Ashburn +2,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +2,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023

Pirmieji metai jaunosios ūkininkės nenuvylė

2022/12/09


Stračiūnų kaimo jaunoji ūkininkė Ineta Miliūtė uogynus pasodino vos prieš trejus metus ir jos nuoširdus darbas netruko būti pastebėtas bei įvertintas – pirkėjai pamėgo merginos užaugintas saldžias šilauoges, o Lietuvos ūkininkų sąjungos kasmet organizuojamame „Metų ūkio“ konkurse Druskininkų savivaldybėje jos ūkis įvertintas III vieta.

Ūkininkauti nesiruošė

Gimusi ir augusi kaime I. Miliūtė savo ateities su gyvenimu kaime, juolab su ūkininkavimu, nesiejo. Baigusi mokyklą ji pasirinko visuomenės sveikatos studijas Klaipėdos universitete. Vėliau dar baigė konditerijos mokslus, o galiausiai lemties ranka gyvenimą pasuko ūkininkavimo link.

„Vieną dieną mamos žvilgsnis atsitiktinai užkliuvo už informacijos apie paramą jauniesiems ūkininkams ir ji man pasiūlė pabandyti pateikti paraišką“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo I. Miliūtė.

Pirkėjai gerai įvertino Inetos Miliūtės užaugintas šilauoges.

Anot merginos, laiko pateikti paraiškai buvo likusi vos savaitė, tačiau ji spėjo viską susitvarkyti ir beveik paskutinę dieną pateikė paraišką, o praėjus kuriam laikui sulaukė paramos. „Uogininkystę pasirinkau dėl labai paprastų priežasčių – tėvų sodyboje visada buvo uogakrūmių ir pati labai mėgstu uogas, ypač šilauoges“, – apie ūkininkavimo krypties pasirinkimą kalbėjo jaunoji ūkininkė.

Ne tik šilauogės

2019 m. įsteigusi uogininkystės ūkį, I. Miliūtė po metų pustrečio hektaro plote jau sodino šilauogių, vynuogių ir aktinidijų uogakrūmius. Didžiausią plotą – 2 ha – ūkininkė skyrė savo mėgstamoms šilauogėms – pasodino net 4 tūkst. dvejų metų sodinukų. Šilauogyne auga trys veislės šių vertingų ir Lietuvoje itin populiarių uogų. „Pasitarusi su kitais augintojais pasirinkau ankstyvą, labai derlingą veislę ‘Reka’ ir dvi vidutinio ankstyvumo veisles – ‘Toro’ ir ‘Bluecrop’. Visos trys veislės puikiai dera mūsų klimato sąlygomis ir yra atsparios šalčiui“, – pasakojo uogų augintoja, pridūrusi, kad jei dabar tektų rinktis šilauogių veisles, jos pasirikimas būtų kiek kitoks.

Įgijusi patirties mergina rinktųsi ir vėlyvesnę šilauogių veislę, kad uogų sezonas tęstųsi ilgiau, be to, būtų sodinusi daugiau ‘Toro’ veislės uogakrūmių. Būtent šios veislės uogos savo skoniu ir dydžiu labiausiai sužavėjo jaunąją ūkininkę.

Be šilauogių I. Miliūtė pasodino 120 vynmedžių – ‘Venus’, ‘Lidia’, ‘Agat Donski’ ir kt. Taip pat 30 aktinidijų – savidulkių margalapių ‘Shimanovski’ veislės vijoklių, sunokinančių vaisius rugpjūčio pabaigoje, ir vėlyvųjų smailialapių aktinidijų ‘Ananasnaja’ ir ‘Jumbo’, kurios derlių duoda rudenį, spalio pradžioje.

Visą sodinamąją medžiagą – uogakrūmius, vijoklius ir vynmedžius – mergina įsigijo Lietuvoje iš patikimų augintojų. Paramos pinigų užteko ne tik uogynui įrengti, bet ir traktoriui įsigyti. Juo ūkininkė vasarą pjauną žolę šilauogių tarpueiliuose, o žiemą nustumdo sniegą.

Pirmieji iššūkiai įveikti

Visą straipsnį galite skaityti 2022 m. gruodžio 6 d.„Ūkininko patarėjuje”, Nr. 138.

Laikraštis Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

 

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentė Rita KRUŠINSKAITĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

 

Dalintis

2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Žemės ūkiui skirto roboto bandymai nustebino: valdyti paprasta kaip žaislinę mašinėlę

Lietuvoje pradėtas pirmojo Lietuvoje tokio tipo žemės ūkio darbams skirto roboto testavimas ir darbuotojų mokymai. Pernai rudenį pasirašyta atstovavimo sutartis su šias autonomines mašinas gaminančia Olandijos bendrove „...
2023/02/03

Novatorė pasidalino patarimais, kaip sutaupyti: derėtų planuoti išlaidas

Ekonominė situacija padarė didžiulę įtaką kiekvieno namų ūkio finansinei būklei. Augančios maisto produktų, paslaugų, žaliavų, energetikos, degalų kainos lėmė, kad kasdieniams ir įprastiems pirkiniams gyventojai išleido ženkliai mažiau, neg...
2023/02/03

Prieš 90 metų Žemaitkiemio dangų nušvietė svečias iš kosmoso

Prieš 90 metų, 1933 m. vasario 2 d. 20 val. 30 min. Aukštaitijoje, virš Žemaitkiemio miestelio, Ukmergės apskr. (dabar Ukmergės r.), dangų nušvietė svečias iš kosmoso – krentantis meteoritas.
2023/02/03

Buvęs Anykščių rajono meras pripažintas kaltu dėl prekybos poveikiu

Panevėžio apygardos teismas, išnagrinėjęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) prokurorės apeliacinį skundą, iš dalies jį patenkino ir buvusį Anykščių rajono savivaldyb...
2023/02/03

Sodininko vasaris

Darbai, darbai... Ir kada gi bus galima stabtelėti pailsėti, ramiai pagurkšnoti arbatos, pasvajoti, pasnūduriuoti... Jei dalį darbų nudirbote iš rudens ar žiemos pradžioje tai dabar jų turėsite žymiai mažiau, o laisvo laiko žymi...
2023/02/03

LSMU Gyvulininkystės instituto vadovas: „Siekis – pritraukti kuo daugiau jaunų mokslininkų“

LSMU Gyvulininkystės institute dr. Artūras Šiukščius dirba jau bemaž tris dešimtmečius, administracinį darbą – 15 metų, Instituto direktoriumi – pastaruosius metus. Vienu pagrindinių savo tikslų vadovas laiko paska...
2023/02/03

Aplinkosaugininkai bando medžiotojams nukelti bebrines kepures

Beveik prieš metus Šilalės rajone vykusios bebrų gaudymo varžybos-medžioklė dar ir šiandien kelia nemažai aistrų, diskusijų... Ne vien dėl to, kad tąkart buvo nustatyti abejotini Medžioklės taisyklių pažeidimai, atimti medžiot...
2023/02/02

Amerikietė su veršeliu Raudonojoje aikštėje

Trisdešimtmetė JAV pilietė vakar atsidūrė rusijos sostinės Maskvos apylinkės teisme. Ji buvo sulaikyta dėl to, kad po Raudonąją aikštę vaikščiojo su veršeliu, taip pasisakydama prieš žudynes.