Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024
Ashburn +15,7 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 29 Geg 2024

Pavasariniai žiedų kilimai

2023/03/26


Sakydami „pirmieji pavasario žiedai“, dažniausiai pagalvojame apie snieguoles, scyles, žydres, krokus, žibutes, šalpusnius. Bet kur kas rečiau prisimename erikas – ir visai be reikalo. Jų įvairovė tokia didelė, kad tinkamai pasirinkus veisles, žydėjimu galima grožėtis kone metus. Beje, nereikėtų jų painioti su viržiais, žydinčiais tik rudenį.

Mėgstamos želdynuose

Pasak VDU Botanikos sodo vyresniosios specialistės Jolantos Šabūnaitės, erikinių augalų kolekcijoje pavasarį linksmu žydėjimu džiugina pavasarinės, medelininės ir šluotinės erikos puskrūmiai. Vis tik jos pasižymi ne tik drąsa anksti pavasarį skleisti žiedelius. Erikos sodybos aplinką gali puošti ištisus metus – vis kitomis išryškėjančiomis spalvomis ir atspalviais, dovanojančios švelnumą, lengvumą ir puikią nuotaiką.

Sodriai žalias, gelsvas, o žydėjimo metu dar spalvingesnis ažūrinis kilimas yra puikus fonas tuo pat metu žydintiems rododendrams, bereinučiams, žemaūgiams spygliuočiams. Dera su bruknuolėmis, viržiais ir kitais erikinias augalais.

Ne mažiau svarbu, kad erikų kereliai išlieka patrauklūs ir peržydėję. Tinka alpinariumams ir puošnioms miniatiūrinėms kompozicijoms didesniuose pastatomuose vazonuose.

Natūraliai auga ir pas mus

Šie nedideli visžaliai erikinių (Ericaceae) šeimos krūmai ir puskrūmiai, užaugantys nuo 0,2 m iki 0,5 m aukščio, gausiai žydi nuo pavasario iki rudens. Žiedai primena varpelius, susitelkę į šluoteles viršūniniuose žiedynuose. Vainiklapiai tarpusavyje suaugę, įvairių spalvų: nuo sniego baltumo iki sodrios purpurinės spalvos. Vaisius – dėžutė.

Gausioje erikos (Erica) gentyje žinoma virš 800 rūšių. Natūraliai augančių didžiausia įvairovė Pietų Afrikoje, Pietų ir Vakarų Europoje.

Lietuvoje auginamos pavasarinė erika (E. carnea, syn. E. herbacea), medelinė erika (E. arborea), pilkoji erika (E. cinerea), šluotinė erika (E. scoparia), gausiažiedė (E. x darleyensis). Kuršių Nerijoje savaime auga tyrulinė (E. tetralix) – tai mūsų šalyje labai retas ir saugomas augalas.

Pavasarinė erika – pražysta anksčiausiai

Dendrologės teigimu, anksčiausiai pavasarį – kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje – pražysta pavasarinė erika. Šie visžaliai puskrūmiai išauga 20–25 cm aukščio ir apie 50 cm pločio, driekiasi pažeme ir formuoja kilimą.

Lapeliai spygliški, smulkūs, tamsiai žali, blizgantys, sutelkti po 4 menturiuose. Žiedeliai violetiniai rausvi, žydėdami pašviesėja, smulkūs, sutelkti į vienašalę, apie 9 cm ilgio kekę. Juos vienus pirmųjų pavasarį gausiai aplanko bitės.

VDU Botanikos sodo kolekcijoje ankstyvosios veislės pražysta kovą–balandį ir baigia žydėti gegužę. Žiediniai pumpurai formuojasi rudenį, tad žydėjimo pradžia priklauso nuo žiemos. Pavasarinės erikos veislės sudaro puošnius, spalvingus kilimus.

‘Alba’ žydi baltai, lapai šviesesni nei rūšinių augalų. Augalai 20–30 cm aukščio, driekiasi į šalis 0,5–1 m atstumu.

‘Aurea’ akį traukia ištisus metus geltona lapija, jauni ūgliai pavasarį įgauna oranžinį ryškumą, žydėjimo metu kontrastingai derantį su purpuriniais žiedais. Puskrūmiai žemučiai, 10–15 cm aukščio ir 30–45 cm pločio.

‘Vivellii’ išsiskiria tamsiai žaliais lapais ir tamsiai purpuriniais, purpuriškai rausvais žiedais. Žiemą lapija įgauna vario–purpuro atspalvį. Užauga apie 15 cm aukščio ir apie 30 cm pločio.

‘Whisky’ – balandį džiugina rausvai purpuriniais žiedais. Lapai vasarą geltoni, žiemą raudonai purpuriniai. Lapai žali, o pavasarį ir žiemą įgauna gelsvą atspalvį. Išauga 30 cm aukščio ir apie 50 cm pločio.

Kitos prisijungs vėliau

J. Šabūnaitė sako, kad balandį pavasarinės erikos žydėjimą tęsia medelinė erika ‘Alpina’, formuojanti dailų, aukštesnį nei 70 cm krūmelį, išpuoštą baltais kvapniais žiedais. Jos šakos kyla aukštyn lyg eglutės. Jos tėvynė Afrikoje, todėl žiemą reikia pridengti ir atidžiau prižiūrėti augimo metu.

Balandį pražysta gausiažiedė erika. Tai dviejų rūšių: pavasarinės ir aukštosios (E. carnea x E. erigena) spontaninis hibridas, 1890 m. aptiktas Anglijoje Darley Dale vietovėje. Ši erika panaši į pavasarinę, formuoja puošnius krūmus, išaugančius iki 60 cm aukščio. Jų šakelės kyla aukštyn, bet pasidabina stambesniais žiedynais. Ir spalvų pasirinkimas nemenkas – nuo baltų iki purpurinių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Jolantos Šabūnaitės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Prasideda šaltsriubių sezonas – nustebinkime šeimą naujais skoniais

„Rožinę sriubą“ jau ima atpažinti ir kavinėse jos teirautis net užsieniečiai. Mūsų vasariniame meniu tradiciniai šaltibarščiai, žinoma, yra populiariausi. Tačiau kas norėtų atsisakyti išbandyti ir ką nors naujesnio...
2024/05/29

Ūkininkai priblokšti: margarinas geriau nei sviestas?

Vengrijoje kilo nemažas skandalas, kai viena didžiausių pasaulyje margarino gamintojų pradėjo ūkininkus šokiruojančią savo produkto reklamos kampaniją. Nacionaliniai žemės ūkio rūmai ir Pieno produktų taryba paragino bendrovę...
2024/05/29

Kauno pietrytiniam aplinkkeliui ir Vandžiogalos plentui – daugiau kaip 4 mln. eurų KPPP lėšų

Šiais metais Kauno miesto savivaldybė toliau įgyvendina du valstybei svarbius vietinės reikšmės kelių projektus – tiesiamas Kauno pietrytinis aplinkkelis (Ateities plento tęsinys) ir tęsiama šiaurės vakarinėje miesto dal...
2024/05/29

Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai 24 mėn. siūlomų fiksuotos kainos planų tarifus mažino skirtingai

Per savaitę, gegužės 28-ąją palyginti su 21-ąją, 24 mėn. fiksuotos kainos planų tarifus vienas tiekėjas mažino 1–2 proc., o kitas mažino 0,3–0,4 proc. Tuo tarpu siūlomų 12 mėn. fiksuotos kainos planų tarifai per savaitę kito skirtingai...
2024/05/28

Žaliąjį kursą sudirbo patys žalieji?

Dešimtys tūkstančių Lenkijos žemdirbių neseniai vėl sukilo protestuoti prieš Europos Sąjungos bendrąją žemės ūkio politiką ir kėlė radikalius šūkius – „Šalin žaliąjį susitarimą“, „Tegul Briuselis...
2024/05/28

Alytaus padangų gaisro byla: pažeidėjai sulaukia griežtos bausmės už žalą aplinkai

Alytaus apylinkės teismas pirmadienį priėmė nutartį Alytaus padangų gaisro byloje ir UAB „Ekologistika“ vadovui skyrė daugiau nei trejų metų laisvės atėmimo bausmę ją atidedant, taip pat priteisė per 6,6 mln. eurų žalos atlyginimo, bau...
2024/05/28

Žemaičių vyskupystės meno, istorijos ir memorialinis paveldas saugomas Varniuose

Šią savaitę Varniuose (Telšių r.) po rekonstrukcijos duris plačiajai visuomenei atveria Žemaičių vyskupystės muziejus. ŪP portalas turėjo išskirtinę galimybę čia apsilankyti dar iki tol. Varnių miestelis Žemaitijos krik&s...
2024/05/28

Baltyminiai pašarai: ES gamybos apžvalga ir šaltinių įvairinimo galimybės

Europos Komisija paskelbė naujausias prognozes dėl įvairių baltyminių pašarų šaltinių gamybos ES, prekybos ir naudojimo šalies viduje. Atsižvelgdama į tai, kad dėl baltyminių pašarų ES vis dar yra priklausoma nuo import...