Ashburn -0,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -0,1 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Vas 2023

Pirmieji namai

2023/01/12


Kaip nepasiklysti daigyklų ir vazonėlių įvairovėje, kad išaugintume kokybiškus daržovių ir gėlių daigus, „Rasų“ skaitytojams pataria dr. Julė JANKAUSKIENĖ ir UAB „Jūsų sodui“ direktorius Petras BASALYKAS.

Renkamės dydį

Nemaža lauko daržovių dalis ir beveik visos šiltnamių daržovės bei vienmetės gėlės yra sodinamos daigais. Taip sutrumpėja daugelio daržovių vegetacijos trukmė, gaunamas ankstyvesnis jų derlius, o ir bendras derlius būna didesnis, sutaupoma sėklų.

Daigų kokybei, jų augimo spartumui įtakos turi ir maitinamasis plotas, todėl svarbu kiekvienai augalų grupei parinkti tinkamas daigyklas ir vazonėlius. Jauniems augalams reikalingas maitinimosi plotas yra 50–200 kartų mažesnis negu suaugusiems. Kuo daigai ilgiau auga, tuo didesnio maitinamojo ploto reikia jų šaknims. Augindami neužmirškite daigų išretinti, kai pradeda liestis augaliukų lapai.

Daigyklos ir daiginimo paletės naudojamos daigams auginti prieš juos išpikuojant į vazonėlius.

Daigyklose rekomenduojama auginti salotų, įvairių kopūstų, prieskoninių daržovių ir gėlių daigus.

Jos būna įvairiausių dydžių, nuo 16 iki 104 pailgų ar apvalių duobučių. Didesnės daigyklos su mažesnėmis 72, 96, 104 duobutėmis tinka kopūstams, pekininiams bastučiams, salotoms, kai kuriems prieskoniniams augalams ir daugumos vienmečių gėlių daigams auginti, taip pat surfinijoms, verbenoms, gubojoms, suteroms dauginti ūgliukais.

Į truputį didesnes 72 duobučių daigyklas tinka sėti cukrinius kukurūzus, dauginti pelargonijas, begonijas, spriges ūgliukais, pikuoti daugumą prieskoninių augalų.

Į dideles daigyklas, kuriose yra po 16 duobučių (jų ilgis ir plotis – po 6 cm, o aukštis – 8,5 cm), sėjami ilgesnes šaknis išauginantys vaistiniai smidrai ar gumbiniai pankoliai.

Į platesnes daigyklas galima sėti salierų, gelsvių, bazilikų ir kitų prieskonių po keletą sėklų ir išauginti tiesiog prieskoninius kupstelius.

Plastikas – kai daigų daug

Daugumos daržovių, prieskoninių augalų ir gėlių paaugę daigai iš daigyklų persodinami į vazonėlius, kurie turi išlaikyti savo formą, t.y. nesuirti. Todėl auginant didesnį kiekį daržovių arba gėlių daigų verta naudoti polimerinius arba plastikinius vazonėlius. Auginant nedaug daigų tiks, žinoma, ir durpiniai puodeliai.

Vienmetės gėlės pikiuojamos į plastmasinius vazonus.

Pavyzdžiui, pomidorai, kai jų daigai turi pirmą tikrąjį lapelį, o prieskoniniai augalai, kai jų daigai turi antrą tikrąjį lapelį, persodinami į 10–12 cm skersmens plastikinius ar polimerinius vazonėlius su durpiniu substratu daigams auginti.

Beje, daržininkai mėgėjai taupydami daigyne plotą dažnai pomidorų daigus augina juoduose polietileniniuose maišeliuose – puodeliuose (rankovėse) su dugnu ar be jo. Į vieną kvadratinį metrą jų galima sustatyti daugiau, nei auginant plastikiniuose vazonėliuose, tačiau taip auginamiems daigams trūksta šviesos.

Gėlių daigai dažniausiai auginami 10–13 cm plastikiniuose vazonėliuose, o kai kurių rūšių, (surfinijos, verbenos, pelargonijos, lakišiai, begonijos) paskui persodinami į dar didesnius 14–18,5 cm skersmens ir 1,5–3 l talpos pakabinamus vazonėlius su durpiniu substratu gėlėms auginti.

