Columbus +20,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Rgs 2024
Columbus +20,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 30 Rgs 2024

Po ilgo laiko avių ūkiuose vėl fiksuota mėlynojo liežuvio liga

2023/09/06


Šiandien Olandijos žiniasklaidoje pranešama apie tai, kad Šiaurės Olandijos ir Utrechto provincijose esančiuose avių ūkiuose užfiksuota mėlynojo liežuvio liga. Pirmą kartą ši liga šalyje buvo diagnozuota 2009 m. Vertindamas situaciją šalies Žemės ūkio ministras teigė, kad tai šokas ūkių savininkams, bet ramino, kad, priešingai nei paukščių gripo atveju, gyvūnų nereikės skersti.

Apie tai, kad šiaurinėje Olandijos dalyje esančios Wijdemeren savivaldybės ir Utrechto Stichtse Vecht savivaldybės teritorijoje veikiančiuose ūkiuose laikomoms avims nustatyti mėlynojo liežuvio ligos atvejai informavo daugelis šalies žiniasklaidos priemonių. Apie pasireiškusį virusą pranešta ir Europos Komisijai, rašoma portale Nieuweoogst.nl. Nors liga gali ir nesukelti gyvūno mirties, ūkių savininkai nuostolių neišvengs.

Ši liga nėra perduodama tiesioginio gyvūnų kontakto metu ir nėra užkrečiama žmonėms. Naminiams ir laukiniams atrajotojams (galvijams, avims, ožkoms, stirnoms, elniams ir kt.) pavojingą virusą platina kraujasiurbiai mašalai.

Šiuo metu Nyderlandų maisto ir vartojimo produktų saugos tarnyba (NVWA) atidžiai stebi situaciją. Ji laikinai užblokavo keturias užkrėstas įmones, kol bus gauti šaltinio ir kontaktinio tyrimo rezultatai.

Nors gyvuliai tiesiogiai vieni kitiems viruso neperduoda, jis gali išlikti patino sėkloje. Todėl įvesti apribojimai prekiauti ne tik gyvais atrajotojais, bet ir jų genetinės medžiagos produktais (sperma, kiaušialąstėmis ir embrionais). „Prekybai į kitas ES valstybes nares bus taikomos papildomos sąlygos, pavyzdžiui, karantinas ar papildomi tyrimai“, – teigiama Nieuweoogst.nl. Šie protrūkiai taip pat gali neigiamai paveikti prekybą su trečiosiomis šalimis.

Apie tai, kad savivaldybėse, kur užfiksuoti ligos atveja, esančios įmonės bus patikrintos siekiant nustatyti užteršimo mastą ir plitimą, praneša ir olandų naujienų portalas Rijksoverheid.nl.: „Kiek įmanoma, užkrėstose įmonėse imamasi vabzdžių atbaidymo priemonių, siekiant užkirsti kelią tolesniam viruso plitimui. Skiepijimas yra svarbiausia kontrolės priemonė. Tačiau norint pasiskiepyti, būtina žinoti, su kuriuo viruso serotipu susijęs ir ar šiam serotipui yra tinkama vakcina. Per trumpą laiką apie tai bus daugiau aiškumo.“

Gyvulių augintojai raginami būti budrius, stebėti, ar laikomų gyvūnų sveikatą, o pasireiškus simptomams, kuo greičiau kreipkitės į veterinarą. Kilus įtarimui, bus iškviesti NVWA specialistai. Jeigu gyvūnai laikomi patalpose, rekomenduojama pasirūpinti vabzdžiams atspariu tinkleliu, kad pavojingi mašalai nepatektų į vidų, o jei reikia, naudoti ir insekticidus.

Lietuvoje šis virusas pirmą kartą buvo diagnozuotas 2008 m. Tada tyrimai parodė, kad mėlynojo liežuvio liga į Radviliškio rajone esantį ūkį pateko iš Vokietijos, kur ūkininkas įsigijo telyčių. Nors Vokietijoje išduotuose dokumentuose buvo nurodyta, kad galvijai sveiki, viena telyčiai pasireiškė ligos simptomai.

2012 m. pavojingas virusas Lietuvoje buvo pridaręs daugiau bėdos, nes kelioms savaitėms buvo sustabdyta prekyba galvijais, avimis ir ožkomis su Europos Sąjungos šalimis. Tuo pačiu metu ligos atvejai buvo užregistruota dar 17 Europos šalyse: Kipre, Vokietijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Maltoje, Šveicarijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Čekijoje, Danijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Bulgarijoje, Portugalijoje.

 

Parengta pagal ŪP, Vieuweoogst.nl ir Rijksoverheid.nl informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis