Kaunas +23,5 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Kaunas +23,5 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 14 Lie 2025
JAV Žemės ūkio departamento nuotr.

Biologinis ginklas prieš pavojingas muses – milijardai sterilių musių

2025/07/12


Jungtinės Valstijos iš lėktuvų paleidžia milijardus sterilizuotų musių, kad padėtų ūkininkams kovoti su gyvuliams ir žmonėms pavojingu parazitu.

Pavojingas parazitas

Mėsinė musė (lot. Cochliomyia hominivorax) yra gyvūnams ir net žmonėms pavojingas vabzdys.

Kaip aprašo JAV Žemės ūkio departamento (USDA) Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba (APHIS), skirtingai nei dauguma musių, kurios deda kiaušinėlius negyvoje organinėje medžiagoje, ši rūšis renkasi gyvus organizmus, dėdama kiaušinėlius žaizdose, odos įplyšimuose ir kūno angose. Ten augančios vadinamosios "sraigtinės" lervos skverbiasi gilyn ir tiesiogine prasme ėda šeimininką iš vidaus.

Viena patelė gali padėti iki 2800 kiaušinėlių. Parazitas sukelia skausmingas, nemalonaus kvapo opas, kurios gali sukelti infekcijas ir net mirtį tiek gyvūnams, tiek žmonėms. Netgi teigiama, jog pusę tonos sverianti karvė gali nugaišti per dvi savaites nuo užsikrėtimo.

Šie vabzdžiai smarkiai paplitę Kuboje, Haityje, Dominikos Respublikoje ir beveik visose Pietų Amerikos šalyse.

Naikinimo technologija ir istorija

Jau dešimtmečius Jungtinės Valstijos ir Panama bendradarbiauja per specialią  komisiją, skirtą šių parazitų likvidavimui (COPEG), siekdamos užkirsti kelią kenkėjo judėjimui į šiaurę. Mėsinių musių populiacijoms naikinti naudojamas biologinės kontrolės metodas, t. y. sterilizuoti vabzdžiai. Tokiu metodu pavyko išnaikinti Naujojo Pasaulio muses Jungtinėse Valstijose dar 1966 m., o taip pat 2017 m. nedidelį jų protrūkį Floridoje.

Išveisti šių musių patinėliai apšvitinami, todėl tampa sterilūs, o tuomet jie iš lėktuvų paleidžiami virš mėsinių musių apniktų teritorijų, daugiausia pietų Teksase ir Meksikoje. Šie patinai poruojasi, bet neapvaisina musių, todėl populiacija palaipsniui mažėja.

1953 m. pradžioje USDA mokslininkų dėmesį patraukė veterinarijos pareigūno B. A. Bitterio iš Kiurasao salos Nyderlandų Antiluose, 40 mylių nuo Venesuelos pakrantės, laiškas. Jis paprašė USDA pagalbos sprendžiant šių musių problemą. Kiurasao pasirodė esanti ideali vieta bandymams, joje gyveno nemaža naminių gyvūnų populiacija, ji buvo pakankamai maža, kad būtų galima atlikti kontroliuojamus lauko bandymus, o tyrėjai manė, kad ji yra pakankamai toli nuo Pietų Amerikos, kad būtų išvengta musių migracijos.

1954 m. USDA mokslininkai masiškai veisė šias muses Orlande, Floridoje, ir nuskraidino jas į Kiurasao. Buvo paleista maždaug po 400 sterilizuotų patinų 1 kvadratinei myliai. Veiksmingas vietinės populiacijos išnaikinimas buvo pasiektas per 10 savaičių.

Pastarieji atvejai

Kaip praneša specialiosios komisijos, skirtos šių musių likvidavimui, tinklapis, 2023 m. sausį Panamoje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis dėl mėsinių musių protrūkio, o liepos 5 d. Žemės ūkio plėtros ministerija (MIDA) oficialiai paskelbė protrūkį visoje šalyje. To mėnesio pabaigoje, patvirtinus pirmąjį atvejį, Kosta Rikoje buvo pradėtas sterilizuotų musių paleidimas. 2023 m. gruodį pirmasis atvejis buvo aptiktas Nikaragvoje, todėl tą patį mėnesį ir ten pradėtas taikyti sterilių musių metodas.

