Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Paukščių gripo pasekmės – laikinai uždaryta Taivano rinka

2024/01/27


Netrukus po to, kai 2023 m. gruodžio mėnesį Marijampolės savivaldybėje esančiame ūkyje buvo nustatytas itin patogeniško paukščių gripo (LPPG) židinys, importo ribojimus lietuviškai produkcijai pritaikė mažiausiai 5 šalys. Gerokai įsibėgėjusioms deryboms dėl kiaušinių ir paukštienos eksporto į Taivaną LPPG protrūkis taip pat buvo lemtingas. Atsakinga institucija informavo Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), kad išbraukė Lietuvą iš laisvų nuo LPPG šalių sąrašo. Tai reiškia, kad ši rinka Lietuvai artimiausiu metu nebus prieinama.

„Nors užkrato židinys likviduotas, vidutiniu laikotarpiu Lietuvos verslas dėl to turės didelių netekčių. VMVT specialistai padarė didelį darbą rengiant informaciją ir dokumentus, tad Taivanas prieš kelias savaites Lietuvai suteikė ilgai lauktą šalies, neapimtos Niukaslo ligos, statusą. Tai būtų reiškę, kad Lietuvos gamintojams būtų suteiktas leidimas eksportuoti į Taivaną termiškai neapdorotus kiaušinių gaminius ir pradėti derybas dėl leidimo eksportuoti paukštieną. Šiandien visi procesai sustojo. Vėl kreiptis į Taivano atsakingą instituciją galėsime tik praėjus 30 d. po to, kai bus visiškai likviduotos pastarojo protrūkio pasekmės ir jei nebus nustatyta naujų paukščių gripo atvejų“, – teigė VMVT direktorė Audronė Mikalauskienė.

Lietuviškos paukštienos importo draudimus iš ribojamų zonų aplink LPPG židinį pritaikė Kirgizija, Honkongas, Japonija. Kazachstanas uždraudė termiškai neapdorotų paukštienos produktų iš Lietuvos importą.

Pasak VMVT vadovės Audronės Mikalauskienės, kiekviena ribojimus taikanti šalis turi skirtingus laikotarpius, kiek draudimai bus taikomi ir kiek laiko tų šalių atsakingos institucijos vertins VMVT pateiktą informaciją. Pavyzdžiui, 2023 m. kovo mėn. nustačius LPPG protrūkį Alytaus apskrityje esančiame nekomerciniame ūkyje, Japonija, atlikusi VMVT pateiktos informacijos vertinimą, tik šių metų sausio 25 d. atšaukė apribojimus paukštienos ir kiaušinių bei jų gaminių eksportui iš Alytaus apskrities.

Žvelgiant iš eksporto į trečiąsias šalis perspektyvos, kelis mėnesius iki židinio nustatymo paukštienos eksporto apimtys buvo netgi didesnės nei 2022 metais. 2023 m. spalio ir lapkričio mėnesiais lietuviškos paukštienos eksportuota daugiau nei įprastai. Eksporto mažėjimas, gali būti susijęs ir su sezoniškumu bei kitomis priežastimis, tačiau, palyginti su ankstesniais laikotarpiais, apimčių mažėjimas gruodį sutampa su LPPG židinio nustatymo ir produkcijos atšaukimo iš rinkos laikotarpiu.

Kiti ribojimų zonoje esantys ūkiai, buvo patikrinti VMVT specialistų bei įvertinti kaip atitinkantys biosaugos reikalavimus. Praėjus Europos Komisijos nustatytam laikotarpiui, VMVT priėmė sprendimą panaikinti ribojimų zonas ir jose taikomas priemones, todėl nuo sausio 23 d. gali būti atnaujintas gyvų paukščių ir paukščių produktų vežimas iš ūkių, patekusių į Marijampolės savivaldybės teritorijas aplink LPPG protrūkio vietą ribojimo zonas, į ES šalis.

 

VMVT informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...