Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Patvirtintas Nacionalinis 2024 m. augalų veislių sąrašas

2024/02/28


Į šių metų Nacionalinį augalų veislių sąrašą Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) įrašė 78 naujas augalų veisles. Iš jų 9 – sukurtos Lietuvos selekcininkų.

Nacionaliniai augalų veislių sąrašai sudaromi kiekvienoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje ir kiekvienais metais jie atnaujinami. Konkurencijos sąlygomis rinkos poreikiai kinta, todėl žemdirbiams nuolat tenka spręsti, kokias augalų rūšis ir veisles rinktis. Tinkamai pasirinkus veislę, galima gauti kur kas didesnį derlių, todėl kiekviena valstybė kasmet tikslina sąrašą, į kurį įrašo tik pasižyminčias gausiu, stabiliu ir geros kokybės derliumi, taip pat – atsparias nepalankioms sąlygoms, ligoms ir išsiskiriančias kitomis vertingomis savybėmis veisles.

Kokios naujovės?

Pastaraisiais metais sparčiai kintant klimatui, labai svarbu, kad naujų veislių augalai sugebėtų išlikti ir sudėtingiausiomis sąlygomis, pavyzdžiui, užsitęsus sausrai, užklupus ligoms ir pan.

Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija į 2024 m. Sąrašą pasiūlė įrašyti 10 ES šalių selekcininkų sukurtų žieminių kviečių veislių.

MIEŽIAI, KVIETRUGIAI, AVIŽOS

Sąrašas pasipildė 1 žieminių kvietrugių veisle ir 1 žieminių miežių veisle. Naujasis Sąrašas praturtėjo 8 vasarinių kviečių veislėmis.

Komisija taip pat pritarė, kad į šių metų Sąrašą būtų įrašytos 6 vasarinių miežių veislės, ‘Gunda DS’ – Lietuvos selekcininkų sukurta veislė, kitos 5 veislės sukurtos Vokietijos ir Prancūzijos selekcininkų.

Sąrašas taip pat pasipildys 4 naujomis sėjamųjų avižų veislėmis: Lietuvos selekcininkų sukurta avižų veisle ‘Simer DS’ ir dar 3 Lenkijos, Nyderlandų ir Vokietijos selekcininkų sukurtomis veislėmis.

KUKURŪZAI. Pastaraisiais metais Lietuvoje auga susidomėjimas kukurūzų panaudojimu biodujų gamybai, išaugo auginamų kukurūzų plotai, todėl kasmet didėja paprastųjų kukurūzų veislių paraiškų skaičius. Atlikus visus privalomus tyrimus ir paaiškėjus jų rezultatams, komisija pasiūlė į 2024 m. sąrašą įrašyti net 8 ankstyvąsias ir 8 vidutinio ankstyvumo Prancūzijos, Lenkijos, Austrijos, Vokietijos, Ukrainos ir Šveicarijos selekcininkų sukurtas kukurūzų veisles.

CUKRINIAI RUNKELIAI. Į Sąrašą įrašytos 5 naujos cukrinių runkelių veislės, sukurtos Vokietijos, Belgijos ir Danijos selekcininkų. Iš jų 2 Conviso Smart grupės veislės, sukurtos taikant naujas technologijas, tolerantiškos herbicidui CONVISO® ONE.

RAPSAI. Komisija atidžiai atrinko rapsų veisles – į Sąrašą įrašytos ES valstybių selekcininkų sukurtos 6 žieminių rapsų veislės, taip pat 6 – derlingos vasarinių rapsų veislės. Tai vertingi aliejiniai ir energetiniai augalai, kurių sėklos turi didelę paklausą ir yra gausiai auginami Lietuvos žemdirbių.

SOJA. Į Sąrašą įrašyta nauja, baltyminga, pasižyminti didesne 1000 sėklų mase Vokietijos selekcininkų sukurta ‘Dragibus’ sojų veislė.

PAŠARINIAI AUGALAI. Registruotos kelios pašarinių augalų rūšių veislės – Lietuvos selekcininkų sukurta 1 siauralapių lubinų veislė ‘VB Ainiai’, 1 margųjų liucernų veislė ‘Milda’, 3 Vokietijos selekcininkų sukurtos pupų veislės ir 2 Prancūzijos selekcininkų sukurtos sėjamųjų žirnių veislės. Po ilgos pertraukos Sąrašas papildytas 3 daugiamečių žolių veislėmis, kurios skirtos vejoms.

DARŽOVĖS. Komisijos siūlymu, registruota 1 Lietuvos selekcininkų sukurta daržovių veislė – vienametė paprika ‘Gustina’.

VAISMEDŽIAI. Naujasis Sąrašas papildytas Lietuvos selekcininkų sukurtomis dekoratyvinėmis obelimis ‘Gracia’ ir ‘Red Elegance’.

Selekcininkams prašant arba pasibaigus veislės įrašymo laikui, iš Sąrašo išbrauktos 95 įvairių augalų rūšių veislės.

Dauginamoji medžiaga – visai ES rinkai

Duomenys apie naujai registruotas, išbrauktas augalų veisles, apie pasikeitusius veislių palaikytojus bei veislių pavadinimus bus perduoti Europos Komisijai dėl veislių įrašymo ar jų išbraukimo į ES bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus. Tik minėtus katalogus atnaujinus, dauginamąją naujų veislių medžiagą bus galima tiekti visų ES valstybių rinkoms.

Apie pusę naujai į Sąrašą įrašytų veislių pirmą kartą pateks ir į ES katalogus. Atsižvelgiant į Europos valstybių praktiką, 2024 m. registruotų augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenys, leidinys su naujų augalų veislių būdingiausių savybių aprašais bus paskelbtas Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje.

Visiems žemės naudotojams siūlome domėtis augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimų, atliktų Augalininkystės tarnybos augalų veislių tyrimo skyriuose, duomenimis ir rinktis augalų veisles, registruotas Lietuvoje.

Prievolė dėl augalų veislių teisinės apsaugos

Šiuo metu į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą yra įrašytos 135 veislės.

2023 m. teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje suteikta 6 Lietuvos selekcininkų sukurtoms veislėms, iš jų – vasarinių kviečių veislės ‘Merkys DS’ ir ‘Venta DS bei sėjamosios avižos veislė ‘Svaja DS’, Nacionalinį augalų veislių sąrašą įrašytos 2023 m.

Primename, kad Augalų veislių apsaugos įstatyme yra įvardyti du užmokesčių, mokamų selekcininkams, tipai: licencinis ir selekcinis. Selekcinis užmokestis – ūkininko ar kito žemės naudotojo selekcininkui mokamas užmokestis už savo ūkyje užaugintą ir toliau sėjai savo ūkyje naudojamą saugomos veislės dauginamąją medžiagą. Licencinis užmokestis mokamas selekcininkui, kai šis perduoda ūkininkui arba kitam žemės naudotojui teisę savo sukurtą veislę dauginti pagal licencinę sutartį.

 

Augalininkystės tarnybos informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...