Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 26 Kov 2023

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

2023/02/03


Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas“.

Akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aukštas pieno produktų kainas parduotuvėse ir neregėtas žemumas pasiekusias pieno supirkimo kainas bei pradėti dialogą su perdirbėjais ir pardavėjais, kad kainų sąžiningumas būtų užtikrintas visuose lygmenyse. Akciją organizuoja Žemdirbių organizacinis štabas, vienijantis jaunus, aktyvius ūkininkus – Audrių Vanagą, Eimantą Eigirdą, Martyną Puidoką, Igną Hofmaną ir Randalę Rasimaitę.

ŪP pakalbintas žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė: „Akcija yra reikalinga ūkininkams, ir jie turi teisę išsakyti savo nuomonę. Per Pieno tarybos  posėdį buvo susitarta, kad abi pusės – ir perdirbėjai, ir gamintojai – neišvengiamai yra susijusios tarpusavyje Aš tikrai ginsiu pieno gamintojus, kurie, svyruojant pieno supirkimo ir pieno produkcijos kainoms, yra silpniausia grandis“. Taip pat jis pridūrė, jog mato pareigą apginti pieno gamintojus.

Anot ministro, priežasčių, kodėl susidarė tokia sudėtinga situacija, yra daug. Kiekvienas ūkininkas galėtų jų išvardinti daugybę.

„Objektyvios priežastys yra šios: pradėjus kristi pasaulinėms pieno supirkimo kainoms, į tai sureagavo biržos. Tuo tarpu anksčiau, pakilus energijos ir maisto kainoms, visoje šioje grandinėje ūkininkas buvo paskutinėje vietoje, kol buvo pakeltos pieno supirkimo kainos. Dabar yra priešingai – prasidėjus pokyčiams bendroje pieno rinkoje, ūkininkai yra pirmi, kurie turi sugerti visą šitą smūgį. Kalbant apie verslo valdymo riziką, kodėl ūkininkai turi būti pačioje rizikingiausioje dalyje? Mums tai nepriimtina, todėl Pieno taryboje sutarėme, jog reikia ieškoti sprendimų, kad verslo rizikingumas, ir perspektyvos prognozavimas turėtų būti labiau nuspėjamas“, – kalbėjo K. Navickas.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas: „Akcija yra reikalinga ūkininkams, ir jie turi teisę išsakyti savo nuomonę“.

Žemdirbių organizacinio štabo narė Prienų rajone ūkininkaujanti R. Rasimaitė ŪP tvirtino, kad kaimo problemos iš melioracijos griovių ir pelkių persikėlė į parduotuvių lentynas: pieno produktų kainos kelia vartotojų pasipiktinimą.

„Mūsų pienininkai keliasi dar saulei neprašvitus, į  ėdžias rūpestingai krauna vasara kvepiančius pašarus, praeidami pakalbina ir mirkteli šiltiems juodmargių snukiams. Tokia kasdienybė ūkių, kurie gamina lietuvišką pieną. Šiandien tie ūkiai balansuoja ant išlikimo ribos, nes gaminti pieną už dyką neįmanoma net prie geriausių norų, nors ūkininkai gaminti pieną nori labai“, – akcentavo R. Rasimaitė.

Viena iš akcijos „Kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas“ organizatorių – Prienų rajono ūkininkė Randalė Rasimaitė.

Akcija vyks prie pieno perdirbėjų būstinių Vilniuje, Telšiuose, Pagėgiuose, Marijampolėje ir Rokiškyje bei prie penkių didžiųjų prekybos centrų Vilniuje. Jos metu šalia prekybos centrų ir įmonių administracinių pastatų bus statomi ir žali kryžiai.

„Protestuosime prieš mažiausią iš ūkininkų superkamo žaliavinio pieno kainą Europos Sąjungoje, didžiausias pieno ir jo produktų kainas vartotojams bei  prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomą norą grobti. Pasisakysime už sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje, teisingas maisto kainas vartotojams ir ūkių išlikimą“, – patikino ūkininkė R. Rasimaitė.

 

ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ

123rf, ŪP ir asmeninio albumo nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/26

ŽŪM praretino vyriausiųjų patarėjų gretas

Šią savaitę darbą Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) paliko ne vienerius metus joje vyriausiuoju specialistu, viceministru, o pastaruoju metu – žemės ūkio atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (ES), vyriausiuoju ...
2023/03/26

Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicijos

1639 m. buvo įkurtas Žemaičių Kalvarijos Kristaus kančios kelias. Maldininkai apeidami Žemaičių Kalvarijas (Kristaus kančios kelio koplyčias) gieda giesmes, vadinamuosius „Žemaičių Kalvarijos kalnus“.
2023/03/26

Žvalgomieji archeologiniai tyrimai visuomenei gali suteikti naujų žinių

Kultūros paveldo departamento (KPD) Alytaus–Marijampolės teritorinis skyrius atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu padažnėjo ydingos praktikos atvejų, kai vykdant žemės judinimo darbus nesilaikoma teisės aktų, reglamentuojančių archeologinių...
2023/03/26

Analizė: kaip žiniasklaida atspindi „vyriškas“ ir „moteriškas“ profesijas ir kodėl tai žalinga

Žiniasklaidos analizės bendrovė „Mediaskopas“ ištyrė, kaip Lietuvos žiniasklaidoje atrodo profesinis orientavimas ir profesijų bei užimamų pareigų pasiskirstymas pagal lytis. Spaudos bei interneto straipsniuose, radijo ir televi...
2023/03/26

Stiprinama prevencija dėl žolės gaisrų: pareigūnai į reidus vyks ir po darbo, ir savaitgaliais

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), kaip ir kasmet, kovo–gegužės mėnesiais rengia gaisrų prevencijos akciją „Nedegink žolės!“. Nuo kovo 27 dienos iki balandžio 10 d. prevencijos vykdymas bus dar labi...
2023/03/26

Sodybos – tai gyvenimo būdas

Žvilgsnis į žemės sklypą gali būti skirtingas. Vieni matys daug sunkaus, nesibaigiančio fizinio darbo, kiti įžvelgs naudos, treti mėgausis, klausydamiesi paukščių čiulbėjimo, bičių dūzgimo, atgaivindami pėdas žydinčioje pievelėje, grožėdami...
2023/03/26

Išrinktojo Panevėžio rajono mero A. Pociaus laukia sudėtingas laikotarpis

Panevėžys (JP.lt). Praėjusį sekmadienį vykusiuose Panevėžio rajono mero rinkimuose išrinktas naujas Panevėžio rajono meras. Juo tapo dabartinis rajono vicemeras, socialdemokratas Antanas Pocius. Panevėžio rajone baigėsi Lietuvos valstiečių ...
2023/03/26

Rusija Baltarusijoje dislokuos taktinius branduolinius ginklus

Maskva, kovo 25 d. (AFP-BNS). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad kaimyninėje Baltarusijoje, kuri taip pat yra Maskvos sąjungininkė, dislokuos taktinius branduolinius ginklus.
2023/03/26

Draudimo įmokų kompensacijos skatina ūkininkus draustis

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad iki birželio 30 d. priimamos paraiškos gauti paramą dėl augalų ir pasėlių draudimo nuo stichinės sausros įmokų dalinio kompensavimo. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. p...