Gimtajame krašte ūkininkaujantis Ž. Mačiukas „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad didžiausias kliuvinys žemdirbių gamybinei veiklai yra kasmet besikeičiantys Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) keliami nauji bei keičiami reikalavimai – nėra agroverslo politikos tęstinumo ir pastovumo. Ūkininkai yra priversti vykdyti perteklinius ŽŪM reikalavimus, nes kitaip sulauktų sankcijų ir baudų. Ūkininkas teigė, kad kiekvienais metais vis daugėja popierizmo, naujų reikalavimų, nes ŽŪM valdininkai žemės ūkio sektoriui vadovauja iš savo kabinetų Vilniuje, yra atitrūkę nuo žemės ir nuo kaimo realybės.
Ž. Mačiukas savo ūkį įkūrė 2008 m. liepą. Jis dirba daugiau nei 100 ha, augina žiemines kultūras – rapsus, kviečius, miežius, taip pat vasarinius miežius, žirnius ir pupas. Visoms kultūroms skyrė panašaus dydžio plotus. Savo ūkyje taiko sėjomainą. Ūkininko nuomone, sėjomaina yra labai svarbu, nes augalų kaita nenualina dirbamos žemės, taip pat padeda išlaikyti dirvožemio derlingumą. Pagal galimybes Ž. Mačiukas kasmet stengiasi padidinti savo turimus plotus. Be paties šeimininko, ūkyje dirba dar vienas etatinis darbuotojas, o akmenims iš laukų rinkti samdo talkininkų.
Nedidelio augalininkystės ūkio centras įsikūręs Naisiuose. Grūdams laikyti yra nemažas mūrinis sandėlis, kurį pastatė Ž. Mačiuko tėvas. ŪP pašnekovas pasakojo, kad anksčiau jo tėvai turėjo savo valdas. Ūkio centre yra ir džiovykla, grūdų pirminio valymo įrenginiai. Ūkininkas žieminių rapsų ir žieminių miežių derliaus sandėlyje nelaiko, grūdus paruošia prekybai ir išveža parduoti. O štai žieminius kviečius supila į sandėlį, vėliau skirtingais metų laikais dalimis išveža supirkėjams į Klaipėdos arba į Rygos uostus.
Kartu su Ž. Mačiuku apžiūrėjome jo auginamas kultūras. Ūkininkas džiaugėsi gražiai žydinčiais žieminiais rapsais – jeigu meteorologinės sąlygos bus palankios, neišguldys uraganas, neiškuls vėtros, iš hektaro turėtų byrėti iki 4 t derliaus.
Sustojome prie kito lauko. Kaip jūra bangavo vešlūs žieminiai miežiai – prasidėjo jų plaukėjimo etapas. Ūkio šeimininkas prognozavo, kad jei gamta bus palanki, turėtų būti geras žieminių miežių derlius – iki 7–8 t /ha. Ž. Mačiukas tikisi ir gero pupų derliaus, kasmet neblogas būna žieminių kviečių derlius. Ūkininkas prisiminė praėjusią vasarą, kai praūžęs galingas uraganas, smarki liūtis su ledėkais daugeliui seniūnijos ūkininkų pridarė didelių nuostolių.
Prieš penkerius metus augalininkystės ūkio šeimininkas pasirinko neariamąją žemės dirbimo technologiją, sėja į noraginiu skutikliu minimaliai įdirbtą dirvą, apie 30 proc. sumažino trąšų normas. Ž. Mačiukas kalbėjo, kad tokia žemės dirbimo technologija, palyginti su arimu, pagreitino darbus, be to, daug mažesnės gamybos sąnaudos – taupomi ne tik degalai, bet ir darbo laikas, o svarbiausia, kad taip dirbant yra tausojamas dirvožemis. Praėjusį rudenį žieminius rapsus pasėjo tiesiai į ražienas – išbandė nulinio žemės dirbimo technologiją. Ūkininkas teigė, kad būtina tausoti dirvožemį, saugoti gamtą.
Autorės nuotraukoje ūkininkas Žydrūnas Mačiukas žieminių miežių lauke.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.