Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +12,8 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

2023/02/03


Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas“.

Akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aukštas pieno produktų kainas parduotuvėse ir neregėtas žemumas pasiekusias pieno supirkimo kainas bei pradėti dialogą su perdirbėjais ir pardavėjais, kad kainų sąžiningumas būtų užtikrintas visuose lygmenyse. Akciją organizuoja Žemdirbių organizacinis štabas, vienijantis jaunus, aktyvius ūkininkus – Audrių Vanagą, Eimantą Eigirdą, Martyną Puidoką, Igną Hofmaną ir Randalę Rasimaitę.

ŪP pakalbintas žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė: „Akcija yra reikalinga ūkininkams, ir jie turi teisę išsakyti savo nuomonę. Per Pieno tarybos  posėdį buvo susitarta, kad abi pusės – ir perdirbėjai, ir gamintojai – neišvengiamai yra susijusios tarpusavyje Aš tikrai ginsiu pieno gamintojus, kurie, svyruojant pieno supirkimo ir pieno produkcijos kainoms, yra silpniausia grandis“. Taip pat jis pridūrė, jog mato pareigą apginti pieno gamintojus.

Anot ministro, priežasčių, kodėl susidarė tokia sudėtinga situacija, yra daug. Kiekvienas ūkininkas galėtų jų išvardinti daugybę.

„Objektyvios priežastys yra šios: pradėjus kristi pasaulinėms pieno supirkimo kainoms, į tai sureagavo biržos. Tuo tarpu anksčiau, pakilus energijos ir maisto kainoms, visoje šioje grandinėje ūkininkas buvo paskutinėje vietoje, kol buvo pakeltos pieno supirkimo kainos. Dabar yra priešingai – prasidėjus pokyčiams bendroje pieno rinkoje, ūkininkai yra pirmi, kurie turi sugerti visą šitą smūgį. Kalbant apie verslo valdymo riziką, kodėl ūkininkai turi būti pačioje rizikingiausioje dalyje? Mums tai nepriimtina, todėl Pieno taryboje sutarėme, jog reikia ieškoti sprendimų, kad verslo rizikingumas, ir perspektyvos prognozavimas turėtų būti labiau nuspėjamas“, – kalbėjo K. Navickas.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas: „Akcija yra reikalinga ūkininkams, ir jie turi teisę išsakyti savo nuomonę“.

Žemdirbių organizacinio štabo narė Prienų rajone ūkininkaujanti R. Rasimaitė ŪP tvirtino, kad kaimo problemos iš melioracijos griovių ir pelkių persikėlė į parduotuvių lentynas: pieno produktų kainos kelia vartotojų pasipiktinimą.

„Mūsų pienininkai keliasi dar saulei neprašvitus, į  ėdžias rūpestingai krauna vasara kvepiančius pašarus, praeidami pakalbina ir mirkteli šiltiems juodmargių snukiams. Tokia kasdienybė ūkių, kurie gamina lietuvišką pieną. Šiandien tie ūkiai balansuoja ant išlikimo ribos, nes gaminti pieną už dyką neįmanoma net prie geriausių norų, nors ūkininkai gaminti pieną nori labai“, – akcentavo R. Rasimaitė.

Viena iš akcijos „Kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas“ organizatorių – Prienų rajono ūkininkė Randalė Rasimaitė.

Akcija vyks prie pieno perdirbėjų būstinių Vilniuje, Telšiuose, Pagėgiuose, Marijampolėje ir Rokiškyje bei prie penkių didžiųjų prekybos centrų Vilniuje. Jos metu šalia prekybos centrų ir įmonių administracinių pastatų bus statomi ir žali kryžiai.

„Protestuosime prieš mažiausią iš ūkininkų superkamo žaliavinio pieno kainą Europos Sąjungoje, didžiausias pieno ir jo produktų kainas vartotojams bei  prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomą norą grobti. Pasisakysime už sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje, teisingas maisto kainas vartotojams ir ūkių išlikimą“, – patikino ūkininkė R. Rasimaitė.

 

ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ

123rf, ŪP ir asmeninio albumo nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...
2024/02/27

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...