Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +3,1 °C Dulksna
Penktadienis, 20 Grd 2024

Kalvarija per Sekmines ūžė lyg bičių avilys

2024/05/22


Pietų Lietuvoje visi keliai per Sekmines vedė į Kalvarijos turgų. Oras – pasakiškas, tad ir pardavėjų, ir pirkėjų buvo gausu. Vietiniai sakė, kad tiek žmonių turguje dar nematę.

Per javų lauką – į gėlių jūrą

Automobilių nebuvo kur pasistatyti, tad kai kuriems teko į turgų kulniuoti nemenką atstumą per javų lauką. Kai kas jau įgudęs – matyt, vietinis – važiavo dviračiu: visi traukėsi, užleido jam kelią. O lauke – takelis jau išmintas, sausa, žemė suskilinėjusi.

Einant jau iš tolo buvo matyti įvairiaspalvė gėlių jūra. O ir daržovių daigų buvo apstu. Galva ėmė suktis, kai reikėjo rinktis – ką pirkti, kokia veislė geriausiai derės? Visko buvo daug, kainos – panašios. Pomidorų, paprikų, agurkų daigai kainavo po 1 Eur. „Tik arbūzų daigai brangesni – nuo 1,30 iki 2 Eur“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo dzūkė Rita Opolskienė iš Teizininkų k. (Lazdijų r.).

Daržininkė prekiauja ir Kalvarijos turguje, ir Veisiejuose. „Veisiejuose daigus perka geriau, nes ten pasirinkimas mažesnis nei Kalvarijoje. O gėles visur perka noriai“, – pastebėjo ji. Kopūstų, brokolių, briuselinių  ir žiedinių kopūstų daigeliai – po 0,30 Eur. O štai žemuogių daigelį galėjai už 1 Eur nusipirkti. Tačiau yra ir pigesnių – po 0,50 Eur. Svyrančių žemuogių daigas kainavo nuo 3 iki 6 Eur, priklauso nuo dydžio. Remontantinės braškės – po 7 Eur.

Sodininkai rinkosi medelius savo sodams. Kiekvienas ieškojo pagal kišenę, mat sodinukų kainos šoko pasiutpolkę. Obelaitės kainavo apie 20 Eur, nors buvo galima rasti ir po 10 Eur, kriaušaitės – 20 Eur, buvo ir po 15 Eur, koloninės – 25 Eur, abrikosai – 15–20 Eur, graikiniai riešutmedžiai – 6 Eur, slyvos – 15 Eur, serbentų krūmeliai – 7–8 Eur, bet pastabūs pirkėjai galėjo surasti ir po 5 Eur, šilauogės – 12 Eur, vynuogės – 15 Eur.

Geltonas bijūnas – 10 Eur, raganės – 10–15 Eur, tulpmedis – 24 Eur, azalijos, rododendrai – po 25 Eur. Didžiagalviai serenčiai – 1,50 Eur, žilė ‘Angelo sparnai’ jau daugybę metų kainuoja 5 Eur. Augintoja paaiškino, kad nors jie už daigelius kasmet moka vis daugiau, tačiau užauginę daugiau nei 5 Eur prašyti nedrįsta. Kodėl? Išvada paprasta – niekas nepirks. Petunijos – nuo 2 iki 12 ar net 15 Eur, tačiau labiausiai pirko kainuojančias po 5–6 Eur, begonijos – po 3 Eur, pelargonijos – nuo 2,50 iki 7 Eur. Populiarūs vadinamieji gėlių mišiniai, kurie tikrai nepigūs – gali kainuoti net 19 Eur.

Turgaus prekeiviai tvirtino, kad kainos tokios pat kaip pernai. „Negalime daugiau kelti, nes niekas nepirks. Kur tada reikės padėti daigus? Apsisodins ir jų niekam nereikės“, – teigė jie.

pakalnutės
Turguje gausi, ko nori – ir pakalnučių iš miško, ir rabarbarų iš daržo.

Kvepėjo lelijomis ir šviežiu medumi

Vazonėliuose pasodintos žydinčios lelijos kainavo po 8 Eur. Jaunasis ūkininkas Evaldas Eidukaitis iš Akmenynų sen. (Kalvarijos sav.) sakė, kad jis darbavosi užsienyje ir nė neplanavo sugrįžti namo, o juolab ūkininkauti. Tačiau aplinkybės taip susiklostė, kad jaunas vyras turėjo skubiai sugrįžti į Lietuvą. Nieko nelaukęs, ėmėsi darbų. Ūkyje buvo laikoma 20 karvių, jis nupirko dar 10. Pasidžiaugė, kad kol kas karvės „pačios save išlaiko“. Jis teturi 3 ha nuosavos žemės, tačiau yra močiutės, mamos, dar nuomojasi. Šienauja savo technika. Tiesa, šieną presuoja ne pats, tenka samdyti. Paklaustas, ar nežada pasinaudoti Europos Sąjungos parama, patikino, kad jam geriausia užsidirbti ir už savus nusipirkti. „Nenoriu įsipareigojimų“, – tiesiai rėžė ŪP pašnekovas. Vis mąstė, kuo čia dar užsiėmus, kaip pats sako, „prie ūkio“.

„Švenčiau savo gimtadienį. Dovanos vokeliuose – pinigai. Kad jų neišleisčiau niekniekiams, už artimųjų, draugų dovanotus pinigus pasistačiau didžiulį šiltnamį ir pasodinau apie 400 lelijų“, – pasakojo vaikinas. Jokių kitų gėlių jis nesodino, tik lelijas. „Man jos labai gražios“, – tarstelėjo. Daug prisodinta jų ir sodyboje. Gėlininkas neša jas į lauką iš šiltnamio, kad ne taip greitai sužydėtų.

Ant turgaus prekystalių jau pririkiuota šviežio medaus stiklainiukų. Bitininkai džiaugėsi, kad pavasarinio medaus kaip niekada daug. Iš avilio prisuko po 8 ar net 10 kg medaus. Geraširdžiai bitininkai tuoj vaišina pirmu, pačiu skaniausiu ir kvapniausiu medumi. Už 1 kg šviežio medaus prašė 7 Eur.

Jau juntamas ir grybų kvapas: 1 kg kreivabudžių – 8 Eur.

Koks pavasaris be viščiukų

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje: Iš javų lauko – tiesiai į gėlių jūrą. Nieko nėra skaniau už pirmą, pavasarinį medų.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis