Imuniteto panaikinimas
Seimas panaikino R. Žemaitaičio teisinę neliečiamybę, 101 parlamentarui balsavus už imuniteto panaikinimą. Balsavusiųjų prieš ir susilaikiusiųjų nebuvo, o „Nemuno aušros“ frakcijos Seime atstovai balsavime nedalyvavo. Dabar teismas toliau galės nagrinėti jo baudžiamąją bylą dėl tariamos neapykantos kurstymo prieš žydus. Pats R. Žemaitaitis tvirtino sutikęs, kad dėl jo imuniteto naikinimo būtų sprendžiama supaprastinta tvarka, tačiau jis kategoriškai nesutinka su prokurorų kaltinimais. „Tai absoliučiai politinė byla, politinis susidorojimas, – iš Seimo tribūnos teigė R. Žemaitaitis. – Šiandien čia sėdėdami toleruojate vykdomą genocidą Gazos ruože. Dažnam, kuris aiškina apie žmogaus teisių gynimą, visiškai vienodai, kaip laikomasi žmogaus teisių Gazos ruože. Mes visi rūpinamės Sakartvelu, visi rūpinamės Ukraina, bet nė vienas nesugebame galvoti, kas vyksta Palestinoje, Gazos ruože. Šiandien Izraelis, Benjaminas Netanyahu savo brutaliais veiksmais žudo Gazos ruože žmones.“
„Nemuno aušros“ frakcijos narys Artūras Skardžius tikino, kad ši partija nėra antisemitinė, o R. Žemaitaitis nėra antisemitas. „Politikas yra persekiojamas už tragiškų įvykių Gazos sektoriuje politinį vertinimą. Prisikabinta prie tam tikros jo išsakytos folklorinės formuluotės“, – aiškino jis. Prieš neliečiamybės naikinimą pasisakė ir su „valstiečiais“ į Seimą patekęs Rimas Jonas Jankūnas, palyginęs dabartinį reiškinį su visuotiniais skiepais.
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kreipėsi į socialdemokratus, nes apie R. Žemaitaitį, esą, kalbėti neverta. „Ar buvimas valdžioje, turint 20 mandatų, buvo vertas klausyti tokių R. Žemaitaičio pasisakymų, kai jis opozicijai sako, kad užsičiauptumėm, ir grasintų? Ir čia tik gėlytės“, – retoriškai Seimo salėje klausė parlamentarė.
„Nežinau, kaip balsuos kolegos frakcijose. Aš asmeniškai palaikau teisinės neliečiamybės panaikinimą, nes tai yra numatyta ir koalicijos sutartyje“, – kolegoms pastebėjo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Pasvarstymai
Seimo narys, „Nacionalinio susivienijimo“ atstovas Vytautas Sinica savo sprendimą balsuoti už neliečiamybės R. Žemaitaičiui atėmimą argumentavo tuo, kad, nors byla atrodo politizuota, tačiau apsiginti nuo pateiktų kaltinimų jis turi ne Seime, o teismuose. Pasak parlamentaro, R. Žemaitaitis turi teisę veikti, kalbėti, būti Seimo vadovybėje ir koalicijos dalimi, lygiai kaip piliečiai turi teisę prieš tai protestuoti. Bet prokuratūra taip pat turi teisę pradėti tyrimą prieš jį, kaip ir prieš absoliučiai bet kurį kitą Lietuvos pilietį.
„Manau, kad parlamentarų neliečiamybė yra nesusipratimas, liekana, tinkama politinius oponentus kalinančiose šalyse kur nors Lotynų Amerikoje, bet ne Europoje. Seimas, kaip institucija, neturi teisės reikšti principinio nepasitikėjimo teismais. O atsisakyti naikinti Seimo nario neliečiamybę būtų galima tik pagrįstai įtariant, kad teismai yra papirkti ar dėl kitų priežasčių“, – tvirtino V. Sinica.
Tačiau ko buvo siekiama, stengiantis žūtbūt sukompromituoti tiek R. Žemaitaitį, tiek „Nemuno aušros“ partiją, tiek ir visą valdančiąją koaliciją? Panašu, kad suveikė grynai savanaudiški instinktai. Iš esmės politinės švytuoklės principas iki šių rinkimų tenkino tiek kairiuosius, tiek ir dešiniuosius – jie ramiai valdė pasikeisdami tris dešimtmečius, augino savo „administracinį resursą“, todėl pūtė valdininkijos burbulą net iki 25 proc. visų dirbančiųjų, kai ES vidurkis siekia tik 15 proc., ir vargo nematė. Tačiau staiga atsirado R. Žemaitaitis ir jo vadovaujama partija su 20 Seimo nario mandatų bei lyg ant mielių augančiais reitingais ir sujaukė valdžios idiliją, akivaizdžiai pretenduodamas į savąją pyrago dalį. O dalytis nemėgsta nė viena pusė.
Komentarai
Buvęs VSD pareigūnas ir saugumo ekspertas Kastytis Braziulis bene tiksliausiai nurodė R. Žemaitaičio populiarumo augimo priežastis: „Jeigu dabar vyktų Seimo rinkimai, tai juos laimėtų „Nemuno aušra“. Jeigu dabar vyktų šalies prezidento rinkimai, tai juos laimėtų R. Žemaitaitis. Viešųjų ryšių, o gal ir „juodųjų technologijų“ specialistai taip nukonsultavo R. Žemaitaičio priešininkus, kad jie sulaukė visiškai priešingo rezultato. Darytina išvada – arba konsultantai yra nekompetentingi, arba R. Žemaitaitis juos nupirko, arba konsultantai dirba rusams. Kito varianto nėra.“
Jam antrino ir politikos apžvalgininkas Audrius Bačiulis, komentuodamas naujausius partijų bei politikų reitingus: „Dėl isterijos R. Žemaitaitis – geriausiai vertinamas valdančiosios daugumos politikas, savo populiarumu nusileidžiantis tik prezidentui Gitanui Nausėdai. Tauta deramai įvertino užingridus, atsisakiusius pripažinti rinkimų rezultatus, ir jų taikiniu tapusį R. Žemaitaitį. Įdomu, ar tarp konservatorių dar liko norinčiųjų surengti priešlaikinius Seimo rinkimus, idant „antisemitai“ rinkėjų būtų išmesti iš valdžios?“
Nueinantieji nuo politinės arenos pastarąjį klausimą nuleido negirdomis....
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.