti didieji prekybos tinklai („IKI Lietuva“, „Norfos mažmena“ bei „Rimi Lietuva“) ne tik užfiksavo pelno augimą, bet ir pagerino savo poziciją palyginus su praėjusių metų reitingu. Jų pelno augimas palyginus su 2021 m. svyruoja nuo 7,8 % iki 15,5 %.

Gerokai didesnį apyvartos šuolį užfiksavo bendrovės, užsiimančios mažmenine prekyba degalais. „Viada LT“, „Jozita“ ir „Baltic Petroleum“ pajamos augo apie 40 %, o „Neste Lietuva”, “Trevena” bei “EMSI” apyvarta padidėjo daugiau nei 50 %. Visos išvardintos bendrovės reitinge pakilo aukščiau nei praėjusiais metais, o rekordinį šuolį pasiekė „Trevena“, sąraše pakilusi net per 278 vietas. Sąraše taip pat matomi ir kiti, mažiau kryptingi pokyčiai. Pavyzdžiui, bendrovė “Thermo Fischer Scientific Baltics” 2022 m. sulaukė beveik 24 % mažiau pajamų nei 2021 m. Šį pokytį iš dalies galima paaiškinti tuo, kad pasaulyje pamažu stabilizuojasi „Covid-19” sukelti neramumai ir mažėja testavimo priemonių, kurioms reikalingus reagentus gamina ši įmonė, poreikis.

 

Partnerio turinys

500 didžiausių 2023 m. Lietuvos įmonių sąrašas paskelbtas “Scoris” platformoje. Duomenys yra nuolat pildomi, reitingas atnaujinamas: TOP500 – Didžiausios Lietuvos įmonės 2023 - Scoris

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.