Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

Patirtos žalos atlyginimo nesulaukė

2021/03/25


Akmenės rajono didelio ūkio šeimininkas Stanislovas Bačiulis praėjusiais metais patyrė daug nuostolių – vagys iš savaeigio purkštuvo pavogė valdymo kompiuterį, kurio vertė – 20 207 Eur. Purkštuvas buvo apdraustas, tačiau draudimo bendrovė S. Bačiuliui patirtos žalos neatlygino, nes įvykį laiko nedraudiminiu – purkštuvas stovėjo neaptvertoje, nors vaizdo stebėjimų kamerų ir stebimoje teritorijoje.

Dirbo visą parą

Ūkininkas Stanislovas Bačiulis sakė, kad vagys pavogė brangų purkštuvo valdymo kompiuterį, dėl to patyrė 20 207 Eur žalą.

Modernų ir pažangų augalininkystės ir gyvulininkystės ūkį plėtojantis S. Bačiulis yra Akmenės rajono ūkininkų lyderis, vadovauja konkurso „Metų ūkis“ laureatų klubui, aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje. Ūkininkas deklaruoja 800 ha, augina grūdines kultūras, rapsus, žirnius, laiko 80 mėsinių galvijų. Anksčiau laikė didelę melžiamų karvių bandą, augino ir kiaules, bet po kurio laiko gyvulininkystės dėl mažų pieno ir mėsos supirkimo kainų atsisakė. Sekdamas tėvo pavyzdžiu, savo ūkį įkūrė sūnus Gitanas, buvęs krepšinio treneris. Jis deklaruoja 200 ha.

S. Bačiulis kreipėsi į „Ūkininko patarėją“ ir papasakojo apie vagišių iš savaeigio purkštuvo nugvelbtą brangų valdymo kompiuterį.

Tai nutiko praėjusių metų gegužės 17 d., per patį darbymetį. Ūkininkas pasakojo, kad tokiu metu galingas purkštuvas dirbo visą parą – dieną buvo purškiami grūdinių kultūrų pasėliai, o naktimis, kad nepakenktų bitininkų palaukėse ir pamiškėse laikomoms bičių šeimoms, purkšdavo žydinčių rapsų laukus. Darbuotojai, dirbę tuo purkštuvu, pasikeisdavo nuo 23 iki 24 val.

Žinojo darbo grafiką

Ūkininko teigimu, vagišiai kurį laiką stebėjo ir sekė, kokiu paros metu jo laukuose dirbama savaeigiu purkštuvu, žinojo, kada keičiasi darbuotojų pamaina. Būtent tuo metu – nuo 23 iki 24 val. – ir buvo išplėštos purkštuvo kabinos durelės bei pagrobtas brangus savaeigio purkštuvo valdymo kompiuteris – pavogtas pagrindinis kontrolinis monitorius-kompiuteris TECNOMA iTOP, imtuvo antena, lygiagretaus važiavimo programa, automatinio sekcijų-purkštukų valdymo programa, automatinio vairavimo programa, kintamų laikiklių automatizavimo programa. Šio kompiuterio kaina – 20 207 Eur.

Tą vėlyvą vakarą, kai sugrįžo iš laukų, purkštuvas buvo pastatytas technikos stovėjimo aikštelėje šalia sargybos posto, prie kurio įrengtos stebėjimo kameros. Peržiūrint vaizdo įrašą, aiškiai matyti, kad „darbavosi“ trijulė, du iš jų buvo užsidengę veidus. Užfiksuotas vagystės laikas – 23 val. 15 min.

S. Bačiulis sakė, kad teritorija aptverta, tik tuo metu dalis tvoros buvo nuimta, mat buvo rekonstruojama technikos stovėjimo aikštelė, pilamas gruntas ir didinamas aikštelės plotas. Ūkininko nuomone, kažin ar tvora būtų galėjusi vagišius sulaikyti, nes vagystei buvo kruopščiai ruoštasi, ilgapirščiai stebėjo ir laukė vagystei palankaus laiko. Vagišių neatbaidė ir įrengtos stebėjimo kameros, kurios fiksavo viską, kas tą naktį dėjosi prie sargybos posto. Ūkininkas sakė, kad žiemą purkštuvas laikomas rakinamoje patalpoje, kurioje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.

Draudžia daugiau nei 20 metų

Sūnaus ir tėvo Bačiulių didelis ūkis yra vienas pažangiausių ne tik Akmenės rajone, ūkyje diegiamos naujos technologijos, daug investuojama į modernią techniką. Daugiau nei du dešimtmečius ūkininkas S. Bačiulis ERGO draudimu apdraudžia visą turimą žemės ūkio techniką. Be to, minėtos draudimo bendrovės draudimu draudžia ir lengvuosius automobilius. Ūkininkas teigė, kad ERGO draudimu yra apdraustos 25 žemės ūkio ir transporto priemonės.

