Nelengvas kelias namo
Ūkininkas R. Linkus su žmona Edita ir dukromis Goda bei Gabija gyvena Bubiuose, o jo ūkis nutolęs nuo namų maždaug 15 km spinduliu – Viekvedžių kaime, Kurtuvėnuose ir aplinkinėse vietovėse.
Bubių kraštas, pasak ūkininko, jam kaip ir gimtasis. Nors kilęs iš Sneigių kaimo netoli Verbūnų, vos septynerių su tėvais persikėlė gyventi čia. „Tėtis Bubiuose gavo žemės sklypą, pasistatė namą. Mama tuometinio ūkio kontoroje dirbo komendante – buvo ir tokios pareigos. Tėtis visą darbingą gyvenimą vairavo pienvežį, iš žmonių surinkinėjo pieną. Atgavus Nepriklausomybę, tėtis atgavo savo paveldėtą žemę ir pradėjo ūkininkauti. Šeimoje užaugau su vyresniuoju broliu Arūnu ir jaunesniuoju Egidijumi. Bet taip jau susiklostė mūsų gyvenimai, kad prie ūkio likau tik aš. Ir tai ne iš karto“, – apie nelengvą, ilgą savo grįžimą namo „Ūkininko patarėjui“ pasakojo R. Linkus.
Iš pradžių Linkai turėjo tik 6 ha žemės, vėliau plotai išsiplėtė iki 25 ha. Ūkininkai nusipirko reikiamų padargų. „Prieš trejus metus tėvas mirė, brolis savo žemę išnuomojo, ūkininkauti likau vienas. Matyt, taip buvo lemta“, – svarstė ŪP pašnekovas.
Mykolo Romerio universitete teisės studijas baigęs R. Linkus 23 metus išdirbo Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Pradėjo kaip paprastas prižiūrėtojas, o baigė kaip skyriaus viršininkas. 2008-aisiais, gimus dukrai, nusprendė tapti ūkininku. Juo labiau kad ir tėvas patarė uždirbtus pinigus investuoti į žemę. Taip R. Linkus ir elgėsi – kur tik radęs laisvos žemės, pirko ją, nuomojo. Pastaruosius šešerius metus jau nebesiblaško tarp darbo ir ūkio – visas jėgas, sumanymus atiduoda žemei ir gyvuliams.
Investicijos į žemę ir techniką
Palengva ūkininko žemės plotai nuo 6 ha pagausėjo iki 140 ha. Tiek R. Linkus deklaravo pernai. Iš viso ploto – 40 ha nuosavos žemės. Likusią žemę ūkininkas nuomoja, daugiausia iš valstybės.
Per kiek ilgesnį negu penkerių metų laikotarpį bubiškis įsigijo visą reikalingą techniką: šienapjovę, grėblį, ruloninį presą. R. Linkus pasinaudojo parama ūkiui modernizuoti ir nusipirko srutovežį, volus, trąšų barstytuvą. Ūkininkas ne tik dirba žemę, bet ir augina gyvulius, todėl pravertė visa įsigyta technika. Ypač pravertė volas, su kuriuo pavyko išlyginti pievas, išnaikinti kurmiarausius.
R. Linkus pasakojo, kad nuo pat savarankiško ūkininkavimo pradžios pradėjo vystyti mišrųjį ūkį. Gyvulius laikė ir jo tėvai. „Vienu metu mama turėjo penkias melžiamas karves, dabar, deja, jau nė vienos nebeturi. Vaikystėje, paauglystėje yra tekę ne kartą šieną vartyti, grėbti, į kupetas krauti. Viskas rankomis – su grėbliais, šakėmis – nudirbta. Dabar visai kiti laikai. Kai turi technikos, gali ir vienas nemenkus plotus nušienauti. Susitvarkau be pagalbininkų“, – atviravo ūkininkas.
Gyvulių bandos nebeplės
Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,
„Ūkininko patarėjas” Nr. 135, 2023 m. lapkričio 30 d.
Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.
Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.
Autorės nuotraukos
Titulinėje nuotr. – Bubių ūkininkas Rolandas Linkus laiko trijų dešimčių mėsinių galvijų bandą.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.