Smulkiesiems augintojams, turintiems mažus ūkius ir paukščius auginantiems tik savo reikmėms, išlaikyti budrumą ne mažiau svarbu. Nereikėtų neatsargiai galvoti, jog aptvertas kiemas neva padės išvengti ligos. Paukščių gripo virusas gali lengvai pasklisti ūkyje, jei jis nėra apsaugotas iš viršaus nuo praskrendančių migruojančių laukinių vandens paukščių, ir netgi per kelias valandas gali išguldyti visą naminių paukščių pulką.
Todėl paukščių migracijos metu būtina laikyti naminius paukščius uždarose patalpose arba aptvaruose su stoginėmis, saugančiomis nuo galimo kontakto su laukiniais migruojančiais paukščiais – pagrindiniais šio viruso nešiotojais ir platintojais.
Neretai paukščių gripo virusu užsikrėtusios laukinės antys ar žąsys gali nuskristi labai didelius atstumus ieškodamos maisto, o virusą nešioti itin plačiose teritorijose prie vandens telkinių. Prie jų lankydamiesi žmonės per neatsargumą gali parnešti laukinių paukščių aplinkoje pasklidusį virusą į savo kiemą ir taip užkrėsti ūkyje auginamas namines vištas.
Nuo žaibiškai plintančio viruso ne mažiau svarbu saugoti ir pašarus, kad laukiniai paukščiai jų nepasiektų ir neužterštų, ir lesalus reikia laikyti taip, kad jie būtų apsaugoti nuo graužikų bei kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti itin greitai plintantį virusą. Smulkieji paukščių laikytojai turi išlikti budrūs ir nenaudoti naminiams paukščiams girdyti atvirų vandens telkinių vandens. Namines žąsis ir antis aktyviu paukščių migracijos periodu būtina laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.
Esant padidėjusiai paukščių gripo plitimo rizikai ir saugantis naujų viruso protrūkių, VMVT taip pat įspėja nesilankyti kituose paukščių ūkiuose ir bei vengti bet kokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Priešingu atveju, elgiantis neatsargiai ir neatsakingai, paukščių gripo židinių skaičius šalyje gali sparčiai didėti, o tai neišvengiamai atneštų labai rimtų pasekmių ir ekonominių nuostolių visai šaliai.
Paukščių augintojai, kurie pastebėjo keistą paukščių elgesį, neaiškius ligos simptomus, dažnai krintančius vieno pulko naminius paukščius, pirmiausia privalo apie tai pranešti privačiam veterinarijos gydytojui ir kreiptis į VMVT.
VMVT informacija
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos