Columbus +25,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +25,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Autoriaus nuotr.

Dr. Vytautas LIAKAS
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto docentas 

Pavojai augalininkystei

2024/11/21


Žemės ūkio mokslo tyrimai daromi milžiniškais šuoliais prekinės ir neprekinės produkcijos požiūriu, kad vystytųsi maisto gamyba. Tačiau šie pasiekimai visada patiria spaudimą ir tampa nestabilūs dėl kai kurių nenuspėjamų priežasčių. Pirmiausia, meteorologinių sąlygų nestabilumas kelia didelį neapibrėžtumą augalininkystės produkcijai dėl biotinių veiksnių ar abiotinių stresų. Šie metai parodė, kad reikšmingi pavojai yra karščiai, sausros, potvyniai, netikėtai didelis arba mažas kritulių kiekis, drėgmė, didėjantis vėtrų skaičius ir mažėjantis gruntinio vandens lygis bei ištekliai.

Karščio bangos

Karščio bangos daro lemiamą įtaką žemės ūkio produkcijos gamybai ir yra vienas svarbiausių abiotinių stresų. Terminas „karščio stresas“ reiškia temperatūrą, kuri yra aukštesnė už kritinę ribą. Ekstremalus karščio stresas apibrėžiamas pagal temperatūros didėjimo mastą, trukmę ir tempą. Ribinė temperatūra skiriasi, priklausomai nuo pasėlių rūšies, vegetacijos tarpsnio ir dirvožemio būklės. Atsparumas karščiui – gebėjimas natūraliai vystytis arba duoti ekonomiškai efektyvų derlių, esant aukštesnei nei slenkstinė temperatūra. Svarbi žemės ūkio produkcijos derliaus nuostolių priežastis visame pasaulyje yra su karščiu susiję įvairių augalų reprodukcinių audinių pažeidimai.

Europoje patvirtinta, kad derlingumas dėl klimato kaitos poveikio, palyginti su XX a. dešimtuoju dešimtmečiu, nekinta. Temperatūra yra svarbiausias aplinkos kintamasis, darantis įtaką žemės ūkio grūdinių augalų augimui ir vystymuisi, taigi ir galutiniam produktyvumui. Meteorologai prognozuoja ne tik bendrą temperatūros kilimą, bet ir dažniau pasitaikančius trumpus ekstremalių karščių laikotarpius, dėl kurių augalams padidės karščio stresas. Augintojai iki šiol prisimena, kaip pavasarį ir vasaros pradžioje atrodė, kad niekas negali pakenkti puikiai atrodantiems pasėliams, o kelios karščio bangos kai kuriuose regionuose per tris dienas pakeitė situaciją žiemkenčių laukuose. Kritulių pobūdį galima prognozuoti ne taip tiksliai kaip temperatūrą, nors tikėtina, kad daugelyje regionų padidės gausių kritulių dažnis, o gausūs krituliai nepagirdo augalo dėl didelio nuotėkio. Tikėtina, kad daugelyje regionų dažniau pasitaikys sausrų. Karščio ir sausros streso derinys paprastai būna žalingesnis nei bet kuris atskiras stresas. Taip pat kai kuriose pietinėse šalyse gėlo vandens trūkumas jau dabar tampa ribojančiu veiksniu auginant kviečius, todėl ūkininkai priversti drėkinimui naudoti sūrų vandenį, kuris kartu su dideliu dirvožemio druskingumu gali sukelti kviečiams druskingumo stresą. Neatsitiktinai kai kurių šalių vyriausybės investuoja į jūros vandens gėlinimo sistemas, nes suvokia, kad, žlugus žemės ūkiui, valstybės taps priklausomos nuo maisto produktų importo.

Naujos ligos

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis