Columbus +22,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 4 Lie 2024
Columbus +22,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 4 Lie 2024

Patikrinkite, ar netikroji miltligė nepuola vynmedžių

2024/06/30


Jeigu ant vynuogių lapų atsirado rudų dėmių, jų vis daugėja ir lapai ima džiūti, greičiausiai vynmedžius apniko netikroji miltligė. Liga ne tik pažeidžia ir nubarsto lapus. Sergančio augalo uogos susiraukšlėja ir taip pat nubyra, o pavėlavus nupurkšti – liga gali sunaikinti visą vynmedį.

Netikrosios miltligės sukėlėjas yra vynmedinė plazmopara (Plazmopara viticola). Ši liga paplitusi visuose vynuogininkys­tės kraštuose. Lietuvoje vynmedžiai suserga liepą–rugpjūtį. Liga pažeidžia visas jaunas augalo dalis: lapus, ūglius, žiedus, vaisius, perspėja profesionalūs vynuogių augintojai.

Grybiena vystosi apatinėje lapų pusėje, laiku ją galima lengvai nutrinti pirštais. Viršutinėje lapo pusėje atsiranda netaisyklingų dėmių, kurios pradžioje būna gelsvos, vėliau paruduoja ir apima visą lapo paviršių, tuomet lapai susisuka, džiūsta, trupa. Uogos įgauna pilkai juodą atspalvį, susiraukšlėja ir nukrenta.

Liga greitai plinta nusistovėjus šiltam ir lietingam orui. Inkubacinis periodas priklauso nuo oro temperatūros. Esant 13–14 °C šilumos, inkubacinis periodas trunka apie 9 paras, o laikantis 21–25 °C ir aukštesnei temperatūrai – vos 3–4 dienas.

Netikrosios miltligės sporos žiemoja nukritusiuose lapuose, uogose, žievėje. Pavasarį orui sušilus daugiau kaip 10 °C ir esant pakankamai drėgmės, sporos pradeda vystytis. Dėl vėjo ir lietaus jos patenka ant vynmedžių lapų.

Profilaktiškai laiku nupurškus vynmedžius cheminiais preparatais, pasak specialistų, sustabdomas sporų vystymasis, o pavėlavus – grybas jau būna įsiskverbęs į augalo vidų ir jiems pagelbėti sunku, galima tik pristabdyti tolesnį ligos plitimą.

Kai ūgliai išauga iki 25–30 cm ilgio ir išsiskleidžia 5–6 lapai, apatinę lapų pusę rekomenduojama nupurkšti 1– 3 proc. Bordo skysčiu (30 g/10 l vandens), į paruoštą tirpalą dedama 80–100 g koloidinės sieros. Antrą kartą, kai uogos pasiekia žirnio dydį, rekomenduojama purkšti pasirinktu kitu fungicidu, kurio sudėtyje būtų vario.

Šiltu ir drėgnu oru gali prireikti ir papil­domų purškimų. Vynuogininkai perspėja, kad likus 20–25 dienoms iki uogų sunokimo, cheminių preparatų naudoti negalima.

Jei vynmedžiai gauna daug saulės, gerai aeruojasi, susirgimų grybinėmis ligomis tikimybė sumažėja.

 

„Rasų“ informacija

ŪP redakcijos archyvo nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Mano ūkis