Pasak kooperatyvo vadovo E. Kleinaičio, kooperatyvo tikslas – bendrai mėginti pasipriešinti monopolininkams. Be to, tik bent kelis šimtus tonų ir didesnį pieno kiekį kontroliuojantis kooperatyvas gali tikėtis palankesnių kainų iš perdirbėjų, pigiau įsigyti reikalingų žaliavų, pašarų ar būtinų papildų. „Tik kartu galime pasiekti apčiuopiamų rezultatų“, – „Ūkininko patarėjui“ tvirtino kooperatyvo vadovas.
Kooperatyvo tikslas
Kooperatyvas „Baltas“ gyvuoja dar visai neseniai, nuo kovo mėnesio, bet jo vadovas, ūkininkas E. Kleinaitis, jau gali džiaugtis gana sėkminga veiklos pradžia. „Tačiau ūkininkai dar sunkiai įsisąmonina paprastą tiesą, jog pieną turi valdyti ūkininkas, o ne įmonė. Į kooperatyvą priimame tik tą suprantančius žmones. Kooperatyve tikrai neatsiras vietos tiems ūkininkams, kurie linkę slapta su perdirbėjais derėtis, saviškius išduoti“, – ŪP pažymėjo pašnekovas.
Mintis ir būtinybė steigti kooperatyvą kilo E. Kleinaičiui ir šilališkiui ūkininkui G. Vėlavičiui. Abu ūkininkai laiko maždaug 100 pieninių karvių bandas. Po truputį kolektyvo gretas pildo ir Tauragės, Šilalės ūkininkai, kol kas registruotų kooperatyvo narių – 15. Prie kooperatyvo, jei tik norėtų ir situaciją suprastų, pasak E. Kleinaičio, galėtų prisijungti ir kitų rajonų supratingi ūkininkai.
„Po vasario pabaigoje Lietuvoje vykusio pienininkų streiko nesinorėjo taip visko palikti, pasiduoti. Reikėjo eiti iki galo, todėl ir įkūrėme kooperatyvą, kurio tikslas – padėti ūkininkams sudaryti kuo palankesnes sutartis, užtikrinančias pelningą pieno pardavimą. Nesinori, kad ūkininkai, kaip jau ne sykį yra atsitikę, būtų „išmaudyti“. Kuo mūsų bus daugiau, tuo įmonėms bus sunkiau mumis atsikratyti, tuo mūsų žodis bus svaresnis. Tik kartu galime pasiekti apčiuopiamų rezultatų“, – redakcijai tvirtino kooperatyvo vadovas.
Ketina įkurti logistikos centrą
E. Kleinaitis sakė, jog artimiausiu metu kooperatyvas ketina įkurti savo logistikos centrą. Tačiau dėl dažnai besikeičiančios, neaiškios situacijos, konkrečios datos neįvardijo. „Visas rinkas žinome, kiekvieną svyravimą pastebime. Matome, jog ūkininkams neadekvačiai sumokama už parduodamą pieną. Du maždaug vienodo dydžio pieno ūkiai turėtų maždaug vienodai ir gauti. Bet, pardavusiam vos 100 litrų pieno, tiek pat mokėti, kiek ir toną pardavusiam, nebūtų teisinga. Būtina atsižvelgti į logistikos, kitus kaštus. Kai turėsime savo logistikos centrą, tuomet bus ir kita kalba“, – pasakojo ūkininkas ir kooperatyvo vadovas. Kol kas kooperatyvas stengiasi dirbti be pienvežių.
Kooperatyvo „Baltas“ vadovas E. Kleinaitis sakė, jog tarp daugybės neaiškumų aišku yra viena – kooperatyvui reikia valdyti kasdien bent kelis šimtus tonų pieno, kad atsirastų daugiau galimybių derėtis su perdirbėjais.
„Ūkininkai turi suprasti, jog niekas ir nieko už juos nepadarys. O jei padarys – tai ir gautą naudą sau pasiims. Tik kooperuotai įmanoma dirbti. Kooperacija, reikia pripažinti, įsibėgėja lėtai. Pirmiausia todėl, kad turime daug priešų“, – nedetalizavo kooperatyvo vadovas.
E. Kleinaičio nuomone, tikra nesąmonė yra ir europinių milijonų skirstymas pieno gamintojams bele kaip. Bet yra kaip yra. Kad reikalai keistųsi į gerąją pusę, pasak ūkininko, būtini pokyčiai valdžioje. „Pasakysiu tiesiai šviesiai: yra tokių „specialistų“, kurie laukia nesulaukia pensijos. Sėdi ir tyli. Nei klausosi ūkininkų, nei girdo, ką jie sako. Reikia valdžios atsinaujinimo ir atsijauninimo, kad aktyvūs, protingi žmonės dirbtų“, – teigė pašnekovas.
Yra ir nuleidusių rankas
Kooperatyvo „Baltas“ vadovas apgailestavo, jog yra ūkininkų, aktyviai dalyvavusių protesto akcijose, bet nuleidusių rankas, nebeieškančių tolimesnio ūkininkavimo galimybių ir išeičių.
„Streikas buvo naudingas vien dėl supratimo, kaip pieninės su mumis žiauriai pasielgė. Bet dabar tiems patiems supirkėjams jau nelabai ramu, nes pieno žaliavos pradeda smarkiai trūkti. Mums, ūkininkams, nerūpi jų vidaus karai. Iš esmės streikas daliai ūkininkų niekada nesibaigia, o kitiems... Nesuprantu, kam iš viso reikėjo streikuoti, o paskui – pasiduoti? Parduodamos ištisos pieninių karvių bandos. Situacijos sudėtingumas paaiškės kitų metų pradžioje, kai bus paskelbti Registrų centro duomenys. Neabejoju, jog Lietuvoje smarkiai sumažės visų galvijų, ne tik pieninių karvių“, – sakė E. Kleinaitis.
Egidijaus KLEINAIČIO nuotrauka
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.