2024 m. rugsėjį Hondūre buvo pranešta apie pirmąjį atvejį, o spalio 7 d. toje teritorijoje taip pat pradėtos leisti sterilios musės. Mėnesio pabaigoje Gvatemalos ir Hondūro pasienyje taip pat pradėti leisti sterilūs vabzdžiai. Lapkričio 30 d. naikinimo operacijos pradėtos Meksikos Katzachos regione.

Šiemet sterilizuotų musių paleidimas buvo sustabdytas likusioje Centrinės Amerikos dalyje, siekiant sutelkti pastangas Tuxtloje, Meksikoje, kuriant biologinį barjerą Tehuantepeko sąsmaukoje.

Musių veisimas

Kadangi parazitas vėl pasirodė Pietų Meksikoje 2024 m. pabaigoje, USDA atnaujino musių sterilizacijos programą. Meksikos gamykla Metapa mieste iki 2026 m. liepos mėn. bus pertvarkyta, kad per savaitę būtų išveisiama nuo 60 iki 100 milijonų sterilių musių, o galiausiai ketinama šį skaičių padidinti iki 400 milijonų.

Tuo pačiu metu Pietų Teksase statomas paskirstymo centras, kuris papildomai priims 117 milijonų musių per savaitę iš Panamos. Numatoma, kad bendra tokio projekto kaina sieks apie 29,5 mln. JAV dolerių – 8,5 mln. JAV dolerių amerikietiškiems įrengimams ir 21 mln. JAV dolerių Meksikos gamyklos modernizavimui.

Nauda žemė ūkiui

USDA apskaičiavimais, JAV gyvulininkystės sektorius dėl mėsinių musių išnaikinimo kasmet gauna daugiau nei 900 mln. dolerių naudos. Nuo naikinimo pradžios iki 1991 m. Meksikos gamintojai ir vartotojai sutaupė apie 2 mlrd. dolerių.

1995 m. Teksaso A&M universiteto atliktame tyrime tiesioginė nauda Centrinės Amerikos gyvulių augintojams buvo įvertinta 73 mln. dolerių per metus, o bendra ekonominė nauda regionui – 257 mln. dolerių per metus. Meksikos nauda nuo 1991 iki 1994 m. buvo įvertinta 275 mln. dolerių per metus.

Be to, dėl šio mirtino vabzdžio išnaikinimo pagerėjo žmonių ir gyvūnų sveikata bei pakilo gyvenimo lygis.

Be kita, ko, naikinant pavojingus vabzdžius prisidedama prie nykstančių laukinių rūšių išsaugojimo, nes jos turi didesnę išgyvenimo tikimybę. Dabar gyvuliams ir laukinei gamtai atvertos papildomos ganyklos, kuriose anksčiau buvo didelės šių musių populiacijos.

Pagerėjo smulkesnių ūkininkų ir rančininkų, ypač Centrinėje Amerikoje, gyvenimo kokybė, nes sumažėjo gyvuliams gydyti reikalingų darbo valandų skaičius ir sumažėjo mėsinių musių užkrėtimo rizika.

Tačiau šių parazitų naikinimo operacijos ne visada baigdavosi sėkmingai. Antai 2025 m. birželį pietų Meksikoje sudužo lėktuvas, dalyvavęs sterilių musių paleidimo misijoje. Per avariją žuvo du Gvatemalos pilotai ir meksikietis žemės ūkio inžinierius. Lėktuvas turėjo išleisti muses netoli Gvatemalos sienos, kad sustabdytų tolesnį parazito plitimą.

 

Parengė Ričardas Čekutis

 

Dalintis