Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023
Ashburn +28,6 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 1 Bir 2023

Pavasariniai žiedų kilimai

2023/03/26


Sakydami „pirmieji pavasario žiedai“, dažniausiai pagalvojame apie snieguoles, scyles, žydres, krokus, žibutes, šalpusnius. Bet kur kas rečiau prisimename erikas – ir visai be reikalo. Jų įvairovė tokia didelė, kad tinkamai pasirinkus veisles, žydėjimu galima grožėtis kone metus. Beje, nereikėtų jų painioti su viržiais, žydinčiais tik rudenį.

Mėgstamos želdynuose

Pasak VDU Botanikos sodo vyresniosios specialistės Jolantos Šabūnaitės, erikinių augalų kolekcijoje pavasarį linksmu žydėjimu džiugina pavasarinės, medelininės ir šluotinės erikos puskrūmiai. Vis tik jos pasižymi ne tik drąsa anksti pavasarį skleisti žiedelius. Erikos sodybos aplinką gali puošti ištisus metus – vis kitomis išryškėjančiomis spalvomis ir atspalviais, dovanojančios švelnumą, lengvumą ir puikią nuotaiką.

Sodriai žalias, gelsvas, o žydėjimo metu dar spalvingesnis ažūrinis kilimas yra puikus fonas tuo pat metu žydintiems rododendrams, bereinučiams, žemaūgiams spygliuočiams. Dera su bruknuolėmis, viržiais ir kitais erikinias augalais.

Ne mažiau svarbu, kad erikų kereliai išlieka patrauklūs ir peržydėję. Tinka alpinariumams ir puošnioms miniatiūrinėms kompozicijoms didesniuose pastatomuose vazonuose.

Natūraliai auga ir pas mus

Šie nedideli visžaliai erikinių (Ericaceae) šeimos krūmai ir puskrūmiai, užaugantys nuo 0,2 m iki 0,5 m aukščio, gausiai žydi nuo pavasario iki rudens. Žiedai primena varpelius, susitelkę į šluoteles viršūniniuose žiedynuose. Vainiklapiai tarpusavyje suaugę, įvairių spalvų: nuo sniego baltumo iki sodrios purpurinės spalvos. Vaisius – dėžutė.

Gausioje erikos (Erica) gentyje žinoma virš 800 rūšių. Natūraliai augančių didžiausia įvairovė Pietų Afrikoje, Pietų ir Vakarų Europoje.

Lietuvoje auginamos pavasarinė erika (E. carnea, syn. E. herbacea), medelinė erika (E. arborea), pilkoji erika (E. cinerea), šluotinė erika (E. scoparia), gausiažiedė (E. x darleyensis). Kuršių Nerijoje savaime auga tyrulinė (E. tetralix) – tai mūsų šalyje labai retas ir saugomas augalas.

Pavasarinė erika – pražysta anksčiausiai

Dendrologės teigimu, anksčiausiai pavasarį – kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje – pražysta pavasarinė erika. Šie visžaliai puskrūmiai išauga 20–25 cm aukščio ir apie 50 cm pločio, driekiasi pažeme ir formuoja kilimą.

Lapeliai spygliški, smulkūs, tamsiai žali, blizgantys, sutelkti po 4 menturiuose. Žiedeliai violetiniai rausvi, žydėdami pašviesėja, smulkūs, sutelkti į vienašalę, apie 9 cm ilgio kekę. Juos vienus pirmųjų pavasarį gausiai aplanko bitės.

VDU Botanikos sodo kolekcijoje ankstyvosios veislės pražysta kovą–balandį ir baigia žydėti gegužę. Žiediniai pumpurai formuojasi rudenį, tad žydėjimo pradžia priklauso nuo žiemos. Pavasarinės erikos veislės sudaro puošnius, spalvingus kilimus.

‘Alba’ žydi baltai, lapai šviesesni nei rūšinių augalų. Augalai 20–30 cm aukščio, driekiasi į šalis 0,5–1 m atstumu.

‘Aurea’ akį traukia ištisus metus geltona lapija, jauni ūgliai pavasarį įgauna oranžinį ryškumą, žydėjimo metu kontrastingai derantį su purpuriniais žiedais. Puskrūmiai žemučiai, 10–15 cm aukščio ir 30–45 cm pločio.

‘Vivellii’ išsiskiria tamsiai žaliais lapais ir tamsiai purpuriniais, purpuriškai rausvais žiedais. Žiemą lapija įgauna vario–purpuro atspalvį. Užauga apie 15 cm aukščio ir apie 30 cm pločio.

