Kaunas +21,2 °C Nedidelis lietus
Pirmadienis, 14 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Nedidelis lietus
Pirmadienis, 14 Lie 2025

Per 1700 vaikų Lietuvoje atrado gyvulininkystę iš arti

2025/07/14


Ne visi vaikai žino, kaip atrodo tikras ūkis, kuo skiriasi avis nuo ožkos ar kaip gieda gaidys ankstų rytą. Tai jie gali pamatyti, išgirsti ir susipažinti dalyvaudami Šviečiamojoje gyvulininkystės programoje.

Programa ne tik supažindina vaikus su ūkinių gyvūnų pasauliu – ji įgyvendinama tam, kad pažadintų smalsumą, ugdytų atsakomybę ir įkvėptų ateities pasirinkimus. Galbūt tai pirmas žingsnis į veterinarijos studijas, gyvulininkystės technologiją ar paprasčiausią ryšį su gyvūnu.

Jau ne vienerius metus vykdoma iniciatyva vasarį kvietė ugdymo įstaigas teikti paraiškas. Šiemet veiklose dalyvavo net 37 ugdymo įstaigos ir 1778 vaikai iš visos Lietuvos.

Veiklos, kurios kviečia pažinti, judėti ir stebėti

Ūkinių gyvūnų parodos darželiuose vyko iki pat birželio. 1248 vaikai susipažino su smulkiaisiais ūkio gyvūnais tiesiog savo įstaigoje. Jie juos galėjo stebėti, glostyti. Taip pat buvo vedamos edukaciniai užsiėmimai.

„Vaikai suprato, kaip prižiūrimi ūkio gyvūnai, kokia yra jų svarba mūsų gyvenime. Daug emocijų, susidomėjimo ir nuoširdaus juoko!“ – apie vaikų entuziazmą kalbėjo  Panevėžio Kastyčio Ramanausko lopšelio-darželio mokytoja.

Išvykos į ūkius buvo organizuojamos jau orui įšilus antroje gegužės pusėje ir tęsėsi iki birželio pradžios. Šiose išvykose dalyvavo 356 mokiniai. Jie aplankė įvairius ūkius visoje Lietuvoje. Vaikai mokėsi apie gyvūnų laikymo sąlygas, jų šėrimą, stebėjo ūkininkų darbą.

„Ši pažintis buvo ne tik įdomi, bet ir labai naudinga – vaikai mokėsi atsakomybės, suprato, kad gyvūnas – ne žaislas, o gyva būtis, reikalaujanti priežiūros ir pagarbos“, – įspūdžiais dalijosi mokytoja iš Panevėžio „Vilties“ progimnazijos.

Programos dalyvių pažintis su mokslo institucijomis vyko paskutinėmis gegužės savaitėmis ir siekė vasaros pradžią. 174 vaikai lankėsi VDU Žemės ūkio akademijoje, kur stebėjo laboratorijas, gyvulininkystės technologijas ir susitiko su dėstytojais:

„Vaikai stebisi: „Ar čia tikrai galima studijuoti karves?“ – socialiniame tinkle dalijosipedagogė. – Bet būtent taip gimsta žingeidumas ir galbūt – būsimo veterinaro svajonė“.

Šviečiamąją gyvulininkystės programą įgyvendina Žemės ūkio ministerija ir Žemės ūkio agentūra.  Programa startavo  dar 2014 metais ir ja siekiama skatinti vaikų ir jaunimo domėjimąsi gyvulininkyste bei su šia sritimi susijusiomis profesijomis.

Pagrindiniai programos tikslai yra jos dalyvius supažindinti su ūkinių gyvūnų įvairove ir jų svarba žmogaus gyvenime; ugdyti pagarbą gyvūnams, atsakomybę ir tvarius ūkininkavimo principus; skatinti vaikus ir jaunimą rinktis gyvulininkystės, veterinarijos ar gyvūnų priežiūros studijas bei profesijas.

Programa kasmet vykdoma apjungiant praktines veiklas, pažintines išvykas į ūkius, susitikimus su gyvulininkystės specialistais ir apsilankymus mokslo institucijose. Veiklos pritaikomos tiek ikimokyklinio, tiek pradinio ir pagrindinio ugdymo vaikams.

 

ŽŪA informacija

Dalintis