Columbus +17,6 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Geg 2025
Columbus +17,6 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 10 Geg 2025

Asociatyvi 123rf nuotr.

Pirmasis šiemet afrikinio kiaulių maro protrūkis – kiaulių ūkyje Latvijoje

2025/05/09


Gegužės 8 d. Latvijos atsakingos tarnybos patvirtino afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkį Kuržemės regione, Džūkstės valsčiuje, Tukumo rajone. Pastaraisiais metais dauguma AKM protrūkių Latvijoje fiksuoti netoli Lietuvos sienos – Kuržemės ir Zemgalės regionuose, todėl pasienio teritorijose išlieka padidinta grėsmė. Tai pirmas atvejis šiemet, kai pavojinga virusinė liga nustatyta naminių kiaulių ūkyje. Paskutinį kartą protrūkis tarp naminių kiaulių šalyje buvo fiksuotas dar 2024 m. spalio mėnesį – per visus metus AKM buvo patekęs į 7 kiaulių ūkius.  

„Dar vakar nuotolinio susitikimo metu, su beveik 300 Lietuvos ūkinių gyvūnų laikytojų kalbėjome, kaip efektyviausiai apsaugoti ūkį nuo bet kokio užkrato patekimo. Europoje turime situaciją, keliančią nerimą ir dėl kitų daugelį metų nenustatytų mūsų žemyne gyvūnų užkrečiamųjų ligų plitimo, o vakarykštis protrūkis Latvijoje rodo, kad turime ir toliau ne mažesnį dėmesį skirti kovai su aktyviai toliau cirkuliuojančia afrikinio kiaulių maro liga. Šis signalas iš kaimynės šalies labai rimtas ir čia labai reikalingas kiaulių augintojų ypatingas dėmesys. Vertindami grįžtamąjį Lietuvos ūkininkų ryšį ir susidomėjimą informacija apie ūkių apsaugos priemonių taikymą matome, kad bendradarbiavimas stiprėja ir teikia viltį, jog tai padės apsaugoti gyvulininkystės sektorių nuo labai didelių nuostolių. Esame pasiruošę ir toliau konsultuoti ir padėti apsaugoti Lietuvos ūkius“, – kalbėjo VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė.  

Liga įtarta gegužės 7 d., kai trims iš 36 ūkyje laikomų kiaulių pasireiškė būdingi AKM simptomai – karščiavimas, vangumas, apetito stoka ir pamėlynavusios ausys. Veterinarijos specialistai nedelsdami paėmė mėginius, o kitą dieną Latvijos nacionalinėje referencinėje laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino AKM diagnozę. 

Latvijos atsakingos institucijos iš karto ėmėsi visų privalomų priemonių. Aplink protrūkio vietą nustatytos 3 ir 10 kilometrų apsaugos bei priežiūros zonos, ūkyje pradėtas gyvūnų gaišinimas, gyvūninių produktų naikinimas, atliekama dezinfekcija, taikomi judėjimo apribojimai ir stiprinama stebėsena. Užkrato kilmė šiuo metu laikoma nežinoma. 

VMVT ragina visus kiaulių laikytojus – tiek smulkius ūkininkus, tiek komercinius augintojus – griežtai laikytis biosaugos reikalavimų: nuolat stebėti gyvulius, atkreipti dėmesį į neįprastus jų elgesio ar sveikatos pokyčius. Naujai įsigytas kiaules patartina kurį laiką laikyti atskirai ir atidžiai stebėti jų būklę. Jei pastebimi ligos požymiai, sergančius gyvūnus būtina atskirti nuo sveikųjų, kol bus išsiaiškinta ligos priežastis. Taip pat būtina vengti kontakto su laukiniais gyvūnais, dezinfekuoti darbo drabužius, įrangą ir transporto priemones, riboti pašalinių asmenų patekimą į ūkį, nešerti kiaulių maisto atliekomis. 

 

VMVT informacija

Dalintis