‘Whisky’ – balandį džiugina rausvai purpuriniais žiedais. Lapai vasarą geltoni, žiemą raudonai purpuriniai. Lapai žali, o pavasarį ir žiemą įgauna gelsvą atspalvį. Išauga 30 cm aukščio ir apie 50 cm pločio.

Kitos prisijungs vėliau

J. Šabūnaitė sako, kad balandį pavasarinės erikos žydėjimą tęsia medelinė erika ‘Alpina’, formuojanti dailų, aukštesnį nei 70 cm krūmelį, išpuoštą baltais kvapniais žiedais. Jos šakos kyla aukštyn lyg eglutės. Jos tėvynė Afrikoje, todėl žiemą reikia pridengti ir atidžiau prižiūrėti augimo metu.

Balandį pražysta gausiažiedė erika. Tai dviejų rūšių: pavasarinės ir aukštosios (E. carnea x E. erigena) spontaninis hibridas, 1890 m. aptiktas Anglijoje Darley Dale vietovėje. Ši erika panaši į pavasarinę, formuoja puošnius krūmus, išaugančius iki 60 cm aukščio. Jų šakelės kyla aukštyn, bet pasidabina stambesniais žiedynais. Ir spalvų pasirinkimas nemenkas – nuo baltų iki purpurinių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Jolantos Šabūnaitės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/06/01

Europos ūkininkai – prieš Gamtos atkūrimo įstatymą

Šiandien, birželio pirmąją, Briuselyje buvo surengta greita akcija (flešmobas). Ja norėta parodyti, kad pagal siūlomą reglamentavimą Europos paveiksle ūkininkui nelieka vietos.
2023/06/01

Girdiškės pasididžiavimas – unikalūs bažnyčios altoriai

Šilalė („Šilalės artojas“). Vos kelias dešimtis gyventojų turinti Girdiškė nuo se­no garsėja Švenčiausiosios Mergelės Marijos Snieginės baž­nyčia. Legendomis api­pintas ne tik jos pavadini...
2023/06/01

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Prieš 70 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose valstybiniu lygiu buvo plačiai tirta komunistinės SSRS įvykdyta Baltijos valstybių okupacija 1940 m. ir jos aplinkybės. Apie tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos inst...
2023/06/01

Vaikų apsauga socialiniuose tinkluose: 5 moksliniais tyrimais paremti patarimai

Birželio 1 d. minima Tarptautinė vaikų gynimo diena kasmet primena pareigą ginti mažųjų interesus ne tik realiame, bet ir virtualiame pasaulyje. Ekspertai sako, kad vaikų auklėjimo sėkmės receptas slypi pusiausvyroje tarp švietimo ir protin...
2023/06/01

Nuo birželio 1 d. įmokos „Sodrai“ grynaisiais pinigais – tik „Perlo“ terminaluose

Nuo birželio 1 d. nebelieka galimybės įmokų „Sodrai“ mokėti grynaisiais pinigais Lietuvos pašte. Įmokas „Sodrai“ grynaisiais pinigais galima sumokėti „Perlo“ terminaluose.
2023/06/01

Seimas pradeda apkaltos procesą Seimo nariui P. Gražuliui

Seimas nusprendė pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Petrui Gražuliui ir kreiptis į Konstitucinį Teismą išvados, ar šio parlamentaro konkretūs veiksmai, nurodyti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadoje, prieštar...
2023/06/01

VDU Žemės ūkio akademija ir AB „Kauno grūdai“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Siekiant abipusiškai naudingos strateginės partnerystės verslo, mokslo, studijų srityse Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius...
2023/06/01

Lenkų ūkininkams apmaudu, kad kaip lietuviai negaus subsidijų už pieną

Lenkijos agrosektoriaus žiniasklaida jau rašo apie šalies ūkininkų apmaudą išgirdus, kad Europos Komisija ruošia pagalbos schemą Lietuvos ir Latvijos pieno gamintojams, tačiau Lenkija yra paliekama už borto.
2023/06/01

„BIOVELA Group“ augino rinkos dalį ir pardavimų pajamas

Mėsos perdirbimo įmonių grupė „BIOVELA Group“ praėjusiais metais ir toliau augino pardavimo pajamas, kurios didėjo 36 proc. ir pasiekė 234 mln. eurų.