EP Aplinkos komitetas sutarė dėl savo pozicijos – priemonių, kuriomis siekiama užtikrinti tvarų pesticidų naudojimą ir iki 2030 m. bent 50 proc. sumažinti visų cheminių pesticidų naudojimą ir riziką.
Dokumente, už kurį balsavo 47 komiteto nariai (37 pasisakė prieš, 2 susilaikė), sakoma, kad 2030 m. ES turi sumažinti cheminių augalų apsaugos produktų naudojimą ir riziką bent 50 proc., o vadinamųjų „pavojingesnių produktų“ naudojimą – 65 proc., palyginti su 2013–2017 m. vidurkiu. Komisija, remdamasi 2015–2017 m. vidurkiu, abiem atvejais pasiūlė 50 proc. tikslą.
EP komitetas pasisako už tai, kad kiekviena valstybė narė patvirtintų nacionalinius tikslus ir strategijas, pagrįstus per metus parduodamomis medžiagomis, jų pavojingumo lygiu ir žemės ūkio paskirties žemės plotų dydžiu. Tada Komisija patikrintų, ar nacionaliniai tikslai turi būti platesnio užmojo, kad būtų pasiekti ES 2030 m. tikslai.
Siekiant kuo labiau padidinti nacionalinių strategijų poveikį, valstybės narės taip pat turi nustatyti konkrečioms žemės ūkio kultūroms skirtas taisykles, taikomas bent toms penkioms kultūroms, kurioms cheminių pesticidų naudojimo sumažinimas turėtų didžiausią poveikį.
Cheminių pesticidų draudimas jautriose zonose
Norima uždrausti cheminių pesticidų (išskyrus tuos, kuriuos leidžiama naudoti ekologiniam ūkininkavimui ir biologinei kontrolei) naudojimą jautriose zonose ir penkių metrų buferinėje zonoje, pvz., visose miesto žaliosiose erdvėse, įskaitant parkus, žaidimų aikšteles, sporto aikštynus, viešuosius takus, taip pat "Natura 2000" teritorijose.
Integruotoji kenkėjų kontrolė ir mažos rizikos pesticidai
EP nariai teigia, kad ES šalys privalo užtikrinti, kad cheminiai pesticidai būtų naudojami tik kraštutiniu atveju, kaip nustatyta integruotojoje kenkėjų kontrolėje.
Siekiant ūkininkus geriau aprūpinti alternatyviais produktais, EP komitetas pasisako už tai, kad Europos Komisija nustatytų ES 2030 m. tikslą padidinti mažos rizikos pesticidų pardavimą. Be to, Komisija taip pat turėtų įvertinti metodikas, kuriomis siekiama paspartinti mažos rizikos pesticidų autorizacijos procesą ir biokontrolę, nes dabartinės ilgos procedūros yra didelė kliūtis jų naudojimui.
Naujosiomis taisyklėmis nustatyti pakeitimai būtų laipsniški, kad bet koks neigiamas poveikis apsirūpinimui maistu būtų sumažintas iki minimumo.
Importas iš ES nepriklausančių šalių
Iki 2025 m. gruodžio Komisija turėtų atlikti pesticidų naudojimo importuojamų žemės ūkio ir maisto produktų gamyboje analizę, palyginti su ES produktais. Taip pat EK prireikus turėtų pasiūlyti priemones, kurios leistų užtikrinti, kad importas atitiktų ES standartus. Be to, būtų uždrausta eksportuoti ES nepatvirtintus pesticidus.
Europarlamentas dėl cheminių pesticidų apsispręs lapkričio 20–23 d. Paskui prasidėtų derybos su ES valstybėmis narėmis.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos