Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Piketais prie Vyriausybės neapsiribos – ateinančią savaitę žada didelę protesto akciją

2023/03/15


ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ ir BNS. – Šiandien apie krizę pieno sektoriuje buvo gausu kalbų ir pieno gamintojų pastangų neleisti valdžiai bei visuomenei pamiršti, kad padėtis nė per plauką nepagerėjo. Apie pieno supirkimo kainas ir ką daro ar darys Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) svarstė Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK). Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) surengė spaudos konferenciją. Prie Vyriausybės rūmų vėl piketavo pieno gamintojų atstovai, šįkart atsivežę ir gyvą telyčaitę.

Seimo komitete ko nors naujo nepasakė

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas nuotoliniame posėdyje nedalyvavo, nors jo darbotvarkėje tai buvo numatyta. Apie tai, ką daro ministerija esant tokio masto krizei ir ką numato daryti, Seimo narius informavo viceministras Paulius Astrauskas.

Padėtis iš tiesų dramatiška. Vasario mėnesį palyginti su sausiu vidutinė pieno supirkimo kaina krito 17 proc., o nuo gruodžio – apie 28 proc. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) padėties rimtumą pripažįsta, bet komentuojant situaciją bei galimybes padėti pieno gamintojams ir vėl pateikia tą patį argumentą – beda pirštu į esamą pieno ūkių struktūrą. Daug smulkių ūkių, jie nekooperuoti, ir tai lemia labai dideles žaliavinio pieno supirkimo kainų žirkles: nuo 14 iki 80 euro centų už pieno kilogramą.

„Aukščiausia kaina sausio mėnesį buvo 69 ct. Nepriklausomai nuo krizės, yra ūkių, kurie gali gauti aukštą kainą“, – komentuodamas pieno kainų statistiką sakė viceministras P. Astrauskas.

Trumpuoju laikotarpiu ŽŪM pasiūlys laikinąją valstybės pagalbą: apie 8 mln. Eur per I ketvirtį – ministerijos skaičiavimu, paramą gautų apie 12 tūkst. pieno gamintojų, maždaug po 38 Eur už karvę, o kooperuoti ūkininkai – 10 proc. daugiau. Taip pat viceministras priminė, kad ketinama dar kartą kreiptis į Europos Komisiją dėl galimybės „aktyvuoti krizių rezervo fondą“, šįkart – kartu su Latvija.

Jis svarstė, kad 8 mln. Eur per ketvirtį nėra mažai, nes esą žemdirbiai rezoliucijoje buvo įvardiję, kad sektoriaus išlikimui šiemet reikalinga 40 mln. Eur suma. Čia pat viceministras buvo pataisytas: 40 milijonų reikėtų ne metams, o pusmečiui. O laiką vilkinant, sumos poreikis tik auga...

Viceministro žodžiai pieno gamintojams tarsi druska ant žaizdos. Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininko, Plungės skyriaus lyderio Marijaus Kakčio, jo pateiktas kainų palyginimas yra „daugiau nei netaktiškas“, nes yra ūkių, kurie turi didelį įdirbį, užtikrina papildomus kokybės parametrus ir už tai gauna atitinkamus priedus.

ŽŪM pažadėti 8 mln. Eur parama visiems pieno gamintojams ketvirčiui – ašaros. „Sprendimas beveik niekinis“, – sakė M. Kaktys. Ir priminė, kad žemdirbių organizacijos ragino sprendimų ieškoti jau prieš kelis mėnesius.

Čia antrino ir Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) lyderė Regina Bernatonienė, ir neformalaus judėjimo „Žemdirbių organizacinis štabas“ atstovas Audrius Vanagas, ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Eimantas Pranauskas... Anot jo, dėl esamos padėties kalta tikrai ne ūkių struktūra. O R. Bernatonienė „įgėlė“ dar labiau: esą tais keliais milijonais ministerija norinti pridengti savo neveiklumą...

Iš Ministrų kabineto piketuotojus pastebėjo tik vienas ministras

Pieno gamintojų atstovai ir vėl stoviniavo prie Vyriausybės rūmų. Iš Kauno rajono atsivežė telyčaitę. Taip pat buvo padėta muilo ir vandens, siūlant padėti ministrui akis prasiplauti...

piketas
Piketuotojų pasiūlymas...