Plastikiniai vazonėliai tinkamiausi daigams auginti, nes jų vidus padengtas specialia medžiaga, apsaugančia augalų šaknyną nuo perkaitimo. Išplautus ir dezinfekuotus polimerinius bei plastikinius vazonėlius galima naudoti daugelį metų.

Kai nemėgsta persodinimo

Ne visi augalai mėgsta būti persodinami. Todėl kartais labai protinga sėklas sudaiginti tuose induose, kuriuose augalai galės augti ilgesnį laiką, kol bus pasodinti šiltnamyje arba lauko lysvėje. Tam puikiai tinka plastikiniai vazonėliai ir mini šiltnamiai, pastatomi ant palangės.

Nepersodinami agurku daigai auginami polimeriniuose puodeliuose.

Tas daržoves, kurios sunkiai pakenčia persodinimą, pavyzdžiui, agurkus, paprikas, baklažanus, moliūgines daržoves, reiktų sėti tiesiai į 10–12 cm skersmens vazonėlius, pribertus durpių substrato sėjai ir auginti be pikavimo.

Pavyzdžiui, agurkų daigams auginti tinka plastikiniai ir polimeriniai vazonėliai arba durpiniai puodeliai, priberti durpių substrato sėjai (pH 5,5–6,5; EC – 1,2–1,8 mS/cm). Sėkla įterpiama gulsčiai, 1–2 cm gylyje. Sėklos, daiginamos 24–28 oC temperatūroje, sudygsta per 2–3 dienas.

Durpinės daigyklos ir puodeliai

Didelis durpinių daigyklų ir puodelių privalumas – augalus galima sodinti į nuolatinę auginimo vietą kartu su indeliais, todėl šaknys nepažeidžiamos ir lengviau prigyja, sodinti paprasta, taupomas laikas. Durpių puodeliai ir daigyklos gaminami iš 50 proc. lengvų kiminų durpių ir 50 proc. medienos atliekų su šiek tiek kalkių pH sureguliuoti. Sudrėkę jie dažnai praranda formą, irsta.

Durpinių daigyklų būna įvairių dydžių: nuo 6x6 cm iki 11x11cm.

Pirmais agurkų namais gali tapti ir durpiniai puodeliai.

Durpiniai puodeliai būna apvalūs ir keturkampiai, skirtingo aukščio ir skersmens (nuo 5,5 cm aukščio ir 5 cm skersmens iki 11–12 cm aukščio ir 10–11 cm skersmens), todėl juos reikėtų rinktis atsižvelgiant į tai, kokius augalus auginsite. Į durpinius puodelius galima sėti agurkus ir įvairias moliūgines daržoves.

Prieš sodinimą augalai palaistomi ir sodinami kartu su puodeliu, perkirpus ar atsargiai perplėšus indelio sienelę, kad pasodinti geriau įsišaknytų.

Durpiniai puodeliai už plastikinius geresni tuo, kad juose žemė greičiau džiūsta, todėl beveik nėra tikimybės, kad substratas bus per drėgnas, ims pūti daigų šaknys. Kita vertus, durpiniuose puodeliuose daiginamus augalus reikia dažniau laistyti.

Durpiniuose puodeliuose auginamus augalus reikia laikyti toliau vienus nuo kitų, nes jų šaknys prasiskverbia kiaurai ir gali persipinti tarpusavyje, jeigu indeliai stovės per arti vienas kito.

O gal tabletėje?

Labai populiarėja daiginimo tabletės iš durpių ir kokosų, papildytos pradinėmis trąšomis ir mikroelementais (pH 5,5; EC – 1,25 mS/cm). Daigai ir jauni augalai nepatiria streso persodinant, patogu naudoti, nereikia berti durpinio substrato.

Daigas durpių tabletėje.

Prieš sėdami sėklas ar pikuodami daigus, durpių tabletes pamerkite į šiltą vandenį 1–3 min., kol išbrinks. Į vieną tabletę sėkite 2–3 sėklas ar išpikuokite po vieną daigą. Daiginkite šiltoje patalpoje, periodiškai palaistykite.

Durpių tabletėse auginami daigai persodinami nepatiria streso, nepažeidžiamos šaknys. Tik jų kaina gana aukšta, bet auginant nedaug daigų galima kuo puikiausiai naudoti.