S. Bačiulis pasakojo, kad vagišių pavogta brangi įranga padarė daug žalos. Kol iš Prancūzijos buvo atsiųstas naujas purkštuvo valdymo kompiuteris ir prijungtas prie palydovinės sistemos, praėjo net 12 parų. Nuostoliai padidėjo trigubai, nes tokiu svarbiu metu ūkyje negalėjo dirbti savaeigiu purkštuvu, todėl sustojo dalis darbų. „Per patį darbų įkarštį yra svarbi kiekviena minutė“, – ištarė ūkininkas.

Dėl vagystės ir patirtų nuostolių S. Bačiulis kreipėsi į policiją. Deja, policija vagišių nesurado – apie nusikalstamą veiką padariusius asmenis duomenų negauta. Ūkininkas kreipėsi ir į draudimo bendrovę ERGO. Nesulaukė jokios pagalbos, draudikai net nebuvo atsiuntę savo atstovo, kad įvertintų situaciją. Ūkininkas sakė, kad į draudimo bendrovės Lietuvos filialą kreipėsi kelis kartus, tačiau draudikų sprendimas buvo neigiamas.

Nukentėjęs nuo vagišių, nesulaukęs draudikų pagalbos, ūkininkas pacitavo iškalbingus jų atsakymo žodžius: „Nuoširdžiai tikimės, kad Jus tenkins mūsų priimtas sprendimas.“ Anot S. Bačiulio, keista, kad didelių nuostolių patyrusiam ūkininkui draudikų priimtas neigiamas sprendimas jį gali tenkinti. Kyla klausimas, ką tai galėtų reikšti – mistinę pagalbą ar paguodą.

Kodėl nekompensavo?

Bendrovės ERGO Lietuvos filialo atstovai savo nuolatiniam klientui S. Bačiuliui atsiųstame rašte teigia: „Savalaikis žalų atlyginimas – vienas svarbiausių bendrovės tikslų, ir ta kryptimi mes aktyviai vykdome savo veiklą. Tačiau pasitaiko atvejų, kai įvykio priežastis neatitinka draudžiamojo įvykio aplinkybių. Maloniai norime jums pateikti išsamią ir aiškią informaciją apie priežastis, kodėl jūsų atveju žala negali būti kompensuota draudimo sutarties pagrindu.“

Toliau rašte aiškinama, kad, vadovaujantis Mobilių mašinų ir aparatų kasko draudimo taisyklių 5 skyriaus punktu, „draudikas nemoka draudimo išmokos už nuostolius dėl vagystės ar plėšimo, išskyrus atvejus, kai įvykis įvyko dėl vagystės su įsilaužimu – neteisėtas apdrausto turto pasisavinimas įsilaužiant į saugomo pastato užrakintą patalpą arba visiškai aptvertą ir saugomą teritoriją“. Draudikai rėmėsi policijos pateikta išvada: „Vagystė įvykdyta savaeigiui purkštuvui stovint jums priklausančioje neaptvertoje teritorijoje.“

ERGO atstovai ūkininką S. Bačiulį informavo: „Apgailestaudami turime jums pranešti, jog įvykis, kurio metu buvo pavogtas jums priklausantis turtas, nelaikomas draudžiamuoju ir išmoka nebus mokama.“

„Ūkininko patarėjo“ pakalbintas „ERGO Insurance SE“ Lietuvos filialo Turto žalų administravimo skyriaus vyriausiasis ekspertas Egidijus Navickas teigė, kad ūkininkas S. Bačiulis turi oficialų ERGO sprendimą, dėl ko įvykis pripažintas nedraudžiamuoju. „Konkretus sprendimas buvo priimtas pagal sutarties sąlygas, kurios apsprendžia, kokios rizikos yra draustos. Susitarime yra nurodoma, nuo kokių žalų jis yra apdraustas. Vadovaujantis sutarties sąlygomis, jis pripažintas nedraudžiamuoju. Daugiau neturiu ką komentuoti“, – tikino draudimo bendrovės atstovas.

Ne viskas auksas, kas auksu žiba

Su ūkininku dar kartą atidžiai perskaitėme draudikų jam atsiųstus raštus. Šiuo atveju tiktų pakartoti žodžius: yra teisybė ir yra teisingumas, ne viską galima įsprausti į reikalavimus, punktus, taisykles, nuostatas.

Neginčijamas faktas toks: turtą apdraudęs S. Bačiulis nukentėjo nuo vagišių, jam padaryta didelė žala. Daugiau nei du dešimtmečius žemės ūkio techniką ir transporto priemones draudžiantis S. Bačiulis savaeigio purkštuvo nepaliko kur nors pamiškėje ar apleistoje negyvenamoje sodyboje, o kol keitėsi darbuotojų pamaina, trumpam pastatė technikos aikštelėje prie sargybos posto, kur įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Ilgapirščių trijulė, reikia manyti, vagystę buvo suplanavusi iš anksto, nusikaltimo vietoje darbavosi sparčiai. Tokiems ilgapirščiams nėra jokių užtvarų.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

Autorės nuotrauka

2021-03-25

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...