Tačiau ir šįkart iš Vyriausybės rūmų dėmesys piketuotojams nebuvo parodytas. Prie žmonių priėjo ir šnektelėjo, pasidomėjo tuo, kas jiems skauda, vienintelis Ministrų kabineto narys. Tai buvo krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Kas rūpi žmonėms, pasidomėjo vienintelis Ministrų kabineto narys – krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

ŪP pašnekino vieną iš piketuotojų – pieno ūkio savininkę iš Kupiškio rajono Migonių kaimo Jolantą Strolienę. Ji papasakojo, kad laiko 20 melžiamų karvių. Banda gera, kontroliuojamo produktyvumo – per laktaciją iš karvutės ūkininkai Jolanta ir Gidijus primelžia po 8–9 t kokybiško pienuko. Šeima į pieno ūkį daug investavo: įsirengė pieno liniją, pieno bloką. Pieno supirkėjas į ūkį atvyksta kas antrą dieną ir paima kokybišką atvėsintą pieną.

Tačiau dabar, pasak J. Strolienės, pieno kainos krito taip, kad veikla jau nuostolinga. Dabar pienas iš jos ūkio superkamas po 23 ct. Ūkininkė patvirtino, kad ŽŪM žadami 8 mln. Eur visiems Lietuvos pieno gamintojams joks išsigelbėjimas ir menka paguoda. Todėl Stroliai prisideda prie kitų pieno gamintojų akcijų. Iš namų dalijo pieną, dabar štai atvyko į Vilnių...

Anot kupiškėnės, jei kažkas nepasikeis, jiems lieka vienintelė išeitis – parduoti karvutes, padėti tašką savo ūkininkavimo istorijoje. Pieno gamintoja pamena ir ankstesne pieno sektoriaus krizes, tačiau ši, jos teigimu, kirto skaudžiausiai – anksčiau taip nebuvo, kad tuo pat metu pabrangtų elektra ir visos kitos gamybos sąnaudos.

Jolanta Strolienė patikino, kad palyginti su ankstesnėmis pieno sektoriaus krizėmis ši kirto skaudžiausiai.

Planuoja protesto akciją prie Seimo

BNS surengtoje spaudos konferencijoje LPGA pranešė, kad kovo 23 dieną prie Seimo planuoja surengti didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurioje planuoja dalyvauti apie 2,5 tūkst. žmonių.

„23 dieną mes atvažiuojame iš visų rajonų po 50 žmonių, leidimai išimti, atvažiuos ir latvių delegacija mums į talką, šiandien vyksta ta akcija prie Vyriausybės, ūkininkai tikrai nesustos, turime ir kitų priemonių (…) Mums čia nėra klausimo, būti ar nebūti, – Vyriausybė pasakys, ar reikia to pieno, ar ne“, – trečiadienį spaudos konferencijoje teigė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis.

Pasak jo, protesto metu bus nemokamai dalinamas pienas.

J. Vilionio teigimu, žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko siūloma 8 mln. eurų parama yra per maža – kad ūkininkai galėtų išgyventi bent penkis mėnesius, jiems reikėtų bent 40 mln. eurų. J. Valionio nuomone, ministras nesupranta situacijos.

„Ministras yra nesuprantantis, nežinantis ir nemokantis spręsti tų problemų“, – sakė J. Vilionis.

Žemės ūkio kooperatyvo „Pieno puta“ direktorės Juratės Dovydėnienės teigimu, valdžios siūlymas problemą spręsti ūkininkams kooperuojantis neveiktų, nes dabar kooperatyvai yra per maži, kad darytų įtaką, jų plėtrai reikalingos ūkininkų lėšos, kurių jie neturi. Jos nuomone, krizės sprendimui visų pirma reikia gelbėti ūkininkus čia ir dabar.

„Tai yra ilgalaikė priemonė, šiuo metu pieno sektoriaus sukooperuota apie 30 proc. ūkininkų ir tai visiškai neturi įtakos pieno kainoms (...) Reikėtų nuo 70 proc. ir daugiau“, – teigė J. Dovydėnienė.

Ji taip pat pridūrė, kad siūlomas sprendimo būdas, kai pieno gamintojai patys perdirbtų pieną, taip pat neveiksnus – jos kooperatyvas tą daryti jau yra bandęs.

„Kiekvienas mažas kooperatyvas turės begales išlaidų, kurios bus susijusios su perdirbimu ir transportavimu (... ) jos negalės konkuruoti su didžiaisiais perdirbėjais, tą galiu pasakyti iš patirties“, – sakė J. Dovydėnienė.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius teigė, kad šiuo metu Lietuvoje sparčiai mažėja pieno ūkininkų.

„Kiekvieną mėnesį mes prarandame iki 60 ūkių ir tie ūkiai yra pakankamai dideli“, – žurnalistams teigė jis.

Klausimas jau keliamas taip: ar verta auginti šią telyčaitę, ar dar reikalingas lietuviškas pienas?

 

Autorės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...