1,8–5 cm skersmens durpių tabletės tinka sėti, pikuoti ir šaknydinti daigams. Dažniausiai vienoje pakuotėje būna po 12–20 daiginti skirtų tablečių.

Kokosų plaušas yra švarus, papildytas mineralais, neturintis jokių patogenų. Jį paprasta naudoti. 3,5–4,5 cm skersmens tabletės atlieka vazonėlio ir žemių funkciją vienu metu. Tereikia palaistyti vandeniu ir substratas jau paruoštas. Kokosų plauše dauginasi Trichoderma grybas, stabdantis patogeninių grybų vystymąsi. Idealiai tinka sėkloms sėti, daigams pikuoti ir auginiams įšaknydinti.

Daigai kokoso tabletėse.

Kambarinis šiltnamis

Sėjant nedaug sėklų, patogumo dėlei galima rinktis daigyklas su skaidriais plastikiniais dangteliais – tiesiog mini šiltnamėlius. Kai kurie daiginimo padėklai iš karto būna su durpių tabletėmis.

Pasėjus norimas sėklas į daigyklas su durpiniu substratu, apdenkite jas polietileno plėvele, kad būtų šilčiau, neišgaruotų drėgmė ir darniau sudygtų.

Kambarinis šiltnamis.

Pavyzdžiui, į 16–24 kokosų puodelių (5–6 cm skersmens) įdėkite kokosų tabletes. Jas sudrėkinkite vandeniu ir palaukite, kol išbrinks ir užpildys visą puodelio tūrį. Į paruoštą substratą sėkite sėklas. Padėklą uždenkite komplekte esančiu skaidriu dangčiu ir pastatykite šiltoje, saulėtoje vietoje. Sudygus sėkloms dangtį nuimkite.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...
2023/02/03

Simonas Gentvilas: Balskų užtvanka turės būti atverta žuvims

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas penktadienį susitiko su Tauragės rajono bendruomene ir specialistais aptarti Balskų užtvankos būklę ir jos likimą. Susirinkę gyventojai informuoti, kad užtvankos griauti neplanuojama, tačiau ją eksploatuojanti ...
2023/02/03

Kaip yra prižiūrima kokie nauji maisto produktai patenka ant vartotojų stalo?

Europos Komisija (EK) reaguodama į išaugusį vartotojų susidomėjimą naujuoju maistu – vabzdžiais ir jų miltais, parengė pranešimą, kuriame pateikia atsakymus į dažniausiai vartotojų užduotus klausimus daugelyje Europos ša...
2023/02/03

Statistinio kandidato portretas – vedęs ir pasiturintis 49 metų vyras

Vasario 3 d., likus 30 dienų iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė oficialiai registruotų kandidatais į savivaldybių tarybų narius ir merus asmenų sąrašus. Juose – duomenys api...
2023/02/03

Moliūgus auginti linksma

Danutė SAULIENĖ su šeima iš Švenčionų rajono, Reškutėnų, kasmet moliūgais užsėja 30 arų lauką, bet ūkininkauja ne tiek dėl naudos, kiek dėl malonumo, kasdien šiomis daržovėmis palepina ir naminius paukščiu...
2023/02/03

Paslaptingas gamtos padaras mena dinozaurų laikus, bet užtvankų įveikti neišmoko

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus it...
2023/02/03

Naujausi VMI duomenys teikia vilčių, kad alkoholio vartojimo kultūra europietiškės

Naujausi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) 2022 metų duomenys atskleidė, jog ženkliai sumažėjo degtinės pardavimai – 6,6 proc. Nykstamai mažėja tarpinių produktų – spirituoto vyno pardavimai, kurie per praėjusius metus susitraukė ...
2023/02/03

Ūkininkas Jurijus Michalkevičius renkasi ilgalaikį bendradarbiavimą su konsultantais

Šalčininkų r. ūkininkaujančio Jurijaus Michalkevičiaus augalininkystės ūkio veiklos pradžia skaičiuojama nuo 2007 m. ir 15 hektarų. Dabar žemės plotas išplėstas iki 80. Sėjami rugiai, avižos, grikiai. Šalčininkų krašte ...